polski Strona główna / FERIE 2019
Poniedziałek - 10 maja 2021 Antoniny, Izydory, Jana      "Ważniejsze od przetrwania jest zachowanie swego człowieczeństwa". George Orwell
- menu
-
- DZIAŁALNOŚĆ
- HISTORIA BIBLIOTEKI
- REGULAMINY I CENNIKI
- WYPOŻYCZALNIA PŁYT DVD I KASET VIDEO
- WYPOŻYCZALNIA KSIĄŻEK MÓWIONYCH W GBP W SUSZCU
- PUBLIKACJE REGIONALNE W BIBLIOTECE
- FILIE GBP
- Ogłoszenia
- Nowości wydawnicze
- Dotacje
- Kurs WORD i EXCEL
- Poznaj świat plastyki - interaktywny program edukacyjny
- PROGRAM ROZWOJU BIBLIOTEK - Organizacje pozarządowe bibliotekom
- BIBLIOTEKA W LICZBACH
- ZREALIZOWANE PROJEKTY
- Grupy zabawowe, zajęcia dla dzieci i rodziców
- Biblioteczne nowinki
- Suszecki Kącik PUZZELKOWO
- Prenumerowane CZASOPISMA
- Książkowy recykling 2018
- WYSTAWY 2018/2019
- Biblioteczka dla Najmłodszych: worki sensoryczne
- Program edukacji cyfrowej ZAPROGRAMUJ PRZYSZŁOŚĆ
- Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę
- Warsztaty z czasopismem ŚWIERSZCZYK
- Przystanek CZYTANKOWO
- WOLNE LEKTURY
- Kultura Na Widoku - multimedialny projekt dający dostęp do wartościowych filmów, e-booków, audiobooków, muzyki i spektakli teatralnych
- Anna Stronczek z Kłokocina gościem na spotkaniu Koła Emerytów i Rencistów / 20.03.2019
- Akcja społeczno-edukacyjna ŻONKILE
- Koło Miłośników Gier Planszowych
- Kodowanie na dywanie
- Noc z Andersenem 2019
- Projekt KODOWANIE W BIBLIOTECE - II edycja
- TYDZIEŃ BIBLIOTEK 2019
- FERIE 2019
- Wakacyjna przypominajka
- Weź udział w akcji społecznej PODARUJ WIERSZ
- Wystawa modelartswa
- Kurs komputerowy dla dorosłych + Projekt: O finansach... w Bibliotece
- Bezpłatne zajęcia komputerowe DLA OSÓB PRACUJĄCYCH finansowane ze środków unijnych
- WAKACJE 2019
- NARODOWE CZYTANIE 2019
- MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK
- NOC BIBLIOTEK 2019
- PRZEPROWADZKA FILII NR 2 W KRYRACH DO ZESPOŁU SZKOLNO-PRZEDSZKOLNEGO W KRYRACH
- Klauzula informacyjna
- Otwarte zasoby edukacyjne w bibliotece
- Noc z Andersenem 2020
- Prawo konsumenckie w bibliotece - szkolenia online dlakonsumenta.pl
- Covid-19 a Biblioteka
- Biblioteka w czasach pandemii
- Bezpłatne szkolenia ONLINE dla osób 50+
- RODO
- wyszukiwarka


