Prawo konsumenckie w bibliotece - szkolenia online dlakonsumenta.pl

„Prawo konsumenckie w bibliotece
– szkolenia online
dlakonsumenta.pl

Gminna Biblioteka Publiczna w Suszcu
serdecznie zaprasza do udziału
w cyklu szkoleń
z zakresu prawa konsumenckiego.

Każdy zainteresowany tematem dot. podstawowych zasad prawa konsumenckiego

może wziąć udział spotkaniach online, które odbywać się będą

w poniedziałki i środy o godz. 18:00.

Pierwsze spotkanie już  1.06.2020 r.

Link do spotkania:

{C}{C}{C}{C}https://livewebinar.com/840-704-023/9a228e6f4afbc52155c0d77ecf0ca983

Zajęcia poprowadzą aktywni zawodowo prawnicy, którzy poruszą „życiowe”

- ważne i bardzo przydatne tematy, omówią problemy związane m.in. z wadami

zakupionych towarów,  zakupami na odległość, wprowadzaniem konsumentów

w błąd.

Poniżej harmonogram naszych tematów spotkań:

1. Kim jest konsument? Sposoby reklamowania towarów.
  2. Problemy związane z koronawirusem / cz. 1
  3. Problemy związane z koronawirusem / cz. 2
  4. Kredyty, chwilówki – co warto o nich wiedzieć?
  5. Zakupy w Internecie / cz. 1
  6. Zakupy w Internecie / cz. 2
  7. Problemy podczas podróży.
  8. Zakupy na pokazach, triki sprzedażowe (szczególnie ważne dla seniorów,
    spotkanie z rzecznikiem praw konsumentów).
  9. Oszustwa telekomunikacyjne i energetyczne. Problemy z windykacją.

Wszystkie ww. wydarzenia odbywają się w ramach projektu „dlakonsumenta.pl

Kontakt:
Gabriela Folek
gbp@suszec.pl
tel.: 32/4488692

Prawo konsumenckie w bibliotece

Czas pandemii pokrzyżował wszystkim plany.

Bibliotekarsko-czytelnicze sprawy także uległy modyfikacjom.
Nie mogła się odbyć, co roku organizowana wiosną, „Noc z Andersenem”. Nie mogliśmy zawitać do szkół z ofertą majowego „Tygodnia Bibliotek”. Nie doszedł też do skutku cykl stacjonarnych warsztatów  „Podstawy obsługi komputera” dla mieszkańców Gminy Suszec - seniorów oraz dorosłych 50+. Może uda się je zorganizować jesienią, w ograniczonym zakresie (z mniejszą liczbą osób, z usadowieniem co drugie stanowisko komputerowe). Już teraz (ponownie) przyjmujemy zgłoszenia! Przed nami wrześniowa akcja „Narodowe Czytanie” i październikowa „Noc bibliotek”. Będziemy się starać, by mimo trudności organizacyjnych, udział w ww. doszedł do skutku.

Co w zamian?

Gminna Biblioteka Publiczna w Suszcu w ramach projektu „dlakonsumenta.pl
zaproponowała naszym mieszkańcom szkolenia on-line.
Każdy zainteresowany tematem dot. podstawowych zasad prawa konsumenckiego mógł wziąć udział w spotkaniach, które prowadzili aktywni zawodowo prawnicy oraz rzecznik praw konsumenta.
W czasie 9. półgodzinnych spotkań, od 1-29 czerwca br. (w poniedziałki i środy o 18,oo),  poruszane były „życiowe” - bardzo przydatne tematy.

Ogromnie ciekawy okazał się wykład-przestroga rzecznika praw konsumenta nt. dokonywanych zakupów w czasie pokazów (garnków, pościeli, sprzętu medycznego) i stosowanych tam trikach sprzedażowych. Wielu z nas przyjęło zaproszenie do uczestnictwa w tego typu spotkaniach, i niejeden uległ namowom zakupu (niepotrzebnego) towaru. Omawiane były tematy wakacyjne tj. wyjazdy zagraniczne, oferty przewoźników i biur podróży (niewywiązanie się z umowy, składanie reklamacji, zwrot kosztów). W czasie pandemii wzrosły zakupy przez Internet, a wykładowca zwrócił uwagę na często występujące z nimi problemy tj. niechciana dostawa kurierska, zwłoka w dostawie, uszkodzony towar, złożenie reklamacji. Przestrzegano, by z wielką ostrożnością podchodzić do wszelkich pożyczek, kredytów (chwilówek), zakupów na raty. Omówiono również problemy związane z wadami zakupionych towarów, zakupami na odległość, wprowadzaniem konsumentów w błąd czy niedokładnym czytaniem podpisywanych umów. Oczywiście, część tematów była powiązana z niedogodną nam epidemią i występującymi trudnościami (zamknięcie przedszkola, wzrost cen towarów, uniemożliwienie płatności gotówką, korzystanie z internetowych subskrypcji oraz oszustwa mieszkaniowe i zadłużenia w firmie windykacyjnej).

Tematy ważne, warto o nich pomyśleć, porozmawiać i dlatego nieuczestniczących w ww. cyklu szkoleń zapraszamy do odwiedzin strony https://dlakonsumenta.pl/ , gdzie możemy pobrać wzory pism i pozyskać odpowiedź na nurtujące nas pytania.

A co najważniejsze? Zapraszamy (w końcu!) w nasze progi od 1 lipca 2020 r.