Przejdź do treści
B25
Przejdź do stopki

Kodowanie na dywanie

Treść

 
 
ZAPRASZAMY DO UCZESTNICTWA W KOLEJNYCH ZAJĘCIACH
(kodowanie połączone z planszówkami)
 
 
 
 
 
 

Sprawozdanie z warsztatów „Zaprogramuj przyszłość #51”

– przeprowadzonych w Gminnej Bibliotece Publicznej w Suszcu

 

W Gminnej Bibliotece Publicznej w Suszcu, w październiku 2018 r. po raz pierwszy przeprowadzono warsztaty dotyczące tematyki programowania. Było to, nieporuszane dotąd w naszej Bibliotece, zagadnienie i z pewnością można stwierdzić, że większość dzieci nie miała styczności jeszcze z tego rodzaju zajęciami. Informacje o warsztatach były upowszechnione za pomocą plakatów  wywieszonych w placówce Biblioteki oraz w Szkole Podstawowej im Janusza Korczaka w Suszcu. Warsztaty były bezpłatne. Pierwsze zajęcia zostały zorganizowane podczas spotkania Koła Miłośników Gier Planszowych i niewątpliwie stanowiły (dla stałych bywalców) sporą odskocznię i urozmaicenie.

Zajęcia rozpoczęłam od króciutkiej rozmowy z dziećmi na temat kodowania oraz ich skojarzeń z tym pojęciem. Następnie przeszłam do zabaw ruchowych, do których inspirację zaczerpnęłam ze strony http://kodowanienadywanie.blogspot.com. Przygotowałam zestaw kolorowych kropek (czerwonych, niebieskich, żółtych i zielonych) i rozłożyłam w rozsypance  na podłodze. Podczas pierwszej zabawy, do każdej kropki przypisane były ćwiczenia gimnastyczne. Dzieci poruszały się od kropki do kropki w rytm muzyki, a gdy ta ucichła -wykonywały ustalone wcześniej polecenia. Kolejna zabawa polegała na tworzeniu sekwencji kolorów  i ruchów. Dzieci przechodziły, po ułożonej wcześniej ścieżce, z kropki na kropkę i każdorazowo wykonywały ćwiczenia. Początkowo, kolejność była ta sama, a sekwencja powtarzalna,  jednak wraz z rozwojem zabawy zaczęłam wprowadzać  zmiany i zaburzać sekwencję (rytm kolorów). Wprowadzona „zmyłka” uzmysłowiła dzieciom, że muszą się przede wszystkim skupić na kolorach (kodzie), a nie na schemacie. Podczas tego ćwiczenia dzieci poznały trudne słowo „sekwencja”, jednak dzięki zabawie łatwiej im było to wyrażenie zrozumieć. Kolejna zabawa polegała na poruszaniu się w rytm muzyki po rozsypanych na podłodze kropkach. Prowadząca miała do dyspozycji  dwa zestawy kartoników w kolorach kropek, z tym że jeden zestaw zawierał duży znak X, oznaczający kolor zabroniony. Gdy muzyka ucichła, prowadząca pokazywała kod np. kartonik czerwony, zielony i kartonik żółty ze znakiem X a dzieci zgodnie z kodem zajmowały odpowiednie miejsce.

Ostatnia zabawa już miała poważniejszy charakter, gdyż z kropek (na podłodze)  została utworzona plansza (5 kropek na 5 kropek).  Na utworzonej planszy zostało zaznaczone miejsce rozpoczęcia (START) oraz zakończenia (STOP). Aby oswoić się z kierunkami, początkowo dzieci używały tylko słownej instrukcji, wskazując kierunek poruszania się i liczbę kroków (jeden krok to jedna kropka). Następnie wspólnymi siłami układaliśmy kod. Uczestnicy warsztatów musieli również zakodować swoje imię za pomocą specjalnych znaków.

 Pierwsze zajęcia opierały się głównie o metody pracy “bez komputera”, ale na zakończenie dzieci zapoznały się z platformą https://www.kodable.com/. Tutaj zagrały w grę komputerową, w której zadanie polegało na poprowadzeniu kolorowej kuleczki do celu. Podczas tych zajęć  chciałam ukierunkować sposób myślenia dzieci i uświadomić im, że różnorodne kody obecne są w naszym codziennym życiu, nie tylko w urządzeniach elektronicznych, a ich źródła należy poszukiwać w najprostszych czynnościach. Uczestnicy uświadomili sobie również, jakie zależności panują w otaczającym nas świecie i jak zmiana jednego, zdawałoby się niepozornego elementu, może wpłynąć na całokształt np. projektu, budowli.

Spotkanie ww. było pierwszym krokiem (ze strony bibliotekarzy GBP w Suszcu)  w stronę upowszechniania programowania w regionie i w społeczności lokalnej. W przyszłości zamierzamy popularyzować tę tematykę w czasie spotkań Koła Miłośników Gier Planszowych a w czasie ferii zimowych i wakacji letnich - przeprowadzić cykl spotkań.

W najbliższym czasie również pojawi się artykuł w lokalnej gazecie „Nowiny Suszeckiej Gminy” oraz w przyszłości pojawi się szersza relacja na stronie internetowej http://www.biblioteka.suszec.pl/ oraz na profilu Biblioteki na Facebooku.

 
 
14.12.2018 r.
 
 
      
 
     
 
 
 
 
7.12.2018 r.
 
     
 
     
 
 

Sprawozdanie z przeprowadzonych warsztatów

„Kodowanie na dywanie”

oraz

"Zagraj z nami planszówkami"

w Gminnej Bibliotece Publicznej w Suszcu (30.11.2018 r.)

 

 

Dzieci uczestniczące w zeszłotygodniowych warsztatach „Mirabelka - kiełkująca historia”, zostały zaproszone na zajęcia „Kodowanie na dywanie”. Część z nich pojawiła się w ostatni piątek w GBP w Suszcu i chciała poznać podstawy kodowania. Tym razem zajęcia rozpoczęły się od niespodzianki – koralików Pyssla. Każdy uczestnik mógł stworzyć dowolny, kolorowy obraz.  Następnie zagrały w nietypową, obrazkową wersję znanej gry Sudoku oraz rozwiązały krzyżówki i rebusy. Dla wielu atrakcją były zajęcia na tabletach, na których uruchomiono aplikację QuiverVision. Nieodzownym elementem warsztatów  były również zajęcia na komputerze - dzieci zagrały w najprostsze gry z elementami kodowania.

 

30.11.2108 r.