Przejdź do treści
B25
Przejdź do stopki

Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę

Treść

 

Gminna Biblioteka Publiczna w Suszcu bierze udział w akcji „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy” realizowanej w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości. Organizatorem akcji jest Barbara Maria Morawiec, red. nacz. serwisu Lustro Biblioteki (www.lustrobiblioteki.pl), natomiast współorganizatorem akcji jest Wydawnictwo Zielona Sowa. Zorganizowanie warsztatu międzypokoleniowego (w październiku) to okazja do dołączenia do oficjalnych działań w ramach tego wyjątkowego roku, ale także upowszechniania wiedzy o wydarzeniach związanych z odzyskaniem niepodległości.  Zajęcia przeprowadzone będą na podstawie książki "Mirabelka", która jest pełną nadziei, wiary i miłości historią kilku pokoleń mieszkańców warszawskich Nalewek opowiedzianą z perspektywy drzewa, które naprawdę tam rosło. Książka porusza bardzo ważne, a zarazem traumatyczne wydarzenia tj. wojna i historia getta, które są częścią losów Mirabelki. Zapraszamy chętnych do udziału w warsztacie.

 

 


Akcja „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy” jest realizowana w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości, a bierze w niej udział aż 300 bibliotek z całej Polski. To okazja do dołączenia do oficjalnych działań w ramach tego wyjątkowego roku, ale także upowszechniania wiedzy o wydarzeniach związanych z odzyskaniem niepodległości na poziomie lokalnym.

Celami akcji "MIRABELKA - kiełkująca historia w 100licy" są:

  • promocja czytelnictwa;
  • rozbudzanie zainteresowania historią Polski;
  • zwiększenie świadomości na temat wydarzeń związanych z wojną;
  • włączenie społeczności do świętowania 100-lecia Niepodległości;
  • organizacja warsztatów w bibliotekach publicznych dzielnic Warszawy oraz innych bibliotekach na terenie Polski.

Organizatorem akcji jest Barbara Maria Morawiec, red. nacz. serwisu Lustro Biblioteki (www.lustrobiblioteki.pl). Natomiast współorganizatorem akcji jest Wydawnictwo Zielona Sowa.

Udział w ww. akcji będzie polegał na zorganizowaniu przez Bibliotekę warsztatu międzypokoleniowego na podstawie książki "Mirabelka", która jest pełną nadziei, wiary i miłości historią kilku pokoleń mieszkańców warszawskich Nalewek opowiedzianą z perspektywy drzewa, które naprawdę tam rosło. Książka porusza bardzo ważne, a zarazem traumatyczne wydarzenia tj. wojna i historia getta, które są częścią losów Mirabelki. Warsztaty odbędą się w październiku br. (termin podamy w późniejszym czasie).

 

Dodatkowe materiały dostępne online:

Fragment audiobooka „Mirabelka” – czyta: Grażyna Wolszczak, fragment audiobooka Vademecum „Mirabelki”oraz film z autorem książki „Mirabelka”:  http://lustrobiblioteki.pl/mirabelka-kielkujaca-historia-w-100licy/

 

 

Sprawozdanie z przeprowadzonych zajęć

 

