Przejdź do treści
B25
Przejdź do stopki

8 marca 2011 r. Dzień Kobiet w suszeckiej bibliotece

Treść

 

 

 

DZIEŃ KOBIET ustanowiony został już w 1910 r. Obchodzony do dzisiaj na całym świecie upamiętnia walkę
o prawa kobiet do pracy, przyznaniu im praw wyborczych, przypomina o strajkach, manifestacjach i protestach przeciwko dyskryminacji.

Mimo, że obchody tego święta są wyrazem szacunku dla ofiar walki o równouprawenienie kobiet, nam raczej kojarzy się z latami 80., czasami PRL-u, wręczanym goździkiem i otrzymaniem rajstop. W Polsce, jako święto państwowe, obchodzone było do 1993 r.

 

W GBP w Suszcu obchodzono to święto w formie warsztatów etnologicznych
"Być kobietą...kobieta w różnych kulturach",

które poprowadziła Anna Czapek z firmy OPOWIADAMY O ŚWIECIE.

Oprócz przezentacji multimedialnej z ciekawymi fotografiami i filmami dokumentującymi życie kobiet w różnych zakątkach świata, gdzie poruszono temat przesłań Koranu, pracy gejsz,
trudnym życiu Chinek i Cyganek, zaoferowano degustację wietnamskiej zielonej herbaty oraz samodzielne wykonanie tatuażu. Lawsonia bezbronna, wiecznie zielona roślina, rozdrobniona w proszek i powstały z niej barwnik, służył od wieków kobietom w Afryce i Indiach do robienia mehendi czyli malowania rąk i stóp. Tym też zajęli się nasi goście. Próba samodzielnego wykonania tatuażu nie była łatwa, ale każdy miał okazję wypróbować swoje zdolności plastyczne.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 HENNA

Lawsonia bezbronna to wiecznie zielona roślina. Liście rozdrabnia się w drobny proszek i powstaje barwnik, którego kobiety w Afryce i Indiach używają do robienia mehendi, czyli malowania rąk i stóp. W zależności od miejsca uprawy, kolor henny i tatuaży może się różnić.