Przejdź do treści
B25
Przejdź do stopki

Sieciaki na wakacjach 2012 r.

Treść

 

 

     Gminna Biblioteka Publiczna bierze udział w „Akademii Orange dla bibliotek”. Przeglądając stronę http://www.biblioteki.fundacja.orange.pl/, zauważono logo „Sieciaki.pl na wakacjach”. Oczywiście, korzystając z bezpłatnej oferty, 16 czerwca zamówiono pakiet edukacyjny i podano termin zorganizowania pikniku dla dzieci (nie odbył się w mieście, ponieważ nasza biblioteka działa na terenie gminy wiejskiej). Tradycyjnie każdego lata, od 1 lipca – 31 sierpnia, organizujemy dla dzieci zajęcia świetlicowe. Zimą, w czasie ferii zimowych, już od 3 lat bierzemy udział w dorocznie obchodzonych Dniach Bezpiecznego Internetu - kampanii FDN i NASK w ramach programu KE „Safer Internet” w celu zwiększenia poziomu bezpieczeństwa młodych użytkowników Internetu z kursami e-learningowymi i przeglądem serwisu internetowego dla dzieci poświęconego edukacji w zakresie bezpieczeństwa w Internecie – Sieciaki.pl [w tym roku w zajęciach wzięło udział ok. 130 dzieci]. W Planie na rok 2012, wysłanym w styczniu do Biblioteki Śląskiej, zadeklarowano kontynuację edukacji młodych w zakresie bezpiecznego zachowania w Internecie. Od stycznia br. bierzemy także udział w kampanii Fundacji Dzieci Niczyje, FRSI i Microsoft „Biblioteka – miejsce bezpiecznego Internetu” z dostępem do platformy e-learningowej z pakietami edukacyjnymi nt. bezpiecznego korzystania z Internetu [na dzień dzisiejszy wydano ponad 100 dyplomów poświadczających ukończenie oferowanych kursów].
    Fundacja Dzieci Niczyje nadesłała do GBP w Suszcu wakacyjny pakiet edukacyjny, by służył pomocą przy organizacji lokalnego pikniku nt. BEZPIECZEŃSTWO DZIECI I MŁODZIEŻY W INTERNECIE.
   W nadesłanym Przewodniku FDN „Sieciaki na wakacjach” [oprac. przez M. Krosnowską i K. Smolińską] podano, że SIECIAKI.PL to projekt edukacyjny, prowadzony od 2005 r., przez Fundację Dzieci Niczyje, w ramach programu Safer Internet, a głównym partnerem programu jest Fundacja Orange.
Projekt Sieciaki.pl ma na celu:

- edukację dzieci w zakresie bezpieczeństwa w Internecie,
- edukację w zakresie posługiwania się Internetem,
- promocję bezpiecznych zastosowań w sieci,
- certyfikowanie oraz promocję bezpiecznych stron i serwisów internetowych.
Akcja „Sieciaki na wakacjach” organizowana jest od 2006 r., a w piknikach w całej Polsce do tej pory wzięło udział przeszło 45 tys. dzieci.
Akcja „Sieciaki na wakacjach” oraz zorganizowana w Suszcu 27 lipca 2012 r. wakacyjna impreza edukacyjna miała na celu: 
- dostarczyć dzieciom i młodzieży w wieku 4-12 lat wiedzy w zakresie bezpiecznego posługiwania się komputerem i Internetem,
- nauczyć identyfikować zagrożenia internetowe,
- zapoznać dzieci ze sposobem reagowania na niebezpieczeństwa internetowe,
- zaprezentować ofertę pomocową dla dzieci i młodzieży w sytuacji zagrożenia w Internecie.
GBP w Suszcu wzięła udział w tej akcji (w VII edycji) po raz pierwszy. Uczestniczyły w niej 22 młode osoby od 5-18 lat oraz 4 dorosłe.
Tego typu wakacyjne zajęcia zorganizowano, ponieważ mimo stałej edukacji w szkołach dzieci nie pamiętają wszystkich zasad, jak należy reagować na zagrożenia w Internecie i jak je unikać. Dlatego pracownicy biblioteki chcieli przypomnieć im o zasadach etykiety i bezpiecznym surfowaniu w sieci, jak chronić swoją prywatność online i jakie zagrożenia niosą za sobą internetowe znajomości.
Pokaz programu edukacyjnego nt. bezpieczeństwa w sieci „Zuźka i Tunio poznają Internet”, z wykorzystaniem scenariusza zajęć [przesłanego przez FDN już w kwietniu br.], zaplanowano na ostatni dzień wakacji – 31 sierpnia br.
Ze względu na monity dzieci, zajęcia rozpoczęto o godz. wcześniej – o 11,00.
 

