Grupy Zabawowe, zapisy 2018/2019
Treść
Zapraszamy rodziców wraz z dziećmi na kolejny cykl spotkań w ramach Suszeckich Grup Zabawowych. Zajęcia są NIEODPŁATNE i adresowane dla dzieci 1,5-3 lat, nie uczestniczących w zajęciach przedszkolnych. Odbywać się będą od października 2018 r. w każdą środę w Gminnej Bibliotece Publicznej w Suszcu.
Obecni: 11 osób (5 dorosłych + 6 dzieci)
Wspólne zajęcia rozpoczęto przywitaniem muzyczną zabawą „Całuskami” i „klanzową” piosenką powitalną.
Już na wstępie zaproponowano skorzystanie z nowej usługi bibliotecznej, jaką jest Biblioteczka dla Najmłodszych. A na czym ona polega? To wypożyczalnia zestawów składających się z książki, zabawki, gry edukacyjnej oraz prostej instrukcji obsługi o sposobie korzystania „z wkładki” wraz z informacją, jak dana zabawka stymuluje rozwój dziecka. O wyborze przedmiotów, wchodzących w skład tzw. worków sensorycznych, decydowali specjaliści z Fundacji Rozwoju Dzieci (oferta w sam raz dla młodych mam i ich małych dzieci).
Wypożyczono mamom przydatne i pożyteczne publikacje:
„Paluszkami tak i siak” M. Barańskiej, „”Zabawy paluszkowe” K. Sąsiadka, „Przytulanki czyli wierszyki na dziecięce masażyki” M. Bogdanowicz oraz prezentujące relaksujące masażyki „Z sercem na dłoni” O. Pawlik (do samodzielnego ćwiczenia w domu ze swoimi dziećmi).
Zaproponowano także skorzystanie z ciekawych pozycji przedstawiających atrakcyjne robótki tj. w seriach „Każde dziecko to potrafi”, dzięki którym można dziecku uatrakcyjnić wspólne spędzanie czasu w domu oraz zaznajomienie się z publikacjami (ze zbiorów bibliotecznych) autorstwa Doroty Zawadzkiej (znanej jako telewizyjnej Niani), „Twoje dziecko ma dwa latka”, „Zabawa z dzieckiem: rozwój, ćwiczenia, umiejętności” przeznaczonej dla rodziców dzieci w wiek do 3 lat.
Prezentując różnorodne tematycznie zbiory, sięgnięto po zestawy plansz z ilustracjami do teatrzyku kamishibai. Oczywiście, nie zabrakło zabaw: z tunelem „klanzowym”, huśtaniem maluchów na kocach i kołysaniem na łydkach mam, wylegiwaniem się wraz z maskotkami na pufach i „kąpielą” w suchym basenie. Przy muzyce disco-polo zabawiono się w traktorzystów (piosenka „Traktorek”), przy piosenkach Kasi Klich w stadko kur („Ko, ko, ko”) i uczono dobrego zachowania przy utworze „Podaj rączkę”.
Na zakończenie dzieci otrzymały kolorowanki i wymęczone wróciły do domu.
Obecni: 15 osób (7 mam + 8 dzieci).
W czasie zajęć wykorzystano zbiory biblioteczne:
lubiane przez dzieci powtarzanki i śpiewanki „Pan Pierdziołka” ,
interaktywną książkę „Czerwony Kapturek” S. Chaine (rozwijającą dziecięcą kreatywność, uczącą logicznego myślenia i wysławiana się),
zaprezentowano teatrzyk kamishibai „Brzydkie kaczątko” (teatr ilustracji przedstawiany za pomocą techniki opowiadania),
posiłkując się świetną publikacją J. Silberg wypróbowano 12 gier i zabaw (uczących i rozwijających maluchy do 2 r.ż.).
Zaproponowano wypożyczenie (z możliwością pracy i zabawy z dzieckiem w domu) książek:
z instrukcjami składania papieru typu origami i modeli tekturowych samolocików oraz wiele (polecanych przez znawców literatury dziecięcej) nowości wydawniczych.
W trakcie zajęć wykorzystano hulahoopy (dzieci –kaczuszki szukały gniazdka), utworzono pluszowe gniazda (kaczuszki wykluwały się), a w suchym basenie „kąpały” wraz z piłkami i maskotkami.
W celu aktywizacji dorosłych – mamy „musiały” zaprezentować wyćwiczone (w domu) masażyki i zabawy paluszkowe (układając swoje pociechy w wygodnych pozycjach – na pufach), same zorganizowały i poprowadziły zajęcia plastyczne „Jesienny jeżyk” (z zadaniem wykonania owocowego zwierzątka) oraz samodzielnie wykonały origamową (z dużych arkuszy plakatów) czapkę samuraja.
