Przejdź do stopki

Uprzejmie informujemy!
Z powodu przeniesienia Filii nr 1 w Rudziczce placówka nieczynna do odwołania.
Zapraszamy do Centrali w Suszcu i innych placówek naszej Gminnej Biblioteki Publicznej!
Za utrudnienia przepraszamy - GBP Suszec.
Do zobaczenia! :)

ZREALIZOWANE PROJEKTY

    wyświetleń: 33

Treść


Gminna Biblioteka Publiczna w Suszcu wzięła udział w konkursie "Bank Dziecięcych Uśmiechów".

Program Bank Dziecięcych Uśmiechów został stworzony z myślą o wsparciu instytucji budżetowych i organizacji społecznych pracujących na co dzień z dziećmi do 18 roku życia z rodzin potrzebujących. Wiele dzieci nie ma zapewnionych odpowiednich warunków do prawidłowego rozwoju i wzrastania w świecie wartości we własnych rodzinach. Część odpowiedzialności za ich wychowanie biorą na siebie instytucje państwowe i organizacje społeczne. To one najlepiej znają swoich podopiecznych, ich potrzeby, marzenia, talenty i to one mogą się ubiegać o wsparcie swoich projektów. Chcemy wspólnie z tymi organizacjami wskazywać dzieciom pozytywne wzorce, uczyć i otaczać opieką.

 

Spośród 248 złożonych wniosków, Komisja wybrała 64, które zostały nagrodzone grantem. Wśród nich znalazła się nasza placówka.
 
Otrzymaliśmy dotację na realizację projektu
"Dziecko jest jutrem - z książką poszerzamy horyzonty, uczymy i bawimy".
Pozyskana dotacja przeznaczona będzie na pokrycie kosztów
związanych z przeprowadzeniem 8 artystyczno-edukacyjnych warsztatów dla dzieci
- uczniów Szkoły Podstawowej w Suszcu.

 
Cel Projektu: wykształcenie w dzieciach z terenu Gminy Suszec, za pośrednictwem warsztatów artystycznych z wykorzystaniem książki i sztuki, nawyku czytania, zaszczepienie ciekawości świata i chęci realizowania własnych celów, spełniania marzeń, pokonywania przeszkód i podniesienie ich samooceny, poprzez wyposażenie w nowe umiejętności i wiedzę.
Beneficjenci: dzieci  w wieku 7-12 lat z terenu Gminy Suszec
Korzyści z realizacji projektu: zagospodarowanie dzieciom czasu w sposób atrakcyjny i mądry, poprzez spędzenie czasu w miejscu przyjaznym i bezpiecznym, jakim jest biblioteka. Atutem realizowanych warsztatów będzie „nauka przez zabawę”, a także to, że dzieci będą mogły nawiązać nowe przyjaźnie i kontakty oraz będą miały możliwość korzystania z pozostałej oferty biblioteki w przyszłości.
 

Harmonogram warsztatów, które odbędą się w Szkole Podstawowej w Suszcu:

 

Lp.

Nazwa warsztatu

Data

Godzina i czas trwania

1

Warsztaty papieru czerpanego

30 kwietnia 2018

13,45 – 16.00

2

Warsztaty grafiki artystycznej

7 maja 2018

13,45 – 16.00

3

Warsztaty ilustratorskie

14 maja 2018

13,45 – 16.00

4

Warsztaty typograficzne

21 maja 2018

13,45 – 16.00

5

Projektowanie i tworzenie okładki książki, warsztaty introligatorskie

28 maja 2018

13,45 – 16.00

6

Warsztaty kirigami

4 czerwca 2018

13,45 – 16.00

7

Warsztaty „Maski”

11 czerwca 2018

13,45 – 16.00

8

Warsztaty literacko-plastyczne „Ptasie Radio”

18 czerwca 2018

13,45 – 16.00

 

Zajęcia prowadzić będzie NATALIA TALAREK-OSWALD - absolwentka wydziału Malarstwa i Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, malarka, ilustratorka, instruktorka terapii zajęciowej i pedagog.

 

Pani Natalia prowadzi także pracownię plastyczną „Tęczówka Studio” w Częstochowie: https://www.teczowka.com/. Atutem przeprowadzonych warsztatów będzie „nauka poprzez zabawę” - przeprowadzone zostaną tak, aby były plastyczną przygodą, naznaczoną eksperymentem, wolnością twórczą

 

i otwartością na poznanie siebie i otaczającego świata. Prowadzenie zajęć przez tak doświadczonego fachowca gwarantuje edukację dzieci na właściwym poziomie i świetną zabawę.  Na zajęciach dziecko samodzielnie wykona  m.in. własną, niepowtarzalną książkę, maskę ulubionego bohatera literackiego oraz drzewo z ptakami.

