Przejdź do treści
B25
Przejdź do stopki

Książkowe Emporium

Treść

10.05.2018 - "Odkrywamy Książkowe Emporium" warsztaty dla uczniów SP w Suszcu (zorganizowane na świetlicy szkolnej - 17 osób)10 maja w świetlicy w Szkole Podstawowej w Suszcu odbyły się nietypowe warsztaty. Bibliotekarka z Gminnej Biblioteki Publicznej w Suszcu, Ewa Pala, zaprosiła dzieci do udziału w ciekawych zajęciach z książką w roli głównej.  „Gwiazdą” spotkania i podstawą wszystkich działań była „Panna Jones i książkowe Emporium” Sylvii Bishop. Książkę pozyskano jako nagrodę dla 1 z 50 bibliotek z całej Polski w konkursie zorganizowanym przez serwis dla bibliotekarzy Lustro Biblioteki i wydawnictwo Zielona Sowa.

Najpierw pani Ewa wyjaśniła wraz z dziećmi znaczenie pojęć: księgarnia, biblioteka i emporium, następnie przybliżyła im bardzo ogólnie treść książki, nie zdradzając zbytnio szczegółów, by uczestnicy za chwile sami wciągnęli się w akcję powieści. Każdy z nich, kolejno, losował kopertę z przygotowanym cytatem z książki. Pożółkłe strony (postarzone herbatą), posłużyły do przeprowadzenia quizu, w czasie którego dzieci losowały pytania z tajemniczego cylindra, a właściciel listu ze wskazaną stroną, czytał go głośno fragment, aby za chwilę wszyscy mogli udzielić poprawnej odpowiedzi.
Po zapoznaniu się z przygodami Znajdy i jej przyjaciół, bibliotekarka na świetlicowym dywanie rozłożyła dużych rozmiarów planszę z napisem „Książkowe Emporium”. Na niej, przedstawiono 12 sal księgarni. Zadaniem uczestników, było tak pokierować swoją wyobraźnią, by z pomocą dostępnych narzędzi umeblowali puste pomieszczenia. Dzieci malowały, wycinały i zagospodarowywały wnętrza Książkowego Emporium. Pracowano różnie, najpierw indywidualnie, później grupowo, jeśli znaleźli się chętni, koniecznie chcący dodać coś od siebie do innego pomieszczenia. Krótko mówiąc, ile osób, tyle pomysłów i technik wykonania.

W 90-minutowych  zajęciach udział wzięło 17 uczniów z klas I-V. Każdy z nich z nich otrzymał dyplom oraz zakładkę a także  na pamiątkę dowolny element księgarnianej sali, który chciałby pokazać kolegom i koleżankom. Dziękujemy uczestnikom i nauczycielom za zaangażowanie i udział w  spotkaniu i zapraszamy do lektury „Panny Jones i Książkowego Emporium”.
 

   

 


Zobacz relację www naszej pracownicy
https://www.canva.com/design/DAC3-kCv-A8/Zvs7ao6tMC_tkZb49pmgTQ/view?utm_content=DAC3-kCv-A8&utm_campaign=designshare&utm_medium=link&utm_source=sharebutton