Drodzy Czytelnicy. Od 5.11.2024 r. otwarta jest Filia nr 1 w Rudziczce - w nowym miejscu, a mianowicie przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Rudziczce (wejście od strony sali gimnastycznej). Godziny otwarcia placówki: wtorek 12.00 - 17.00, czwartek 12.00 - 18.00
2018
Treść
Wiadomość z ostatniej chwili:
Z książką na start
We wrześniu 2018 r. 800 bibliotek publicznych (3500 oddziałów bibliotecznych) przystąpiło do pilotażowej edycji projektu dla 3-latków, realizowanego w ramach kampanii społecznej „Mała Książka – Wielki Człowiek”. Ma ona zachęcić rodziców do częstego odwiedzania bibliotek i codziennego, rodzinnego czytania z dzieckiem.
W styczniu br., Instytut Książki podsumował projekt: polskie biblioteki pozyskały 28 tys. nowych czytelników! Oczywisty sukces będzie skutkował kolejną edycją w 2019 r. i wtedy także starsze dzieci będą mogły być obdarowane książkami „na dobry start”. Gminna Biblioteka Publiczna w Suszcu otrzymała 80 egzemplarzy (dla urodzonych w 2015 r.). Pozostało jeszcze 10 sztuk i te możemy obecnie rozdać (dalej nieodpłatnie) kolejnym dzieciom – tym razem urodzonym w 2016 r. Wierzymy, że pierwsza wizyta w bibliotece może być początkiem wspaniałej przygody na całe życie. Dlatego zapraszamy rodziców trzylatków, żeby wspólnie ze swoimi maluchami odebrali (w Bibliotece w Suszcu) ten wyjątkowy prezent- wyprawkę czytelniczą.
A jak działaliśmy w 2018 r. - ZOBACZ poniżej:
WYPRAWKI CZYTELNICZE - ostatnie egzemplarze
GBP w Suszcu przypomina, że w ramach kampanii społecznej Instytutu Książki
„Mała Książka – Wielki Człowiek”
możliwy jest jeszcze odbiór WYPRAWEK CZYTELNICZYCH
(skierowanych do rodziców – mieszkańców Gminy Suszec
i ich dzieci – urodzonych w 2015 r.).
Rodzice, którzy jeszcze nie skorzystali z ww. oferty,
zapraszamy po ich odbiór do placówek bibliotecznych:
GBP w Suszcu (w budynku Domu Kultury) / czynna od pon.-piątku od 9,oo-19,oo,
oraz do Filii bibliotecznych
w Rudziczce (w Remizo-Świetlicy), Kryrach (w Remizo-Świetlicy),
Radostowicach (w Szkole Podstawowej) / czynne w poniedziałek, środę i piątek
w godz. popołudniowych
Książeczki dotarły, także ROZDAJEMY!
Zapraszamy 3-letnie pociechy wraz z rodzicem do odwiedzin Biblioteki
GBP w Suszcu przypomina, że w ramach kampanii społecznej Instytutu Książki
„Mała Książka – Wielki Człowiek” możliwy jest odbiór WYPRAWEK CZYTELNICZYCH (skierowanych do rodziców – mieszkańców Gminy Suszec i ich dzieci – urodzonych w 2015 r.).
Zapraszamy chętnych - do ich odbioru - w placówkach bibliotecznych:
1. GBP w Suszcu (budynek Domu Kultury)- czynna od pon.-piątku od 9,oo-19,oo
2. Filia nr 1 w Rudziczce (Remizo-Świetlica)
3. Filia nr 2 w Kryrach (Remizo-Świetlica)
4. Fila nr 3 w Mizerowie (Remizo-Świetlica)
5. Filia nr 4 w Radostowicach (budynek Szkoły Podstawowej).
W 2017 r. wystartowała kampania społeczna „Mała książka – wielki człowiek” wpisująca się w Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, a realizowana przez Instytut Książki przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Misją Instytutu Książki jest troska o czytelnictwo w Polsce. Stąd ta wyjątkowa kampania proczytelnicza, przypominająca o roli książki w życiu dziecka, zachęcająca do czytania dziecku od najmłodszych lat, dosłownie – od kołyski.
