Przejdź do treści
B25
Przejdź do stopki

TYDZIEŃ BIBLIOTEK 2017

Treść


 

Biblioteka? Oczywiście!

Pod takim hasłem świętowano w Gminie Suszec XIV Ogólnopolski Tydzień Bibliotek / 2017.

Uczniowie Gimnazjum Publicznego w Suszcu mieli okazję skorzystać z warsztatów karykatury.
Aż z Zielonej Góry przyjechał do nas SZYMON TELUK: malarz, rysownik, wykładowca Ośrodka Postaw Twórczych we Wrocławiu i Uniwersytetu Zielonogórskiego, członek Związku Zawodowego Polskich Artystów Plastyków, ilustrator i autor komiksów, współpracujący z pisarzami i muzykami i działający na potrzeby reklamy i stron internetowych.
Jako aktywny karykaturzysta, z wieloletnim doświadczeniem, wyjaśnił obecnym:  jak powstaje
i dlaczego śmieszy karykatura, omówił różnice między portretem a karykaturą, pokazał przykłady karykatur gwiazd filmu i estrady, przedstawił zasady rysowania części twarzy poprzez podział na poszczególne elementy i łączenia ich taki sposób, by powstała niepowtarzalna całość.
Ponad 80 osób rysowało siebie nawzajem. Czy znalazły się wśród grupy młodzieży osoby z talentem, można to sprawdzić w bibliotece oglądając kserokopie ich prac. Natomiast karykatury autora można zobaczyć odwiedzając galerię: karykatury.exxl.pl.

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Rudziczce zawitał MAREK SZOŁTYSEK – historyk, nauczyciel, publicysta, znawca kultury, tradycji i obyczajów śląskich oraz twórca wielu książek. P. Szołtysek zapoznał dzieci z nazewnictwem części stroju śląskiego, opowiedział o dawnych zabawach podwórkowych (klipa, strzelanie z flinty), o straszeniu nieposłusznych np. bebokiem czy podciepem oraz pięknie mówił o uroczyście obchodzonych świętach, w tym o odpuście. Przy okazji wizyty regionalisty uzupełniono zbiory bibliotek gminnych w najnowsze  tytuły tj. „Kuchnia…” i „Ubrania Matki Boskiej”, „Ewangelie śląskie”, „Śląsk dla dzieci”. Warto do nich sięgnąć.

„Dzień Przytulania”, obchodzony 10 maja, był tematem przewodnim spotkań z przedszkolakami i uczniami Szkoły Podstawowej w Kobielicach. Temat ten, wraz z pokazem oryginalnych książek, przedstawiony został także przedszkolakom suszeckim. Biblioteczny Tydzień był też powodem odwiedzin uczniów I-wszej klasy Szkoły Podstawowej w Suszcu (z wych. p. Zofią Hryniewicz). Uczestniczyli w lekcji bibliotecznej oraz chcąc nie chcąc zostali pasowani na czytelnika.
Pani Stefania Zembala, jako nauczyciel bibliotekarz w Szkole Podstawowej w Radostowicach i zawiadująca także tamtejszą  Filią nr 4, również zorganizowała kilka imprez bibliotecznych, a wśród nich oryginalny „Biblioteczny Escape Room”.

Krótki tydzień… Ale to nie koniec spotkań czytelniczych: przed nami czerwcowy Tydzień Czytania Dzieciom.


8.05.2017 r. - lekcja przysposobienia bibliotecznego połączonego z Pasowaniem na Czytelnika zorganizowana dla uczniów kl. I SP w Suszcu (wych. Zofią Hryniewicz)

          


 

9.05.2017 r.  - warsztaty karykatury z p. Szymonem Telukiem dla uczniów Gimnazjum Publicznego w Suszcu

I spotkanie- kl. I a,b (ok. 50 osób)
 

      


 

II spotkanie- kl. II a,b,c (ok. 61 osób)

      

10.05.2017 r. - spotkanie proczytelnicze związane z obchodami "Dnia Przytulania" zorganizowane dla przedszkolaków w SP w Kobielicach (wych. Anita Kurzac) 


 


11.05.2017 r. - spotkanie autorskie z panem Markiem Szołtyskiem dla uczniów ZSP w Rudziczce (130 osób)

I spotkanie - kl. I-III

      

     
 

II spotkanie - kl. IV-VI

     

15.05.2017 r. - lekcja biblioteczna dla przedszkolaków z Nowych Oddziałów Przedszkola Publicznego w Suszcu (wych. Dorota Kolarczyk-Karwot, Elżbieta Kubacka)
 

   

  

  


16.05.2017 r. - spotkanie proczytelnicze związane z obchodami "Dnia Przytulania" zorganizowane dla przedszkolaków Przedszkola Publicznego w Suszcu

Gr. 1 (wych. Katarzyna Granek-Dębska)

  

 

 

Gr. 2
 

  

 


Gr.3