                                               

 

Materiały promocyjne, gadżety (torby oraz komiksy ekonomiczne) otrzymane z Banku Zachodniego WBK S.A. 2 oddział w Żorach.

 

30.04.2018 r.  - WARSZTATY PAPIERU CZERPANEGO

 

Pierwsze zajęcia rozpoczęły się zabawą zapoznawczą. Po krótkim teoretycznym wstępie, przystąpiono do pracy. Każdy uczestnik dowiedział się co, to jest celulozowa pulpa i jak się ją produkuje. Pulpa została przez uczestników wymieszana z wodą w trzech osobnych misach. Do każdego naczynia został wlany barwnik do tkanin innego koloru. Do wyboru był zielony, żółty i czerwony. Następnie za pomocą specjalnych sit uczestnicy czerpali kolorową pulpę i przekładali ją na przygotowany wcześniej kawałek materiału. Po dokładnym odciśnięciu wody, wyczerpany papier był ozdabiany suszonymi kwiatami i sznurkami a następnie odstawiony do wyschnięcia. Finalnie podczas zajęć uczestnicy stworzyli unikatowe papiery czerpane. Powstałe karty zostaną umieszczone w książkach artystycznych, które zostaną wykonane podczas warsztatów przez każdego ucznia samodzielnie.

Po zakończeniu pierwszej części warsztatów, uczestnicy poznali  proces marmurkowania papieru. Marmurkowanie to malowanie tłustą farbą (olejną) na powierzchni wody, a następnie ściągnie obrazu na kartkę papieru, poprzez styk kartki z powierzchnią wody. Każdy uczeń indywidualnie nanosił pędzlem farbę do misy wypełnionej wodą, kolorując ją na: żółto, zielono, niebiesko, czerwono. Kolory tworzyły na powierzchni wody istny taniec barw. Wszystkie prace zostały rozłożone na stolikach i pozostawione do wyschnięcia.

                                                      

                              

                             

                           

                             

Ponadto uczestnicy warsztatów zapoznali się z tradycyjną turecką sztuką zdobienia papieru - EBRU polegającą na przenoszenie na papier wzorów tworzonych przy pomocy farb rozprowadzanych pędzelkami i patyczkami na wodzie zagęszczonej tłustą substancją – „marmurkowanie”. Każdy z uczestników warsztatów wykonał piękny, wielobarwny papier marmurkowy. Uczestnicy malowali w kuwetach wypełnionych zagęszczoną wodą. Do tworzenia obrazów używali specjalnych farb oraz narzędzi takich jak pędzle, igły i patyczki.

         

                                 

 
 
 

7.05.2018 - WARSZTATY GRAFIKI ARTYSTYCZNEJ

 

Po krótkim wstępie teoretycznym pani Talarek przeczytała uczniom dwa wiersze Ludwika Jerzego Kerna pt. Korsarska wanna” oraz „Konkurs”. Dzieci miały się wsłuchać w treść, ponieważ następnie musiały do tych utworów tworzyć  grafiki. Każdy uczestnik dostał matrycę z pleksi, osadzoną na ołówku igłę - przyrząd do wydrapywania oraz do wyboru zdjęcie ptaka albo ilustrację statku. Zadanie polegało na wydrapaniu w matrycy najważniejszych elementów obrazka a następnie posmarowaniu farbą drukarską i dokładnym oczyszczeniu. Kolejno każda matryca była przeciskana przez maszynę drukarską. W tym czasie następowało odbicie obrazu na kartkę papieru.

Dodatkowo w ramach ciekawostki pani Talarek zaprezentowała jak tworzy się grafiki za pomocą druku wypukłego. Takie grafiki można odbić lub drukować na dowolnym podłożu (papierze, tkaninie torbach bawełnianych, koszulkach), kartonach (pudełkach kartonowych). 

W czasie zajęć uczestnicy dowiedzieli się czym jest grafika warsztatowa i jakie istnieją rodzaje druku (wklęsły, wypukły i płaski).

 

                                  

 

                                 

                                                  

 

                                          

                                

 

14.05.2018 - WARSZTATY ILUSTRATORSKIE

 

Podczas warsztatów dzieci usłyszały dwa wiersze Ludwika Jerzego Kerna pt. ”Korsarska wanna” oraz „Konkurs”. Następnie otrzymały czyste oprawione w tekturowe okładki  książki-harmonijki.

Zadanie polegało na stworzeniu do usłyszanego tekstu ilustracji. Pierwsza ilustracja miała zostać wykonana kredkami, druga miała być stworzona metodą kolażu ze skrawków kolorowego papieru, bibuły, papieru czerpanego, papieru o ciekawych fakturach i strukturach, włóczki i piórek a trzecia miała być namalowana farbami. Dzieci przystąpiły do działania i kolejno tworzyły niepowtarzalne dzieła. Podczas  zajęć uczestnicy dowiedzieli się jakie znaczenie mają ilustracje w książkach.