Nakładem Instytutu Książki – narodowej instytucji kultury, ukazała się publikacja przygotowana z myślą o najmłodszych czytelnikach. Książka „Pierwsze wiersze dla…” (nieosiągalna w księgarni !), zawiera utwory najpopularniejszych polskich poetów oraz specjalnie przygotowane w technice wyszywankowej ilustracje. Ma zachęcić rodziców do czytania swoim pociechom na każdym etapie rozwoju, bo przecież - przy wsparciu dorosłego literatura dziecięca jest wspaniałym przewodnikiem wspomagającym odkrywanie świata.
Tę nietypową pozycję otrzymywali już młodzi rodzice na oddziałach położniczych szpitali
w całej Polsce w tzw. niebieskim pudełku, w ramach ogólnopolskiej akcji „Książką połączeni”. Kolejnym etapem projektu bookstartowego jest zaproszenie do udziału bibliotek publicznych. To tutaj, do 3000 placówek bibliotecznych (także do GBP w Suszcu), trafią Wyprawki Czytelnicze, dla Małych Czytelników – trzylatków, urodzonych w 2015 r., którzy są już zarejestrowani lub dopiero zostaną zapisani do Biblioteki w okresie trwania Projektu (do końca grudnia 2018 r.).
Ponieważ już część trzylatków często uczęszcza do przedszkoli, w ramach naszej dotychczasowej współpracy z lokalnymi przedszkolami, zapraszamy rodziców i ich dzieci (podopiecznych gminnych placówek oświatowych) do odwiedzin GBP w Suszcu.
Tutaj (od września) nasi Mali Czytelnicy otrzymają w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, czyli: książkę „Pierwsze wiersze dla…”, poradnik dla rodziców „Książką połączeni, czyli
o roli czytania w życiu dziecka” oraz Kartę Małego Czytelnika (z wpisem imienia i nazwiska dziecka). Każdorazowo, gdy dziecko odwiedzi bibliotekę i ponownie wypożyczy kolejną książkę, np. ze specjalnie przygotowanymi propozycjami z półki MAŁY CZYTELNIK, otrzyma naklejkę. Po uzyskaniu 10 wpisów (naklejki nalepione na Karcie) Benificjent Projektu (nowy małoletni czytelnik) zostanie uhonorowany imiennym dyplomem, potwierdzającym jego aktywność czytelniczą, pełnoprawne uczestnictwo w życiu kulturalnym oraz wspólną przygodę z książką.
W literaturze tkwi ogromny potencjał, a czas spędzony na wspólnym czytaniu z dzieckiem
od pierwszych miesięcy życia jest bardzo ważny. Wspólne czytanie buduje więź emocjonalną, tworzy poczucie bliskości i bezpieczeństwa, wspomagany jest rozwój mowy, a oglądane ilustracje stymulują wzrok dziecka. Zbadano i potwierdzono, że dziecko wychowywane w środowisku, gdzie książka jest naturalnym elementem jego otoczenia, jest bardziej pewne siebie, ma większy niż ich rówieśnicy zasób słownictwa, dobrze rozwiniętą wyobraźnię, a w przyszłości (o czym marzą rodzice) osiąga sukcesy. Wiemy, że czytanie jest procesem trudnym, bo zaburza go wiele elementów konkurencyjnych tj. zabawki, elektronika, ale też wymaga treningu. Jednak książka w życiu dziecka jest elementem niezbywalnym i dlatego mamy nadzieję, że nowi – mali czytelnicy rozpoczną przygodę z książką, choćby poprzez naszą bibliotekę. Tutaj mogą się czuć swobodnie i bezpiecznie, a samo miejsce (bibliotekę) będą postrzegać jako przyjazne, bo takie przecież jest.
Pamiętajmy o tym, że czytelnictwo zaczyna się już od kołyski, a przekazana miłość do książek jest prezentem na całe życie. Bądź blisko i czytaj dziecku już od urodzenia, bo mała książka to wielki człowiek !
