Przejdź do treści
B25
Przejdź do stopki

TYDZIEŃ BIBLIOTEK 2018

Treść


Plakat promujący XV edycję ogólnopolskiego programu Tydzień Bibliotek, prowadzonego przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Autorką zwycięskiego plakatu jest Pani Weronika Reroń, studentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.

 

Hasłem Tygodnia Bibliotek 2018 jest „(DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA”

Co roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje, w dniach 8-15 maja, Tydzień Bibliotek - program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.

Jak co roku, GBP w Suszcu także włączyła się w obchody TB.
Nasz harmonogram działań:

GBP w Suszcu od wielu lat współpracuje z Teatrem Edukacji i Profilaktyki "MASKA". "Warzywa i owoce mają czarodziejskie moce" to bajka promująca zdrowy tryb życia. Odpowiednia dieta, gimnastyka- warto jest zachęcić dzieci do tego, aby podjęły wyzwanie i prowadziły zdrowy tryb życia. Witaminy są przecież potrzebne każdemu, jednak w fast- foodach i słodyczach nie znajdziemy ich zbyt wielu. Marchewka i jabłko też mogą być smaczne, ale trzeba najpierw się przekonać i ich spróbować. A bajka zaczyna się tak...

"Pewien królewicz też nie był miłośnikiem owoców i warzyw, lubił za to pić kolę i objadać się słodyczami. Każdy jednak uczy się na błędach, ale młodzieniec zrozumiał, że postępuje niesłusznie dopiero wtedy, kiedy dopadł go ból brzucha. Szukając pomocy zakupił nawet magiczny kamień od Baby Jagi, a wszystko po to, by uniknąć zdrowej diety. Czarownice mają jednak w zwyczaju nie mówić do końca prawdy i rzekomo „magiczny” kamień okazał się być zwykłym głazem. Ojjj, Królewiczu…, kiedy zrozumiesz, że tylko zdrowe odżywianie to prawdziwe czary? Może dzieci i Tygrysek Cię przekonają…"

Cele dydaktyczne:
- propagowanie zdrowego stylu życia
- edukacja pro-zdrowotna poprzez zabawę
- ukazanie zgubnych skutków niewłaściwych nawyków żywieniowych
- rozbudzenie zainteresowania sportem i ruchem
zmuszenie młodzieży do refleksji nad własną postawą oraz nakłonienie do ewentualnej poprawy

Spektakle te są nawiązaniem do kolejnych zajęć - spotkań autorskich z p. Moniką Oworuszko.


7.05.2018 - SP w Suszcu (uczniowie klas I-IV wraz z wychowawcami)

 

7.05.2018 - ZSP w Rudziczce (uczniowie kl. "0" oraz I-IV)  

Można by powiedzieć, że ze spektaklem dot. zdrowego stylu życia, trafiliśmy w 10, gdyż w ZSP w Rudziczce w tym samym dniu zaczęły się obchody "Dni zdrowia".

  
 

 

  

 

Monika Oworuszko – autorka studiowała zarządzanie i marketing (Cornell University i Chartered Institute of Marketing) i podyplomowo dietetykę i literaturę dla dzieci. Przez kilkanaście lat zawodowo zajmowała się marketingiem; obecnie prowadzi Wydawnictwo Mobuki. Absolwentka kursów kreatywnego pisania. Seria „Walenty i spółka” jest jej debiutem literackim.

„Walenty i spółka” to pierwsza na rynku seria kryminalno-dietetyczna dla dzieci. Śledząc losy bohaterów: Walentego Węglowodana, Wery Wody, Tęgomira Tłuszcza, Balbiny i Błażeja Białko młodzi czytelnicy poznają zasady zdrowego odżywiania.

