Przejdź do treści
B25
Przejdź do stopki

Działalność: Filia nr 2 Kryry

Treść

 

Przeprowadzka Filii bibliotecznej w Kryrach

GBP w Suszcu informuje, że Filia biblioteczna Nr 2 w Kryrach została przeniesiona do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kryrach. Zbiory usytuowano w sali nr 2, na parterze. Biblioteka obecnie jest czynna w poniedziałek i wtorek w godz. 9,oo-16,oo oraz w piątek od 10,oo-16,oo (godziny dostosowano do godzin pracy placówki oświatowej).
Uczniowie Szkoły mogą korzystać z księgozbioru w czasie przerw oraz po zajęciach. Rodzice i dziadkowie, przy okazji odbioru swoich dzieci/wnuków z zajęć, mogą zajrzeć do biblioteki i wypożyczyć też coś dla siebie. Zapraszamy także do wizyty rodziców przywożących maluchy do oddziałów przedszkolnych. Nie ma też problemu ze starszą młodzieżą, uczęszczającą do szkół w Pszczynie lub Żorach – lektury szkolne może im przynieść młodsze rodzeństwo lub posiadający wolny czas członek rodziny. To nowy rozdział dla biblioteki kryrskiej, którą tworzył były kier. szkoły p. Józef Czaja. On też był głównym inicjatorem budowy kryrskiej remizy i to właśnie tu (w latach 60.) otrzymała swoją siedzibę sołecka biblioteka (najpierw w miejscu dobudowanej części obiektu - obecnej kuchni, a od 1991 w pomieszczeniu po zlikwidowanym Klubie „Książka-Prasa-Ruch”). Od kilku już lat debatowano nad funkcjonowaniem budynku. W sierpniu br. podjęto decyzję o przeniesieniu biblioteki do wolnej klasy po byłym gimnazjum i biblioteka znowu trafiła pod dach szkolny. To właśnie tutaj, w Kryrach rozpoczęło się na naszych terenach propagowanie czytelnictwa: w XIX w. działał bibliofil i introligator Wawrzyniec Sinka-Opuśny, a bracia Jan i Paweł Garus stworzyli pierwszą wypożyczalnię książek pod egidą Towarzystwa Czytelni Ludowych. Spuścizną zajął się Stanisław Pustelnik, ale działania wojenne w 1945 r. doprowadziły do zniszczenia biblioteki.

Pomieszczenie nareszcie przestronne, umożliwiające prowadzenie zajęć dla dzieci. To nowy rozdział pracy proczytelniczej dla mieszkańców sołectwa. Dziękujemy za ogromną pomoc Radnym Gminy, Wójtowi Gminy, Dyr. GZUW p. Z. Łozie oraz p. Dyr. A. Antończyk za możliwość pracy w nowym obiekcie i pomieszczeniu. Obiecujemy poczynić ogromne starania w kwestii wzbogacenia księgozbioru (szczególnie dla maluchów i uczniów Szkoły), a dorośli mogą już składać zamówienia (kryry@biblioteka.suszec.pl) na konkretne tytuły, które postaramy się zrealizować przy kolejnym zakupie.

 
GODZINY OTWARCIA:

poniedziałek    9.00 - 16.00
 
wtorek              9.00 - 16.00
 
 piątek             10.00 - 16.00