Przejdź do treści
B25
Przejdź do stopki

Biblioteka w czasach pandemii

Treść

BIBLIOTEKA w czasach pandemii

Z przyczyn niezależnych od bibliotekarzy
czasowo wstrzymano wypożyczenia.
A co działo się w tym okresie?
I co przygotowano dla naszych czytelników?

Uruchomiono nowy program biblioteczny. Dotychczas używany Libra2000 został zmieniony na Libra NET. Zmiana była konieczna ze względu na brak widoczności katalogów bibliotecznych z placówek filialnych w Radostowicach i Kryrach (umiejscowionych w budynkach szkolnych). Zmiana ta umożliwiła też korzystanie tylko z jednego katalogu OPAC, bez konieczności zaglądania do zbiorów każdej placówki z osobna. Trochę czasu minie, zanim czytelnicy przyzwyczają się do nowego wyglądu katalogu on-line, a i sami bibliotekarze będą musieli na nowo poznać wizualny rozkład interfejsu. Tutaj opracowywane są nowe nabytki (nowości wydawnicze i dary czytelnicze), rejestrowani są nowi czytelnicy, wprowadzane są wypożyczenia i odnotowywane zwroty. Przypominamy też, że każdy zarejestrowany czytelnik może się zalogować, obserwować i kontrolować swoje konto czytelnicze (w domu). Założenie swojego konta umożliwia także rezerwację tytułu (książki, audiobooka, płyty DVD), a dzięki podaniu swojej poczty elektronicznej nadesłana zostanie wiadomość o możliwości odbioru złożonego zamówienia. Serdecznie zapraszamy do korzystania z katalogu internetowego, dzięki któremu czytelnicy mogą komfortowo wypożyczać zasoby korzystając również z telefonów komórkowych oraz tabletów.

Ponieważ zbliża się kolejna edycja akcji „Mała książka – Wielki człowiek”, gdzie dla zarejestrowanych dzieci (z roczników 2014-2017) przydzielać będziemy bezpłatne wyprawki czytelnicze, zakupiono ponad 1700 nowych tytułów (głównie dla najmłodszych dzieci i nastolatków). Kolejne zakupy dopiero we wrześniu (ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa w ramach Programu Wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” Priorytet 1 – Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych), ale tym razem będą to lektury szkolne i co oczywiste - bestsellery dla dorosłych.

Dla chętnych także możliwość zdalnego dokształcania językowego. Każdy zgłaszający się do biblioteki otrzyma bezpłatny kod dostępu do FunPakietu, do nauki języków: angielski, niemiecki, włoski, francuski, hiszpański, FunEnglish (dla 12+) FunJunior (dla przedszkolaków), dodatkowo angielski biznesowy oraz 5 kursów specjalistycznych. Zainteresowanych prosimy o kontakt tel.: 32/4488692 lub e-mailowy: gbp@suszec.pl).

A co w Filiach bibliotecznych?
W każdej z bibliotek dokonano przeglądu księgozbioru i dokonano selekcji (zubytkowano przestarzałe, zaczytane-zniszczone woluminy). Przy okazji remontu Remizy w Rudziczce, w pomieszczeniach biblioteki wymienione zostały prehistoryczne okna. W Radostowicach wymieniono wszystkie regały. Są jasne, kolorowe i myślimy, że spodobają się mieszkańcom tego sołectwa, w tym wychowankom Szkoły Podstawowej. Filia w Mizerowie także pozyskała kilka nowych regałów, tym razem z przeznaczeniem na zbiory popularno-naukowe. Filia w Kryrach (od jesieni w budynku ZSP w Kryrach) również już działa (oto nowy tel. kontaktowy: 510 849 569).

Już niedługo zacznie działać nowa strona www Biblioteki. I tu też będziemy znajdować wszelkie aktualne informacje, w tym dni i godz. otwarcia placówek, dane kontaktowe oraz nowe - zmienione (ze względu na epidemię) zasady wypożyczania .
Miłych (w zdrowiu) wakacji, G.Folek