Więcej informacji:
http://foodziaki.pl/walenty-i-spolka-monika-oworuszko/
https://czytajki.blogspot.com/2016/03/walenty-i-spoka-krymina-dietetyczny.html
http://www.maluszkoweinspiracje.pl/2015/06/walenty-i-spoka-krymina-dietetyczny.html

8.05.2018 - 6 grup  - uczniowie kl. "0" (17), I (20), III a i III b (34), IV a i IV b (37) SP w Radostowicach

  

8.05.2018 - 5 grup - uczniowie kl. I, III a,b i IV a,b SP w Kobielicach

  

8.05.2018 - 7 grup - uczniowie kl. I, III a,b, IV a,b, V i VI ZSP w Mizerowie (95 osób)

   

9.05.2018 - uczniowie kl, I a,b,c, II a, III a,b,c,d i IV a,b,c SP w Suszcu (11 klas)

  

9.05.2018 - uczniowie kl. II, III a,b i IV a,b ZSP w Rudziczce (5 klas)

 

 

 


9.05.2018 - uczniowie kl. I a,b, III a,b, IV i V ZSP w Kryrach (6 klas - ok. 105 osób)

 

  

   

W czasie spotkań każdy uczestnik otrzymał kolorowankę dot. „Walentego i Spółki”.
Dodatkowo część przekazano do biblioteki szkolnej w SP w Suszcu oraz wyeksponowano dla kolejnych chętnych w bibliotece gminnej.
Ponadto GBP w Suszcu wzbogaciła się o 9 darów z ZSP w Kryrach „Książka z przepisami” wydanych w ramach Programu edukacyjnego „Żyj smacznie i zdrowo”. Publikacja jak najbardziej aktualna i pasująca do prozdrowotnych tematów poruszanych w czasie organizowanych przez GBP imprez bibliotecznych (w trakcie obchodów TB / 2018 w Gminie Suszec).

Kolejnym gościem GBP w Suszcu był pan Marek Szołtysek - pisarz, wydawca, dziennikarz, felietonista, podróżnik i historyk.Ślązak z krwi i kości, opowiadał o tradycjach, dawnych zabawach, książkach i różnicach w gwarze uczniom dwóch szkół - w Radostowicach i Kryrach. Dzieci, młodzież i grono pedagogiczne z uwagą słuchały historii o flintach, gynsi pympkach i łobuzerskich wybrykach, które pan Marek pamiętał z dzieciństwa, a o których nie zapomnimy, jeśli  sami będziemy słuchać i prosić o historie naszych dziadków i innych starszych krewnych.


11.05.2018 - uczniowie kl. IV-VII SP w Radostowicach

  

   

11.05.2018 - uczniowie kl. III a, IV, V, VI, VII i 2 klas gimnazjalnych ZSP w Kryrach (ok. 80 osób)

  

 

      

I spotkanie
11.05.2018 - uczniowie kl. II a,b,c wraz z wych. Justyną Urbaniec, Marzeną Maruszczyk, Jadwigą Czekaj, Mieczysławem Jacak (50 osób)
 

  

  

  

    
 

II spotkanie
11.05.2018 - uczniowie kl. III a,b,c wraz z wych. Alicją Pastuszką-Koczar, Katarzyną Kajdą-Gacek i Adrianną Majką (ok. 48 osób)


  

  

  

  

  


14.05.2018 - wychowankowie Przedszkola Publicznego w Suszcu

I spotkanie - Gr. Żabki, Motylki (42 dzieci) wraz z op. Eweliną Kocurek, Iwoną Musiolik, Mirosławą Spyrą i Agnieszką Szopą

 

 

 

 


II spotkanie - Gr. Krasnoludki i Misie (32 dzieci) wraz z op. Joanną Waleczek-Sikorą, Heleną Świerczek, Żanetą Kordoń i Katarzyną Malcharek

 

 

 

 

15.05.2018 - wychowankowie Przedszkola Publicznego w Suszcu

I spotkanie - Gr. Zajączki, Jeżyki (38 dzieci) wraz z op. Magdaleną Trojniarz, Joanną Małek, Krystyną Helik, Dorotą Kolarczyk-Karwot i Katarzyną Malcharek

 

  

 

 
 

II spotkanie - Gr. Pszczółki, Biedronki (40 dzieci) wraz z op. Katarzyną Granek-Dębską, Joanną Kołodziejczyk, Alicją Kurzycą, Elżbietą Kubacką i Katarzyną Malcharek

  

 

  

 

(DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA

Gminna Biblioteka Publiczna w Suszcu ponownie przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji promującej książkę i czytelnictwo. W czasie obchodów XV edycji Tygodnia Bibliotek, pod hasłem „(DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA”, bibliotekarze z GBP w Suszcu zorganizowali 14 spotkań dla młodych mieszkańców Gminy Suszec.

