Przejdź do treści
B25
Przejdź do stopki

KAMISHIBAI dla przedszkolaków

Treść

Tytuł spotkania (z cyklu): „Babcine poczytajki”

Data prezentacji: 12 i 14 maja 2014 r.

Grupa słuchaczy / widzów:
- wychowankowie Nowego Oddziału Przedszkola Publicznego w Suszcu – 2 grupy przedszkolne [50 dzieci w wieku 3-5 lat],
- wychowankowie Przedszkola Publicznego w Suszcu – 6 grup przedszkolnych [120 dzieci w wieku 4-6 lat].

Prezentowane utwory:
1. „Szukając  Marudka”
Pomysł, tekst i ilustracje: Kumiko Yamamoto

2. „Rower Walentynki”
Tekst: Christian Ferrari
Ilustracje: Anne Brouillard

3.  „Groszki”
Tekst oryginału i ilustracje: Francois Malnuit

4. „Kotka Milusia”
Tekst: Elena Molisani
Ilustracje: Alessandro Sanna

 

Ww. utwory, nazywane książkami obrazkowymi albo teatrzykiem obrazkowym.
Wydawane są nakładem Wydawnictwa Tibum w Katowicach [ www.tibum.pl ].
Wydawnictwo to zaprasza nauczycieli, pedagogów i rodziców do zapoznania się ze sztuką teatru obrazkowego. Za granicą ta sztuka jest już dobrze znana, ale w Polsce dopiero raczkuje.
Prezentowana jest w wielu miejscach, np. w bibliotekach, a ostatnio  15 grudnia 2013 r. w Bibliotece Śląskiej w czasie organizowanych tam „X Katowickich Prezentacji Bibliotecznych”
[ http://www.bs.katowice.pl/pl/dla_bibliotekarzy/kpb_2013 ].
Wydawnictwo to może się poszczycić nagrodą Główną w kategorii Kultura w konkursie „Świat Przyjazny Dziecku” przyznawanego przez Komitet Ochrony Praw Dziecka w 2013 r.
W 2012 r. w „Guliwerze” (w czasopiśmie-kwartalniku o książce dla dziecka, wydawanym przez Wydawnictwo Naukowe „Śląsk”) ukazał się też artykuł Stanisława Niedzieli o Kamishibai.

Kamishibai to teatr ilustracji. To technika opowiadania i czytania (rodem z Japonii) wykorzystująca kartonowe plansze z obrazem i tekstem. Pomocna przy prezentacji jest drewniana skrzynka, mini-teatrzyk. Ze względu na małe gabaryty nie stwarza problemu jej przenoszenie czy przewożenie.
Używając plansz możliwe jest opowiadanie historii , a prowadzący przesuwa kolejne karty. Na przedniej stronie ilustracja, a od strony czytającego teksty do kolejnych ilustracji.
Taki mini-teatrzyk śmiało można wykonać samodzielnie w domu wykorzystując zwykłe tekturowe pudło. Można do niego wymyślać własne utwory lub adoptować powstałe już książki i oczywiście przedstawić w formie graficznej – w postaci wykonanych ilustracji (samodzielnie lub przez grupę dzieci w czasie organizowanych z nimi zajęć).
Parawanik / pudło to tylko oprawa do ilustracji. O tempie przesuwania kart decyduje prowadzący.
W trakcie widowiska ma kontakt z publicznością – może zadawać pytania, rozwinąć czy zmienić treść przedstawianego opowiadania.

Kamishibai reklamowane jest jako dobre narzędzie ułatwiające naukę czytania i opowiadania.
„Magiczna skrzynka” jest dobrym pomysłem na zabawę w teatr w domu, w bibliotece czy w świetlicy.
Efektem jest niezwykła i niepowtarzalna podróż w krainę teatru i literatury.
Kamishibai w Europie znane jest od lat 70. dzięki bibliotekarce Edith Montelle, która napisała podręcznik na temat tej sztuki. Szkoli też nauczycieli w sztuce opowiadania przy pomocy teatru kamishibai.
Skoro coraz trudniej zachęcić młodych do czytania i poszukiwane są nowe sposoby zainteresowania ich literaturą, to można się wspomóc takim właśnie papierowym teatrzykiem, bo podobno czytanie ilustracji jest dobrą szkołą obcowania z książką.
Kamishibai jest proste, łatwa w realizacji forma do prezentacji, ale też sposobem dotarcia do publiczności. Zabawa, nauka, nawiązanie więzi między opowiadaczem a słuchaczami, rozwój wyobraźni… Ogromne pole do popisu.

Ww. magiczne pudełko (już zakupione) będzie wykorzystane w czasie kolejnych zajęć prowadzonych w ramach współpracy lokalnego przedszkola z Gminną Biblioteką Publiczną w Suszcu.
Po prezentacji przygotowanych utworów, dzieciom zostaną przedstawione nowości wydawnicze zakupione przez bibliotekę w celu zainteresowania ich książką i wypożyczania ich w czasie odwiedzin suszeckiej biblioteki. Przeprowadzonych zostanie 8 spotkań w placówkach suszeckich przedszkoli, w których uczestniczyć w sumie będzie 170 maluchów i ich wychowawcy.

  

12 maj 2014 r.

Przedszkole Publiczne w Suszcu / NOP II

 

 

 


14 maj 2014 r.

 

Przedszkole Publiczne w Suszcu
1 lekcja (3 grupy)
 
 
 

 

2 lekcja (3 grupy)