Ferie z Biblioteką


Na czas ferii zimowych, Gminna Biblioteka Publiczna w Suszcu przygotowała wiele atrakcji.
Zaczynamy 12 lutego spotkaniem miłośników gier planszowych, dalej – obchody Dnia Bezpiecznego Internetu, a w kolejnym dniu Dzień Kota. Rozpoczynamy też cykl literackich zajęć „Przystanek Czytankowo” (15 i 18 lutego), gdzie przedstawimy chętnym teatrzyk kamishibai (z głośnym czytaniem obrazowej lektury dla dzieci) oraz pokażemy ciekawe graficznie i nieoczywiste formy wydawnicze książek z naszych zbiorów. W drugim tygodniu ferii zapraszamy na zajęcia „Kodowanie w dywanie”. Na uczestników czekają już 3 ogromne maty edukacyjne, roboty Photon EDU programowane i kierowane za pomocą tabletów oraz gry Scottie Go! z interaktywnym kursem programowania. Zajęcia rozpoczęto już jesienią, ale teraz dzięki udziałowi w projekcie „Kodowanie
w bibliotece”
(i pozyskaniu nowego sprzętu) możliwe jest dalsze prowadzenie tak niekonwencjonalnych zajęć (19 i 21 lutego). Projekt „Kodowanie w bibliotece – II edycja” realizowany jest w ramach Programu Rozwoju Bibliotek 2017-2018, finansowany ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej w ramach umowy dotacji z Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności. Nasza Biblioteka, jako Uczestnik Projektu, otrzymała ww. sprzęt na własność o łącznej wartości 2740,92 PLN.

Natomiast 20 lutego dzieci będą brały udział w bibliotecznym escape room’ie  oraz wypróbują nowe gry typu „wyjście z pokoju”. W nagrodę uczestnicy zajęć będą mogli nieodpłatnie wypożyczyć płytę dvd oraz skorzystać z tzw. Biblioteczki dla Najmłodszych. A na czym ona polega? To wypożyczalnia zestawów składających się z książki, zabawki, gry edukacyjnej oraz prostej instrukcji obsługi o sposobie korzystania „z wkładki” wraz z informacją, jak dana zabawka stymuluje rozwój dziecka. O wyborze przedmiotów, wchodzących w skład tzw. worków sensorycznych, decydowali specjaliści z Fundacji Rozwoju Dzieci. Do tej pory wypożyczane były uczestnikom Suszeckich Grup Zabawowych (zajęcia dla dzieci do 3 lat odbywają się w każdą środę od 11,oo-13,oo), a od ferii wypożyczane będą także pozostałym czytelnikom.

Zapraszamy też do Filii bibliotecznej w Mizerowie, gdzie w poszczególnych dniach (od 16,oo-18,oo)odbywać się będą: 14.02-obchody Dnia Bezpiecznego Internetu, 15.02-pokaz bajek retro (z rzutnika), 20.02-obchody Dnia Kota, 21.02-zajęcia stolikowe „Zagraj z nami planszówkami” i 22.02-ponownie pokaz bajek kliszowych.

Natomiast w Filii bibliotecznej w Rudziczce odbędą się : 18.02-„Zagraj z nami planszówkami”, 20.02-„Świerszczykowe” warsztaty, 22.02-zajęcia plast. „Fantastyczne origami” (także od 16,oo).

Przypominamy, że wszystkie zajęcia są nieodpłatne.ZAJĘCIA W SUSZCU

W zajęciach edukacyjnych nt. bezpiecznego korzystania z nowych technologii udział wzięły 4 osoby. Zajęcia rozpoczęły się krótką pogadanką i rozdaniem promocyjnych naklejek. Następnie dzieci obejrzały 3 kreskówki "Owce w sieci" czyli filmiki edukacyjne nt. zagrożeń związanych z korzystaniem przez dzieci z Internetu, telefonów komórkowych i innych nowych technologii: "Dziewięćdziesiąt dziewięć", "Zabawa w śnieżki" oraz "Tysiąc przyjaciół". Później uczestnicy zajęć wykonały papierowego robota edukacyjnego, rozwiązywały łamigłówki i wykreślanki oraz kolorowały "SiecioMazajki". Dzieci także skorzystały ze strony internetowej www.necio.pl i zagrały w wybrane gry komputerowe. Na zakończenie rozłożono grę "Twister".

    

  W spotkaniu udział wzięło 5 osób. Na początek wyświetlono dzieciom prezentację nt. KOCICH BOHATERÓW. Następnie zapoznano uczestników z publikacjami, których bohaterami są właśnie koty, przeczytano kilka opowieści. Nie brakowało też zadań manualnych - dzieci wykonały pracę plastyczną oraz ułożyły kocie puzzle. Był również teatrzyk KAMISHIBAI, zabawy ruchowe oraz relacyjno - relaksujące (masażyki). 