Zainteresowanych tematem odsyłamy do serwisu http://wielki-czlowiek.pl/ oraz do profilu projektu na portalu Facebook: https://www.facebook.com/malaksiazkawielkiczlowiek/
Dodatkowe źródła informujące nt. kampanii i Projektu:
http://czasdzieci.pl/okiem-czasdzieci/id,9502c69.htm
http://lustrobiblioteki.pl/2017/11/bo-mala-ksiazka-to-wielki-czlowiek/
http://ryms.pl/wydarzenie_szczegoly/3728/mala-ksiazka-wielki-czlowiek.html
https://ksiazka.net.pl/zainaugurowano-kampanie-mala-ksiazka-wielki-czlowiek
Zachęcamy do obejrzenia filmów informacyjnych i instruktażowych promujących kampanię społeczną "Mała książka - wielki człowiek".
http://wielki-czlowiek.pl/multimedia/
https://www.youtube.com/watch?v=mStRmHpKph4
Udało się! Mamy pierwszych Czytelników, którzy zebrali 10 naklejek!
GRATULUJEMY!
W pilotażowej edycji kampanii społecznej „Mała Książka – Wielki Człowiek”, realizowanej przez Instytut Książki w ramach promocji czytelnictwa wśród trzylatków, wzięło już udział prawie 22 tys. dzieci. W 3 tys. bibliotek w całej Polsce na Małych Czytelników czeka w prezencie wyjątkowa Wyprawka Czytelnicza. Projektowi towarzyszy ogólnopolska kampanię medialną z udziałem znanego małżeństwa: aktorki Joanny Koroniewskiej-Dowbor oraz dziennikarza Macieja Dowbora.
We wrześniu tego roku 3 tys. placówek bibliotecznych w całej Polsce przystąpiło do pilotażowej edycji projektu dla trzylatków realizowanego w ramach kampanii społecznej „Mała książka – wielki człowiek”. Ma ona zachęcić rodziców do częstego odwiedzania bibliotek i codziennego, rodzinnego czytania z dzieckiem. Od września do listopada już prawie 22 tys. dzieci rozpoczynających edukację przedszkolną otrzymało w prezencie swoje Wyprawki Czytelnicze. W każdej znalazły się: książka Pierwsze wiersze dla…, czyli zbiór wierszy dla dzieci autorstwa wybitnych polskich poetów, pięknie zilustrowany przez Ewę Kozyrę-Pawlak i Pawła Pawlaka, broszura dla rodziców Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka, która przypomina o korzyściach wynikających z czytania, oraz Karta Małego Czytelnika do zbierania naklejek. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzymuje naklejkę, a po zebraniu dziesięciu – imienny dyplom potwierdzający jego czytelnicze zainteresowania.
Kampania „Mała książka – wielki człowiek” przypomina o korzyściach wynikających z czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Ma zachęcać rodziców do jak najczęstszego spędzania czasu z dzieckiem na wspólnym czytaniu i zabawie z książką, a także do wyrabiania w dziecku nawyku czytelniczego przez regularne wizyty w bibliotece.
Ostatnie Wyprawki Czytelnicze czekają jeszcze na trzylatki w bibliotekach publicznych w całej Polsce. Listę bibliotek zaangażowanych w projekt można znaleźć tutaj: http://wielki-czlowiek.graffiti.nq.pl/wp-content/themes/wielki-czlowiek/img/biblio.pdf
Przed Świętami warto pomyśleć nie tylko o prezentach pod choinkę, ale i o najwspanialszym prezencie, jaki możemy dać naszemu dziecku. To czas, który mu poświecimy na wspólne czytanie książki, i miłość do literatury, która pozostanie na całe życie. Mamy nadzieję, że już niedługo kolejne dzieci rozpoczną swoją przygodę z książką i czytaniem, i wraz z rodzicami staną się stałymi bywalcami bibliotek!
Zachęcamy do odwiedzenia strony kampanii www.wielki-czlowiek.pl oraz do obejrzenia spotu promocyjnego:
https://www.youtube.com/watch?v=mStRmHpKph4
Kampania „Mała książka – wielki człowiek” podbija biblioteki – 28 tys. nowych czytelników
Czy pierwsza wizyta w bibliotece może być początkiem wspaniałej przygody na całe życie? Wierzymy, że tak! Dlatego we wrześniu 2018 r. w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek” rozpoczęliśmy projekt pilotażowy skierowany do dzieci rozpoczynających edukację przedszkolną oraz ich rodziców.
