Przejdź do treści
B25
Przejdź do stopki

MIRABELKA - kiełkująca historia w 100licy

Treść


Gminna Biblioteka Publiczna w Suszcu bierze udział w akcji „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy” realizowanej w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości. Organizatorem akcji jest Barbara Maria Morawiec, red. nacz. serwisu Lustro Biblioteki (www.lustrobiblioteki.pl), natomiast współorganizatorem akcji jest Wydawnictwo Zielona Sowa. Zorganizowanie warsztatu międzypokoleniowego (w październiku) to okazja do dołączenia do oficjalnych działań w ramach tego wyjątkowego roku, ale także upowszechniania wiedzy o wydarzeniach związanych z odzyskaniem niepodległości.  Zajęcia przeprowadzone będą na podstawie książki "Mirabelka", która jest pełną nadziei, wiary i miłości historią kilku pokoleń mieszkańców warszawskich Nalewek opowiedzianą z perspektywy drzewa, które naprawdę tam rosło. Książka porusza bardzo ważne, a zarazem traumatyczne wydarzenia tj. wojna i historia getta, które są częścią losów Mirabelki. Zapraszamy chętnych do udziału w warsztacie.

 


Akcja „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy” jest realizowana w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości, a bierze w niej udział aż 300 bibliotek z całej Polski. To okazja do dołączenia do oficjalnych działań w ramach tego wyjątkowego roku, ale także upowszechniania wiedzy o wydarzeniach związanych z odzyskaniem niepodległości na poziomie lokalnym.

Celami akcji "MIRABELKA - kiełkująca historia w 100licy" są:

  • promocja czytelnictwa;
  • rozbudzanie zainteresowania historią Polski;
  • zwiększenie świadomości na temat wydarzeń związanych z wojną;
  • włączenie społeczności do świętowania 100-lecia Niepodległości;
  • organizacja warsztatów w bibliotekach publicznych dzielnic Warszawy oraz innych bibliotekach na terenie Polski.

Organizatorem akcji jest Barbara Maria Morawiec, red. nacz. serwisu Lustro Biblioteki (www.lustrobiblioteki.pl). Natomiast współorganizatorem akcji jest Wydawnictwo Zielona Sowa.

Udział w ww. akcji będzie polegał na zorganizowaniu przez Bibliotekę warsztatu międzypokoleniowego na podstawie książki "Mirabelka", która jest pełną nadziei, wiary i miłości historią kilku pokoleń mieszkańców warszawskich Nalewek opowiedzianą z perspektywy drzewa, które naprawdę tam rosło. Książka porusza bardzo ważne, a zarazem traumatyczne wydarzenia tj. wojna i historia getta, które są częścią losów Mirabelki. Warsztaty odbędą się w październiku br. (termin podamy w późniejszym czasie).


Dodatkowe materiały dostępne online:

Fragment audiobooka „Mirabelka” – czyta: Grażyna Wolszczak, fragment audiobooka Vademecum „Mirabelki”oraz film z autorem książki „Mirabelka”:  http://lustrobiblioteki.pl/mirabelka-kielkujaca-historia-w-100licy/


 

SPRAWOZDANIE Z PRZEPROWADZONYCH ZAJĘĆ

Gminna Biblioteka Publiczna Filia Nr. 3 w Mizerowie w ramach obchodów 100-lecia Niepodległości Polski włączyła się w akcję organizowaną przez Lustro Biblioteki pod hasłem „Mirabelka kiełkująca historia w 100licy”.

Na wstępie została zaprezentowana książka „Mirabelka” Cezarego Harasimowicza gdzie główną bohaterką jest? No właśnie, dzieci miały zastanowić się co to jest Mirabelka, padła jedna poprawna odpowiedź (to rodzaj domowej śliwy żółtej, bardzo słodkiej). Następnie przedstawiona została prezentacja multimedialna pt. „MIRABELKA- strażniczka pamięci”. Dlaczego strażniczka pamięci?Ponieważ przeżyła wojnę, getto, czasy powojenne, a nie przeżyła czasów dzisiejszych. Opowiada nam o tamtych czasach o ludziach mieszkających wokół niej. Uczniowie byli zaskoczeni,że Mirabelka naprawdę rosła w Warszawie na ul. Nalewki 24, pomocne nam były przy tym mapki przedwojenne, przedwojenne z zaznaczeniem getta oraz powojenne gdzie aktualnie znajdowałaby się Mirabelka. Dowiedzieli się również gdzie mogą zobaczyć mural #LiterackaMirabelka oraz gdzie jest zasadzona mirabelka będąca córką tej prawdziwej. Wszystko dzięki jednemu z byłych mieszkańców Muranowa, który wyhodował młodą mirabelkę z pestek starej. Na koniec prezentacji zobaczyli fragment filmu z autorem książki „Mirabelka”.

Wspólnie stworzyliśmy naszą małą Mirabelkę. Zadaniem dzieci było odrysowanie i wycięcie dłoni na kartce (kolor zielony i żółty) oraz zapisaniu na niej życzeń dla Polski i zawieszeniu na drzewie.

Następnie zabawiliśmy się w quiz dotyczący „Mirabelki”. Każdy z uczestników otrzymał kopertę z nr. strony (w środku fragmentem tekstu), następnie były losowane i odczytywane pytania wraz z nr strony. Osoba która miała taką kopertę odczytywała fragment tekstu i odpowiadała na pytanie.

Na zakończenie spotkania każdy uczestnik otrzymał zakładkę.

Zajęcia przeprowadzone były w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Mizerowie. Dnia 7.11.2018r. kl. Va (14 uczniów) i 8.11.2018r kl. Vb (17 uczniów).

Serdecznie podziękowania dla pani A.O. i pana T.S. oraz wszystkich uczestników zajęć!


7.11.2018 r. - uczniowie kl. Va ZSP w Mizerowie


    

   


   


   
8.11.2018 r. - uczniowie kl. Vb ZSP w Mizerowie