 

                                                              

                                                                   

                           

                          

 

 

21.05.2018 r. WARSZTATY TYPOGRAFICZNE

W czasie tych warsztatów dzieci kontynuowały prace nad swoimi autorskimi książkami. W swoich harmonijkach mogły wkleić przygotowane wcześniej grafiki wykonane metodą druku wklęsłego, oraz papiery czerpane stworzone na pierwszych zajęciach. Najważniejszym elementem warsztatów było wzbogacenie książki o tekst literacki czyli treść wiersza do którego tworzone były wcześniej ilustracje.  Dzieci otrzymały wydrukowane teksty wierszy  pt. ”Korsarska wanna” oraz „Konkurs”. Każda zwrotka miała być wklejona w wyznaczonym miejscu, przy odpowiadających treści ilustracjach. Uczestnicy warsztatów tworzyli też ozdobne inicjały na początku zwrotek lub wklejali gotowe, ozdobne literki. 

 

 

                                                       

 

 

 

Gminna Biblioteka Publiczna w Suszcu wzięła udział w konkursie grantowym "Bank Dziecięcych Uśmiechów" organizowanym przez Fundację Banku Zachodniego WBK S.A. Zaproponowany projekt edukacyjno-wychowawczy "Dziecko jest jutrem - z książką poszerzamy horyzonty, uczymy i bawimy" został zaaprobowany, a na jego realizację otrzymano darowiznę – środki pieniężne w kwocie 4 500 zł.

Celem Projektu jest wykształcenie w dzieciach z terenu Gminy Suszec, za pośrednictwem warsztatów artystycznych (z wykorzystaniem książki i sztuki) nawyku czytania, zaszczepienie ciekawości świata i chęci realizowania własnych celów, spełniania marzeń, ćwiczenie pokonywania przeszkód i podniesienie samooceny, zdobywanie nowych doświadczeń oraz wyposażenie w nowe umiejętności i wiedzę.
Dzieci, które dostarczyły zgodę na uczestnictwo w zajęciach (27 młodych beneficjentów) mają okazję brać udział w ciekawych i rozwijających zajęciach warsztatowych. Prowadzi je pani Natalia Talarek - absolwentka wydziału Malarstwa i Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, malarka, ilustratorka, instruktorka terapii zajęciowej oraz właścicielka pracowni graficznej Tęczówka Studio.

Zajęcia odbywają się w każdy poniedziałek w bibliotece Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Suszcu. Pierwsze warsztaty odbyły się 30 kwietnia br., których tematem było „Czerpanie papieru”. Za nami też grafika artystyczna, tworzenie ilustracji i warsztaty typograficzne. Na kolejnych zajęciach, w czasie warsztatów introligatorskich, uczestnicy będą projektować i tworzyć okładkę książki, poznają odmianę origami - „kirigami” oraz wykonają gipsową maskę ulubionego bohatera literackiego. Cykl 8 spotkań zostanie zakończony 18 czerwca zajęciami literacko-plastycznymi pt. „Ptasie Radio” oraz wystawą pięknych i oryginalnych autorskich książek.
Stopień trudności zajęć dostosowany jest do wieku uczestników (od 7-12 lat), a zajęcia prowadzone są tak, aby były plastyczną przygodą, naznaczoną eksperymentem i wolnością twórczą.
Niezaprzeczalną korzyścią z realizacji projektu jest pomoc dzieciom z rodzin potrzebujących wsparcia m.in. poprzez zagospodarowanie dzieciom czasu w sposób atrakcyjny i mądry, w miejscu przyjaznym i bezpiecznym, jakim jest biblioteka. To „nauka przez zabawę”, ale też możliwość nawiązania nowych przyjaźni i kontaktów, integracja w grupie i nauka pracy zespołowej.
Mamy nadzieję, ze realizacja projektu będzie odpowiedzią na dziecięce potrzeby, spełni ich marzenia oraz rozwinie ich talenty. Dzięki takim programom, GBP w Suszcu przy ogromnej współpracy pedagogów z SP w Suszcu, pozwala otaczać ich opieką, uczyć i wskazywać dzieciom pozytywne wzorce. Mamy też nadzieję, że utwierdzi się w nich potrzeba korzystania z książki i biblioteki – dzisiaj i w przyszłości.