Nawyk codziennego czytania z dzieckiem oraz regularnego odwiedzania biblioteki warto kształtować już od najwcześniejszych lat życia dziecka, dlatego zaprosiliśmy rodziców trzylatków, żeby wspólnie ze swoimi Maluchami odebrali w bibliotece wyjątkowy prezent. W przygotowanej dla nich „Wyprawce Czytelniczej” znalazły się: książka „Pierwsze wiersze dla…” (antologia wierszy wybitnych polskich poetów), poradnik „Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka” przypominający o korzyściach wynikających z czytania oraz Karta Małego Czytelnika do zbierania naklejek. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzymuje naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostaje uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.
Do projektu przyjęto blisko 800 bibliotek publicznych z całej Polski, co wraz z podległymi im filiami daje łącznie 3,5 tys. oddziałów bibliotecznych, w których można odebrać „Wyprawki Czytelnicze”. Od początku trwania pilotażu bibliotekę odwiedziło ponad 30 tys. trzylatków z rodzicami. Dla większości z nich była to pierwsza wizyta w bibliotece, podczas której zostały zapisane do biblioteki i stały się pełnoprawnymi uczestnikami życia kulturalnego. Dzięki pilotażowi akcji bibliotekom publicznym przybyło blisko 28 tys. nowych czytelników! Bibliotekarze z wielkim zaangażowaniem włączyli się w projekt, stając się dla trzylatków wyjątkowymi przewodnikami po świecie książek. Uroczyste wręczanie dziecku dyplomu za częste wizyty w bibliotece było doskonałą okazją do zbudowania z nim trwałych więzi, które – mamy nadzieję – przetrwają lata. Od początku trwania akcji ponad 4 tys. trzylatków odebrało imienny dyplom za aktywne rozwijanie czytelniczej pasji, czyli wypożyczenie co najmniej dziesięciu książek.
Lista bibliotek, w których można odebrać „Wyprawki Czytelnicze” dla trzylatków, znajduje się tutaj.
Po sukcesie pilotażu chcemy, żeby w 2019 r. także starsze dzieci otrzymały książki na „dobry start”. Trwają właśnie prace nad publikacją przeznaczoną pod względem estetyki i treści dla dzieci w wieku przedszkolnym. Rekrutację bibliotek do projektu w skali ogólnopolskiej rozpoczniemy wiosną.
Najważniejsze informacje o kampanii można znaleźć na stronie: www.wielki-czlowiek.pl
Facebookowa grupa kampanii „Mała książka – wielki człowiek” ma już 3000 członków! Chcesz dołączyć?
Już we wrześniu startuje projekt „Mała książka – wielki człowiek” w ponad 5200 bibliotekach w Polsce
Są takie wydarzenia i rytuały w życiu dziecka, które nie tylko pozostają na długo w pamięci, ale mają też istotny wpływ na jego dorosłe życie. Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię. Pożytki z czytania mają także konkretny wymiar materialny: czytające dzieci osiągają sukcesy i zarabiają więcej od tych, które nie czytają.
Ważną rolę w kształtowaniu Małego Czytelnika odgrywa biblioteka: uczy go samodzielności, podejmowania pierwszych własnych wyborów, rozwija myślenie oraz nawyk czytania i pogłębiania wiedzy. Biblioteka to miejsce, gdzie rodzic wspólnie z dzieckiem może spędzić czas w sposób twórczy oraz przeżyć nową, fantastyczną przygodę z wypożyczoną książką. A wszystko to za darmo!
Chcielibyśmy, aby jednym z tych ważnych doświadczeń w dzieciństwie były pierwsze wizyty w bibliotece, dlatego przygotowaliśmy prawdziwą gratkę dla najmłodszych miłośników książek i ich rodziców w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka – wielki człowiek”. Od września 2019 r. w ponad 5200 bibliotekach w całej Polsce będzie czekać na nich wyjątkowy prezent – Wyprawka Czytelnicza na dobry czytelniczy start.
W wyprawce dzieci znajdą książkę, dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka i spełniającą najwyższe standardy w projektowaniu pięknych i mądrych książek dla najmłodszych, a także Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.
W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o rozmaitych korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki.
Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny. Pełna lista bibliotek biorących udział w projekcie pojawi się na stronie www-wielki-czlowiek.pl pod koniec maja 2019 r.
Więcej informacji na stronie: www-wielki-czlowiek.pl
Materiały prasowe do pobrania: wielki-czlowiek.pl/dla-mediow/