  

  

  

  
Dn. 19 i 20 lutego 2019 r. odbyły się zajęcia z zakresu kodowania m.in. z wykorzystaniem nowoczesnych i innowacyjnych zabawek edukacyjnych – robotów Photon. Kodowanie, programowanie jest uważane za tzw. „trzeci język”, który warto znać oprócz języka ojczystego i przynajmniej jednego języka obcego, by odnaleźć się dziś na rynku pracy. Na wstępie zaproponowano dzieciom zabawy offline, które pozwoliły wprowadzić uczestników w świat programowania (układanie wieży z plastikowych kubków oraz szyfrowanie wiadomości za pomocą harcerskiego szyfru tzw. „Czekoladki”). Zajęcia tego typu rozwijają w dzieciach umiejętność logicznego myślenia oraz kreatywność. Następnie wykorzystano kilka zabaw ruchowych „Uczymy poruszania”, „Dżemiki”, „Miałek łapie myszki” czy „Chlew, stajnia czy obora”. Zabawy miały na celu utrwalenie informacji o polskich drzewach owocowych i domowych czworonogach oraz utrwalenie sylwetek wiejskich zwierząt hodowlanych – a wszystko z wykorzystaniem  robota edukacyjnego Photon sterowanego przy pomocy tableta. Następnie mali programiści mieli m.in. do pokonania swoimi robotami przygotowany wcześniej tor przeszkód (na macie edukacyjnej). Nie było to takie proste jakby się wydawało, jednak wszyscy sobie z tym świetnie poradzili. Następnym zadaniem było  zaprogramowanie Photona tak, by wykonał on wszystkie zaplanowane komendy. Po niewielkich korektach również to ćwiczenie zakończyło się sukcesem. Sterowanie robotem odbywało się poprzez najprostszy interfejs programowania: Photon Draw, dzięki któremu robot może wydawać różne dźwięki, zmieniać barwę czułek oraz kolor oczu. Warsztaty przeprowadzono na podstawie scenariusza zajęć z Photonem (poziom A). Zajęcia z robotami Photon to nasz debiut, ale już stwierdzamy, że kodowanie to nie tylko przyszłościowa umiejętność, ale też źródło radości i satysfakcji.

 19.02.2019
   

  

  

  

  


20.02.2019 r.

  

      


21 lutego 2019 r. w Bibliotece zorganizowano po raz pierwszy literacki pokój zagadek czyli tzw. ESCAPE ROOM. To świetny pomysł na zabawę dla młodych czytelników, dzięki której wzbogacą oni swoją wiedzę i lepiej poznają bibliotekę. Zadaniem uczestników było uwolnienie się z zamkniętej biblioteki w ciągu 1 godziny. Aby wydostać się z biblioteki, musieli rozwiązać szereg łamigłówek (logicznych, słownych, „książkowych” itp.)., wykazać się znajomością literatury, układu zbiorów w bibliotece oraz umiejętnością odczytywania rzymskich cyfr, ale także sprytem i szybkością.  Łamigłówki były ze sobą powiązane- trzeba było rozwiązać każdą, żeby „wyjść z pokoju”. Od skrzynki do książki, od książki do kłódki…. Pierwszym zadaniem było wypicie magicznego eliksiru, który dał dzieciom moc i siłę, aby zmierzyć się z wszystkimi zagadkami. Największą trudność i najwięcej czasu zajęło uczestnikom odgadnięcie liter na klawiaturze maszynowej i ułożenie hasła odsyłającego do książki o tematyce fantasy pt. „Baśniobór” Brandona Mulla, ukrytej w katalogu alfabetycznym Biblioteki. Cel główny został osiągnięty – uczestnicy dostali się do sejfu z kluczami z Biblioteki. Była adrenalina, emocje, ale także niezła frajda.


  

      


Godzina KODOWANIA  
15.02.2019

  

  

  

18.02.2019

  

  
ZAJĘCIA W MIZEROWIE, RUDZICZCE I SUSZCU
Wszystkie zajęcia odbywają się w godz. 16.00 - 18.00.


© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IAP