Przejdź do stopki

Coraz bliżej końca... 🙂 Póki co, jeszcze biblioteka jest NIECZYNNA - do odwołania. Za utrudnienia przepraszamy. Do zobaczenia już wkrótce!

Wystawa ROK DZIERŻONOWSKI

    wyświetleń: 39

Treść

 

 

                             Popiersie ks. dra Jana Dzierżona w Śląskim Związku Pszczelarzy w Katowicach.
                             Pocztówkę wydał Śląski Związek Pszczelarzy w Katowicach
                             Sekcja Historyczna
                             Opr. gr. Adam Wilczyński, Bogusław Reimann

 

 

Autor  wystawy: ADAM WILCZYŃSKI - Sekcja Historyczna  Śląskiego Związku Pszczelarzy. 

 

 

 

 

 

 

Właśnie w tym roku, w 2011, przypada JUBILEUSZ 200-lecia urodzin ks. JANA DZIERŻONA.
Rok Dzierżona,  największego polskiego i śląskiego pszczelarza, został zainaugurowany  w województwie śląskim 17 stycznia 2011 roku w Bibliotece Śląskiej w Katowicach.

Inauguracji tej towarzyszyła WYSTAWA "Życie i działalność ks. Jana Dzierżona".

Biblioteka Śląska w Katowicach, reprezentowana przez prof. zw. dr hab. Jana Malickiego, wypożycza tę wystawę bibliotekom samorządowym woj. śląskiego. Użyczona została także Gminnej Bibliotece Publicznej w Suszcu. Wcześniej ekspozycja plansz prezentowana była m.in. w pobliskich Żorach, w Goczałkowicach i Orzeszu.

Na terenie Gminy Suszec  prężnie działa Koło Pszczelarzy (pod egidą p. Józefa Kołodziejczyka), a biblioteka w Suszcu z nim współpracuje .

Dlatego też pracownicy biblioteki także chcą się włączyć w obchody jubileuszowe naszego  wielkiego działacza i owocnego publicysty. W związku z tym ZAPRASZAMY  do odwiedzin i obejrzenia wystawy, która jest eksponowana w Centrali w dniach od 7 listopada do 2 grudnia 2011 r.

 

 

Ekspozycja wyrobów z wosku pszczelego

udostępnionych przez właściciela

– p. JÓZEFA KOŁODZIEJCZYKA

Prezesa Śląskiego Związku Pszczelarzy w Katowicach

KOŁO SUSZEC

 

KOŁO  PSZCZELARZY  W  SUSZCU

Organizacja pszczelarska powstała na zebraniu Kółek Rolniczych w Suszcu w dniu 15 listopada 1976 roku, najpierw jako sekcja pszczelarska. W zebraniu udział wzięło 18 pszczelarzy. Sekcja w 1976 r. liczyła już 27 członków, którzy posiadali 121 rodzin pszczelich. Prezesem sekcji został Joachim Czembor. Na zebraniu 12 lutego 1978 r. sekcja przemianowała się na Koło Pszczelarzy w Suszcu.

Pszczelarze biorą udział w szkoleniach organizowanych przez Śl.ZP oraz w Kole na tematy hodowli matek, zwalczaniu warrozy i gospodarki pasiecznej, a 5 pszczelarzy uzyskuje kwalifikacje mistrzów pszczelarskich. W latach 1985 w pasiece Henryka Kolona pozyskiwano mleczko pszczele.

W dniu 11 grudnia 2001 r. Koło obchodziło bardzo uroczyście 25-lecie działalności. Z tej okazji pszczelarze ufundowali figurę św. Ambrożego [patrona pszczelarzy] z drewna klonowego, która znajduje się w kościele św. Stanisława w Suszcu.

Z inicjatywy prezesa Józefa Kołodziejczyka członkowie Koła zakupili sztandar, który poświęcony został 12 grudnia 2003 r.

W Suszcu jest ulica Pszczela, na końcu której Henryk Kolon prowadzi pasiekę.

Pszczelarze przywiązują dużą wagę do historii pszczelarstwa. W Suszcu państwo Szenderowie założyli izbę z pamiątkami pszczelarskimi, zgromadzili stare ule, kłody, rzeźbiony ul oraz przedmioty związane z gospodarką pasieczną.

W dowód uznania za działalność na rzecz braci pszczelarskiej wielu członków koła posiada Złote, Srebrne i Brązowe Odznaki PZP oraz Złote, Srebrne i Brązowe Medale Śl.ZP, które otrzymali najstarsi pszczelarze oraz młodzi, wykazujący się aktywną działalnością.

Powyższe informacje zebrał JÓZEK KOŁODZIEJCZYK i przekazał mgr inż. Adamowi Ambrożemu Wilczyńskiemu, który opracował (na podstawie materiałów zebranych z Kół Pszczelarzy przez Sekcję Historyczną Śląskiego Związku Pszczelarzy w Katowicach)  wydanie publikacji „Pszczelarze województwa śląskiego. W Roku Dzierżonowskim oraz w 85. Rocznicę powstania Śląskiego Związku Pszczelarzy w Katowicach”. 

Z tą publikacją, dzięki darowi p. J. Kołodziejczyka, można się także zapoznać w GBP w Suszcu.