 FotoGaleria

 

 

Opis pikniku edukacyjnego „Sieciaki na wakacjach” – 27 lipiec 2012 r. 
   Gminna Biblioteka Publiczna w Suszcu zawsze włącza się w kampanie i akcje, mające na celu zwiększenie poziomu bezpieczeństwa młodych użytkowników Internetu (obchody Dnia Bezpiecznego Internetu, kursy e-learningowe „Biblioteka-miejsce bezpiecznego Internetu”, szkolenia „Podstawy obsługi komputera” dla dorosłych).
   Zgłoszono także nasz udział w akcji „Sieciaki na wakacjach” i 27 lipca 2012 r. zorganizowano wakacyjną imprezę edukacyjną. Biorąc pod uwagę zmienną pogodę, przygotowano pomieszczenie dla gości, wywieszono plakaty informacyjne, wyeksponowano najważniejsze tematy na planszach wystawienniczych i komiksy „Sieciaki.pl”, przygotowano materiały pozyskane z nadesłanego wakacyjnego pakietu edukacyjnego jak „Internetowy labirynt”, „SiecioRebus”, „SiecioQuizy”, testy, krzyżówki, gry planszowe i kolorowanki. Po powitaniu rozpoczęto projekcję filmów. Posiłkowano się ogromnie pomocnym „Przewodnikiem dla lokalnych organizatorów” i zrealizowano (najdłuższy) „Scenariusz III”. W czasie konkursów, za dobre odpowiedzi uczestnicy otrzymywali drobne nagrody jak „Kodeks dla Ciebie” (wydanego z inicjatywy Fundacji na Rzecz Bezpieczeństwa Drogowego w Bielsku-Białej) nt. bezpieczeństwa drogowego, kalendarze, zakładki do książek, listy z wykazem bezpiecznych stron dla dzieci oraz mapy turystyczne, do wykorzystania w czasie wypraw rowerowych. W czasie wykonywania zadań wykorzystano wyciszoną „Scenę koncertową-piosenki”. Niemało ekscytacji wywołał „SiecioMat Losujący”, do którego ustawiała się kolejka nawet po zakończeniu gry planszowej „Misja bezpieczny Internet”.
   W czasie przerwy, poza budynkiem, zorganizowano konkurs drużynowy nt. zachowań w Internecie oraz zabawę ruchową „Murarz”. Po powrocie każdy nasz Sieciak otrzymał pamiątkowy dyplom, rozdano plany lekcji „Sieciakowa szkoła” i komplety „SiecioMazajek”. Pozostałe osoby, po godz. 14,00, w Czytelni Internetowej mogły korzystać tylko z listy „Katalog Bezpiecznych Stron”.
   Cel został osiągnięty: poprzez zabawę dostarczono uczestnikom wiedzy dot. bezpiecznego posługiwania się komputerem i Internetem. Impreza udana, ilość uczestników odpowiednia i przednia zabawa. Z całą pewnością weźmiemy udział w kolejnym pikniku.
 
Z OSTATNIEJ CHWILI:
 
10 września 2012 r. na stronie http://fdn.pl/lista-zwyciezcow-konkursu-sieciaki-na-wakacjach-2012 podano listę zwycięzców konkursu "Sieciaki na wakacjach 2012". Spośród lokalnych inicjatyw "Sieciaki na wakacjach", na podstawie otrzymanych do 10 września 2012 r. sprawozdań, komisja konkursowa wybrała najciekawsze inicjatywy i nagrodziła inicjatorów oraz placówki.
Zwycięzcy pierwszych miejsc zostali zaproszeni na VI Międzynarodową Konferencję "Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w Internecie" w dniach 20-21 września br. w Warszawie [http://www.saferinternet.pl/artykuly-2012/vi_miedzynarodowa_konferencja_bezpieczenstwo_dzieci_i_mlodziezy_w_internecie.html].

W woj. śląskim w konkursie wzięło udział 55 placówek (szkoły, przedszkola, świetlice, domy kultury) oraz 4 biblioteki (Katowice, Będzin, Racibórz, Suszec). Wśród 20 nagrodzonych znalazła się i Gminna Biblioteka Publiczna w Suszcu. Wraz z GBP w Sośnie i MiPBP w Raciborzu, biblioteka suszecka zajęła III miejsce i zdobyła program do nauki języka angielskiego ufundowany przez firmę Techland + komplet 5 gier planszowych ufundowanych przez firmę Granna. Nagrody zostaną przekazane użytkownikom Biblioteki w Suszcu.