Tygodniowe święto bibliotek rozpoczęto spektaklami teatralnymi w wykonaniu aktorów Teatru Edukacji i Profilaktyki „Maska”, w SP w Suszcu i ZSP w Rudziczce. Wybrany temat „Warzywa i owoce mają swoje czarodziejskie moce” miał na celu propagowanie zdrowego stylu życia i ukazanie zgubnych skutków niewłaściwych nawyków żywieniowych. Sztukę i edukację pro-zdrowotną połączono z literaturą. Jak? Bezboleśnie, z dużą pomocą udzieloną przez bibliotekarzy gminnych szkół, zorganizowano 6 spotkań z Moniką Oworuszko. Dietetyk, marketingowiec, absolwentka podyplomowych studiów „Literatura dla dzieci i młodzież w dobie wyzwań współczesności”, jest autorką pierwszej na rynku księgarskim serii kryminalno-dietetycznej „Walenty i Spółka”. Pisarka ciekawie przedstawiła bohaterów swoich książek, opowiedziała o drodze książki – od pomysłu do realizacji, z finałem w drukarni i księgarni, a także złożyła autografy na rozdanych kolorowankach i zakupionych książkach. Oryginalne ilustracje, wartka akcja, pełna tajemnic i przygód Spółki Walentego, gwarantują pisarce dalsze sukcesy.

Rolą biblioteki jest też dbałość o edukację regionalną. Dobrze znany w Gminie Suszec, Marek Szołtysek, historyk, wydawca, felietonista, zawitał do szkół w Radostowicach i Kryrach. Obecni z uwagą słuchali o tradycji i obyczajach Ślązaków, historii o flintach, „gynsi pympkach” i łobuzerskich wybrykach, które p. Marek pamięta z dzieciństwa. My też nie zapomnimy o nich, jeżeli poprosimy o wspomnienia i opowieści z dawnych lat naszych dziadków i starszych krewnych.

Gimnazjalistów z Suszca zaproszono do udziału w warsztatach komiksu. Malarz, rysownik, wykładowca Ośrodka Postaw Twórczych we Wrocławiu i Uniwersytetu Zielonogórskiego, członek Związku Zawodowego Polskich Artystów Plastyków, ilustrator i autor komiksów, Tomasz Teluk, w ubiegłym roku wprowadzał młodych w tajniki tworzenia karykatury. W tym roku – komiks: historia jego powstania, zasady tworzenia, konstruowanie planu i scenorysu. Prowadzący, w postaci prezentacji multimedialnej, przedstawiał zróżnicowane przykłady, ale też sam rysował na żywo. Uczył rysować korzystając z modeli bryłowych, perspektywy, schematów anatomicznych oraz podstaw światłocienia i budowania przestrzeni za pomocą odcieni szarości. Omówił zasady tworzenia bohatera, wytłumaczył czym jest żart sytuacyjny, przedstawił przykłady różnego kadrowania i wykorzystania onomatopei komiksowych. Powstałe prace zaprezentowane będą w szkole, a na czas wakacji w naszej bibliotece. W przyszłym roku spotkamy się ponownie na warsztatach ilustracji.

Co roku, w TB zapraszani są też nasi najmłodsi - wychowankowie Przedszkola Publicznego w Suszcu. Wiosną poznali już „Martynkę” i „Kajtusia”. Teraz, w maju przygotowano dla nich prezentację „Przygody Leny”, o bohaterkach książek F. Joly i S. Serreli. Seria książek „Akademia Inteligentnego Malucha”, tak samo jak seria o Franklinie czy „Mądra Mysz”, to cykl wydarzeń z życia przedszkolaka. Tutaj także, poznanie problemów i trosk  6-letniej dziewczynki, pozwala dzieciom na utożsamianie się z nią, a tym samym uczą radzenia sobie w różnych sytuacjach i nie przejmowania się „wielkimi” porażkami.

Jesteśmy świadomi pozytywów, jakie niesie obcowanie z książką, a tym bardziej wspólne czytanie – rodzica i dziecka. Dlatego też będziemy kontynuować nasze spotkania z książką w czasie czerwcowego XVII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom pod hasłem „Czytanie łączy”.

Bibliotekarze GBP w Suszcu