23.11.2018 r. zorganizowano spotkanie "Mirabelka - kiełkująca historia". W warsztatach udział wzięło 9 dzieci w wieku od 5 do 10 lat oraz 1 os. dorosła + 3 os. prowadzące (bibliotekarki). Na wstępie została zaprezentowana książka „Mirabelka” Cezarego Harasimowicza oraz wyświetlono prezentację multimedialną  pt. „MIRABELKA- strażniczka pamięci” (wysłuchano także fragmentu filmu z autorem książki „Mirabelka). Przy okazji zaprezentowano dzieciom kilkanaście książek ze zbiorów biblioteki nt. getta, zburzonej Warszawy, Ireny Sendlerowej, Marka Edelmana oraz „Pamiętnik Blumki” Iwony Chmielewskiej. Oczywiście zaproponowano także wypożyczenie (zakupionych wcześniej 5 egzemplarzy) „Mirabelek” autorstwa Cezarego Harasimowicza. Skorzystano również z encyklopedii (z hasłami: mirabelka, wojna, getto). Pierwszym  zadaniem uczestników było ozdobienie drzewka mirabelkowego w bibułkowe śliwki oraz odrysowanie dłoni, wycięcie ich (z podpisem imiennym) i zawieszenie na planszy wystawienniczej pod napisem POKÓJ, WOLNOŚĆ, RÓWNOŚĆ, TOLERANCJA, NIEPODLEGŁOŚĆ). Następnie przeprowadzono quiz dotyczący tekstu/treści „Mirabelki”. Ze względu na zainteresowania jednej z bibliotekarek opowiedziano szerzej o liniach papilarnych dłoni (przy okazji prezentując książkę „Kod dłoni” Lindy Domin) oraz nawiązano do tematu jakim jest drzewo genealogiczne. Zapewniono także słodki poczęstunek: ciastka, powidła śliwkowe, kompot śliwkowy, gorzką czekoladę i pomarańcze (ze względu na brak śliwek w sklepie). W celu urozmaicenia programu zajęć przedstawiono dodatkowo nagrania dot. śliwek mirabelek i wykorzystania ich w kuchni, tj.: https://www.youtube.com/watch?v=78YUZibqwrU oraz https://www.youtube.com/watch?v=tqzqL5LIuLg. Na zakończenie wręczono uczestnikom pamiątkowe dyplomy oraz plansze z puzzlami, których nie zdążono poukładać w trakcie zajęć.

 

 

 

   

   

      

    

   

      

 

 

 

Podziękowanie od Lustra Biblioteki za udział w akcji


700 bibliotek, tysiące uczestników warsztatów międzypokoleniowych i jedna historia małego-wielkiego drzewka z Warszawy, która połączyła Polaków i Polki w akcji „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy”. Mirabelka zakiełkowała na ogromną skalę!

Z dumą mogę poinformować, że postawione cele akcji zostały osiągnięte. Dziękuję za Wasze zaangażowanie, pomysłowość i aktywność przy organizacji warsztatów i udział w obchodach setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Razem stworzyliśmy najwiekszą akcję biblioteczną w ramach stulecia niepodległości!

Relacje z warsztatów są publikowane na bieżąco na stronie www.lustrobiblioteki.pl.
 
Akcja była promowana w różnorodnych mediach ogólnopolskich i lokalnych. Na antenie Polskiego Radia Programu 1, 12 listopada 2018 roku, rozmawialiśmy o akcji i o tym, jak biblioteki włączają się w obchody 100-lecia niepodległości. W załączeniu przesyłam również artykuł z podsumowaniem akcji, który ukazał się w czasopiśmie "Biblioteka Publiczna" (proszę o niepublikowanie i nieudostępnianie jego treści).
 
Dyplomy dla Bibliotek zostały już przesłane w wersji elektronicznej – proszę o sprawdzenie skrzynek pocztowych. Jeżeli nie otrzymali Państwo pliku uprzejmie proszę o informację zwrotną.
 
Dziękuję wszystkim Bibliotekom i każdemu z osobna – jesteście Superbibliotekarzami!
 
Z bibliotekarskim pozdrowieniem,
Barbara Maria Morawiec
red. nacz. Lustra Biblioteki
www.lustrobiblioteki.pl
 

 

 

 

 

W zgłębianiu tajników historii mogą nam pomóc gry edukacyjne "Znaj Znak"
(wydanych nakładem Instytutu Pamięci Narodowej) z symbolami z najnowszej historii Polski.
Z ww. można skorzystać w czasie pobytu w GBP w Suszcu oraz w czasie organizowanych spotkań
Klubu Miłośników Gier Planszowych.
ZAPRASZAMY!