W nagrodę otrzymały: broszury (do wypełniania przez dzieci w domu), płyty DVD (niewykorzystane w bibliotece) do wykonania błyszczącego wisiorka do zawieszenia w oknie lub na lampie, po 2 kolorowanki nawiązujące tematycznie do przedstawionego teatrzyku.
Bawiono się też przy muzycznych publikacjach Klanzy: witano „Całuskami”, a w trakcie zajęć tańczono przy piosenkach z płyty „Roztańczone, rozśpiewane, rozbawione przedszkole” (z tematycznym „Jeżykiem”). W finiszu zajęć dokonano wymiany worków sensorycznych (do wyboru spośród 12 składów) z bibliotecznej oferty.
Już niedługo (w lutym) znowu świętujemy DZIEŃ KOTA.
W związku z ww. , motywem przewodnim zajęć był kot.
Zajęcia rozpoczęto prezentacją „Znani i lubiani koci bohaterowie” przedstawiająca najbardziej znane (z filmów i książek)koty świata. Dalej, korzystając z formy prezentacji jaką jest teatrzyk kamishibai (z kartami narracyjnymi), przedstawiono historię „Kota w butach”. Z przepastnej walizy wyczarowano książki o kotach. Przeczytano „Pan kotek był chory” Cz. Jachowicza. Przy piosence „Mały kotek sobie śpi” maluchy drapano, tulono, całowano i głaskano oraz rozmawiano o typowych zachowaniach kotów. Obecne mamy wykonały dla małych „kociąt” papierową myszkę i kokardkę na sznurku. Natomiast same dzieci, korzystając ze stempli , przygotowały sobie kolorowanki do domu, ale otrzymały też odbitki kociaków do samodzielnej pracy w domu. Zaproponowano także wypożyczenie różnych publikacji typu „Robótki na różna okazje” czy „Papierowe cuda” oraz książek z szablonami. Kociaki jeszcze zabawiły się w chowanego pod stolikami (przykrytymi zasłonami), a na zakończenie zwrócono wypożyczone książki i wymieniono worki sensoryczne.
Oczywiście, był czas na BABSKIE POGADUCHY, ale też na zabawy i zajęcie się grupą "wspólnych" dzieci.
Finał Suszeckich Grup Zabawowych
W czerwcu br. zakończono zajęcia Suszeckich Grup Zabawowych. Od października 2018, co tydzień mamy wraz z dziećmi w wieku od 1,5 – 3 lat spotykały się w bibliotece, by wspólnie spędzić wolny czas. Wyjście z domu jest nie tylko dobre dla maluchów, ale także dla młodych mam. To tutaj, w bibliotece, dzieci nie uczęszczające do żłobka lub przedszkola, mogły oswajać się z „obcą” przestrzenią, przyzwyczajać do bycia w większej grupie dzieci, integrować. Biblioteka jest miejscem publicznym i nie trzeba specjalnie zapowiadać swojego przyjścia. Tutaj można w dowolnym czasie (w godz. od 9,oo-19,oo) przyjść i przyjemnie spędzić czas: rodzice mogą odpocząć przeglądając czasopisma, a dzieci mogą zabawić się układając tory z samochodzikami. Tu właśnie, co środę, w ciągu 2 godz. dzieci miały do dyspozycji skakanki i koła hula hop, piłeczki w suchym basenie, policyjny samochodzik, kuchenkę i sklepik, klocki oraz ogrom maskotek. W czasie zajęć prowadzone były zabawy paluszkowe, masażyki relaksacyjne, uczono się rymowanek, w rytm muzyki ćwiczono gibkość ciała, przedstawiano teatrzyk kamishibai, a tunel i chustę „klanzową” wykorzystano do zabaw ruchowych. Czytanie krótkich utworów było wprowadzeniem do zajęć manualnych i plastycznych, z użyciem np. makaronu, liści czy patyczków. Pomysłowe mamy same zorganizowały dla maluchów poczęstunek tj. sałatka owocowa czy gofry. Odbyła się wigilijna, i karnawałowy bal przebierańców, dzieci odwiedził misiu Zdzisiu, a wiosną można już było się wybrać na podwórko, by na łonie natury zorganizować piknik. Dodatkowo po każdych zajęciach mamy mogły wypożyczyć edukacyjne worki sensoryczne, by dalej – już w domu kontynuować ciekawe i edukacyjne zajęcia.Już teraz, zapraszamy chętnych do zgłaszania uczestnictwa w jesiennych (nadal bezpłatnych) zajęciach. Jednak, by zajęcia były efektywne, konieczne jest zgłoszenie się ok. 10 dzieci.
Podajemy kontakt: 32/4488692, gbp@suszec.pl.