Przejdź do stopki

Uprzejmie informujemy!
Z powodu przeniesienia Filii nr 1 w Rudziczce placówka nieczynna do odwołania.
Zapraszamy do Centrali w Suszcu i innych placówek naszej Gminnej Biblioteki Publicznej!
Za utrudnienia przepraszamy - GBP Suszec.
Do zobaczenia! :)

BIBLIOTEKA W LICZBACH

    wyświetleń: 33

Treść


Informacja prasowa                                                                   Suszec, kwiecień 2013 r.

Po co Polakom biblioteki?

 

Z bibliotek publicznych korzysta jedna trzecia mieszkańców małych miejscowości – tak wynika
z raportu „Po co Polakom biblioteki?”. Raport przygotowano po trzech latach realizacji Programu Rozwoju Bibliotek, w którym uczestniczy ponad 3300 placówek z całej Polski – również biblioteka w SUSZCU.

Badanie pokazuje, że ludzie przychodzą do biblioteki nie tylko po książki - spędzają tu wolny czas, szukają potrzebnych informacji. Dla niemal 200 tysięcy osób to jedyne miejsce, gdzie mogą skorzystać z Internetu.

W bibliotece w SUSZCU mieszkańcy mają do dyspozycji 11 komputerów. Mogą także skorzystać z drukarki, własnego laptopa, w czasie spotkań udostępniany jest projektor i ekran. Komputery są też dostępne
w Filiach biblioteki w Rudziczce, Kryrach, Mizerowie i w Radostowicach.

Według raportu, dla młodych ludzi biblioteka to przede wszystkim miejsce spotkań i spędzania wolnego czasu. Oglądają tu filmy, dyskutują o książkach, grają na komputerze, mogą wziąć udział w warsztacie fotograficznym czy kółku teatralnym – w Suszcu organizowane są warsztaty etnologiczne i decoupage. Książki i Internet pomagają im też w nauce. Niemal 70% z nich dzięki informacjom znalezionym w bibliotece dostało lepsze oceny w szkole. Biblioteka w Suszcu może się pochwalić coraz większą frekwencją maturzystów, którzy są tutaj obsłużeni kompleksowo i z całą pewnością egzamin mają zdany z bardzo dobrym wynikiem.

Biblioteka w SUSZCU organizuje różne zajęcia dla dzieci i młodzież jak lekcje biblioteczne połączone
z Pasowaniem na Czytelnika, wiosenną NOC Z ANDERSENEM, w okresie jesieni Światowy Dzień Pluszowego Misia, czerwcowy Tydzień Czytania Dzieciom, spotkania literackie w czasie Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek w dniach 8-15 maja każdego roku , zajęcia świetlicowe - w okresie ferii zimowych połączone z obchodami Dnia Bezpiecznego Internetu oraz wakacji letnich z nauką j. angielskiego dla dzieci „FunEnglish w bibliotece” i spotkaniem edukacyjnym „Sieciaki.pl na wakacjach!”.    

Biblioteka to miejsce nie tylko dla młodych. Raport „Po co Polakom biblioteki?” pokazuje, że blisko 700 tysięcy dorosłych osób załatwia w bibliotekach codzienne sprawy. Przychodzą tu, żeby zapłacić przez Internet rachunki, sprawdzić rozkład jazdy autobusów, dowiedzieć się, w jakich godzinach przyjmuje lekarz. Biblioteka pomaga im także w poszukiwaniu pracy. 100 tysięcy mieszkańców małych miejscowości wykorzystuje komputery w bibliotekach do pisania życiorysów, listów motywacyjnych lub do kontaktowania się z pracodawcami. W bibliotece w SUSZCU seniorzy i osoby dorosłe biorą udział w kursach komputerowych „Podstawy obsługi komputera”, dzięki udostępnionej przez FunMedia platformie e-learningowej uczą się j. angielskiego i korzystają z bezpłatnych 66 kursów w naszym Centrum Kształcenia na Odległość na Wsiach.

Biblioteka w SUSZCU bierze także udział w konkursach, akcjach i kampaniach, projektach i programach: AKTYWNA BIBLIOTEKA, Program Rozwoju Bibliotek, Kulturalnie i obywatelsko w bibliotece, Biblioteka-miejsce bezpiecznego Internetu, Akademia Orange dla bibliotek, Kraszewski.Komputery.Komputery dla Bibliotek, Odjazdowy Bibliotekarz, Cała Polska czyta dzieciom. Jesteśmy dla Was – mieszkańców Gminy Suszec - ZAPRASZAMY.

Raport „Po co Polakom biblioteki?” można znaleźć na http://www.biblioteki.org/pl/wiadomosci/czytaj/2115

Mashup raportu: www.biblioteki.org/maszap/

Dodatkowe informacje na temat działalności Gminnej Biblioteki Publicznej w Suszcu:
tel.: 32/4488692, e-mail:
gbp@suszec.pl, www.biblioteka.suszec.pl