 

 

28.05.2018 r. WARSZTATY INTROLIGATORSKIE

 

Zajęcia były zwieńczeniem poprzednich warsztatów, gdyż uczestnicy kończyli swoje książki. Główne zadanie polegało na stworzeniu okładki i strony tytułowej. Dzieci zaczęły więc od wklejenia do swoich książek twardych tekturowych okładek. Następnie wklejały przygotowane na pierwszych zajęciach papiery marmurkowe, z których powstała wyklejka. Okładki stworzone zostały techniką kolażu, dzieci  mogły korzystać z papierów kolorowych, filcu, tapet, tekturek o różnych fakturach. Mogły używać również farb, kredek, mazaków, nożyczek i ozdobnych dziurkaczy.  Ostatnie zadanie polegało na stworzeniu strony tytułowej na której mogli, prócz tytułu i autora wybranego wcześniej wiersza, wpisać siebie jako ilustratora. Niezaprzeczalnie w ciągu warsztatów powstały unikatowe, niepowtarzalne książki, co stanowi dowód na to dzieci mają talent, nawet jeśli jeszcze o nim nie wiedzą.

 

 

 

    

 

 

   

 

 

 

 

04.06.2018 r. WARSZTATY KIRIGAMI

 

Te warsztaty różniły się od poprzednich ponieważ, ostatnio dzieci ukończyły swoje książki, a tym razem czas przyszedł na zapoznanie się z nieznaną dzieciom techniką zwaną – kirigami (z jap. kiru = uciąć, kami = papier). Jest to odmiana origami, w której dozwolone a nawet konieczne jest nacinanie papieru. Dzieci za pomocą tej techniki tworzyły kartki. Każde dziecko otrzymało twardą tekturę, dwa arkusze kolorowego papieru technicznego, szablon oraz nożyk do papieru.

Na szablonie znajdowały się dwa ptaki, zadanie polegało na wycięciu ich za pomocą nożyka. Z pewnością nie było to łatwe zajęcie ale z pomocą przyszła pani Natalia Talarek z Tęczówka Studio i każdemu, kto miał trudności, pomagała. W międzyczasie  dzieci ozdabiały część zewnętrzną kartek, do dyspozycji mając, kolorowe papiery,  brokatowe naklejki i papiery o różnych fakturach.

 

                                                            

                                          

 

 

                                                  

                                  

                                                               

 

 
 
11.06.2018 r. WARSZTATY LITERACKO-PLASTYCZNE "PTASIE RADIO"
 
W tym dniu uczestnicy warsztatów doświadczyli bliskiego spotkania spotkania z przyrodą. Na początku wysłuchaliśmy wiersza "Ptasie radio" J. Tuwima, a następnie każdy uczestnik wykonał ptaszka występującego w wierszu. Nie były to papierowe wzory, a filcowe. Posługując się papierowymi szablonami, odrysowywaliśmy swoje stworzonko, a następnie ozdabialiśmy je piórkami lub cekinami. Tak gotowe ptaszki tworzyły przypinke do plecaka lub ubrania.
 
  
 
 
 
 
 

 

 

 

18.06.2018 r. WARSZTATY MASKI

 

 

Ostatnie warsztaty były iście niezwykłe. Uczestnicy mogli przybrać dowolną postać
i przygotować maskę jakiegoś bohatera baśni, kreskówki, filmu, superbohatera, jakiegoś zwierzęcia lub jakąkolwiek postać o jakiej marzą. Każde dziecko otrzymało białą maskę zrobioną z bandaża gipsowego. Na stołach zostały rozłożone rożnej szerokości pędzle, oraz talerze z farbami. Dzieci mogły używać gotowych kolorów lub mieszać swoje własne, co sprawiało im dużą frajdę. Maski można było również ozdobić piórkami, kolorowymi bibułami i włóczkami, z których można było zrobić włosy. Powstały więc maski afrykańskie, maski zwierzątek w tym tygrysa i dalmatyńczyka, jednorożca,  oraz fantazyjne maski karnawałowe.

Warsztaty introligatorskie przeprowadzone w SP w Suszcu, zorganizowane przez GBP w Suszcu w ramach projektu "

To już były ostatnie warsztaty przeprowadzone w SP w Suszcu, zorganizowane przez GBP w Suszcu w ramach projektu "Dziecko jest jutrem - z książką poszerzamy horyzonty, uczymy i bawimy". Te warsztaty były iście niezwykłe. Uczestnicy mogli przybrać dowolną postać
i przygotować maskę jakiegoś bohatera baśni, kreskówki, filmu, superbohatera, jakiegoś zwierzęcia lub jakąkolwiek postać o jakiej marzy. Dziękujemy za współpracę dyrekcji SP w Suszcu, Pani bibliotekarce Dorocie oraz Pani Natalii Talarek-Oswald z Tęczówka Studio.

 

                                       

                                                              

                                                       

                                              

                             

                                

                                                        

                                                         

                                         

 

 

Wręczenie pamiątkowych dyplomów i gadżetów promocyjnych uczestnikom warsztatów prowadzonych przez p. Natalię Talarek-Oswald w bibliotece szkolnej w Suszcu

 

21.06.2018 r. (uczniowie kl. IV-VI)

 

                      

 

22.06.2018 r. (uczniowie kl. I-III)