Przejdź do treści
B25
Przejdź do stopki

Konserwacja ksiąg metrykalnych z XVIII wieku

Treść

 
 

Konserwacja ksiąg metrykalnych z XVIII wieku

 

Gminna Biblioteka Publiczna w Suszcu zaprasza 31 maja (wtorek) br. na spotkanie promocyjne związane z konserwacją ksiąg metrykalnych pochodzących z naszego kościoła parafialnego pw. Św. Stanisława w Suszcu.

 

Konserwacja 2. ksiąg, dot. chrztów i ślubów z lat 1715-1749 oraz pogrzebów z lat 1725-1795, możliwa stała się dzięki wystąpieniu do Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych z wnioskiem (w 2021 r.) o dofinansowanie konserwacji w ramach ogólnopolskiego konkursu "Wspieranie działań archiwalnych 2021". Dotacja ta przyznawana jest w celu opracowania, udostępniania oraz zabezpieczenia materiałów archiwalnych wchodzących w skład ewidencjonowanego niepaństwowego zasobu archiwalnego.

Udało się, i suszeckie księgi (obecnie z zasobu Archiwum Archidiecezjalnego w Katowicach) można było odnowić. Ta informacja niezmiernie nas cieszy, ponieważ księgi te dla nas, jako mieszkańców Suszca i okolicy, są ważnym źródłem do poznania historii oraz genealogii naszych przodków.

 

Naszymi gośćmi będą: dr Katarzyna Kwaśniewicz oraz mgr Danuta Skrzypczyk – konserwatorki zabytków na podłożu papierowym. 

Ponownie zawita do nas także dr Wojciech Schäffer – dyrektor Archiwum Archidiecezjalnego w Katowicach. Już wcześniej odwiedził naszą gminną książnicę, kiedy to w ramach Projektu „Cyfrowe korzenie” (w 2014), zainteresował naszych słuchaczy tematem „Księgi metrykalne jako cenne źródła do odtworzenia dziejów przodków”.

Nasi goście opowiedzą nam o procesie konserwacji, na jakie problemy natrafiono i jak je rozwiązano. Poznamy wiele tajemniczych wyrażeń, nieobcych konserwatorom i znawcom historii książek oraz budowy wiekowych dokumentów. Zainteresowani tematem będą też mogli dopytać, jak zadbać o nasze rodzinne pamiątki oraz dowiedzieć się z jakich źródeł korzystać, by zdobyć jak najwięcej informacji o naszych przodkach.

 

Spotkanie rozpocznie się o 18,oo i potrwa ok. 2. godzin.
Oczywiście – wstęp wolny, ale bardzo prosimy o kontakt i zgłoszenie chęci uczestnictwa
(telefonicznie: 32/4488692 lub e-mailowo: gbp@suszec.pl).

 

Księga 18 i 20 przed konserwacją / Fot. Roman Koszowski

 

 

Księga z Suszca ze wspaniałym odkryciem papieru marmurkowego / Fot. Katarzyna Kwaśniewicz