Przejdź do treści
B25
Przejdź do stopki

Noc Bibliotek 2/3.06.2017 r.

Treść

Informacja dla Rodziców

Gminna Biblioteka Publiczna w Suszcu po raz pierwszy uczestniczy w ogólnopolskiej akcji NOC BIBLIOTEK i organizuje dla dzieci z terenu Gminy Suszec wieczorno-nocne
(całkiem bezpłatne) spotkanie z książką i biblioteką.
To już III edycja krajowa, z przewodnim hasłem w 2017 r.
CZYTANIE PORUSZA

Nabór na czerwcową „Noc bibliotek”, zorganizowany został przede wszystkim dla dzieci,
dla których zabrakło miejsca (30 osób) w organizowanej 1 kwietnia „Nocy z Andersenem”.
Pozostałe miejsca (dla ok. 30 osób) przeznaczone są dla chętnych,
którzy w 2017 r. nie skorzystali jeszcze z bibliotecznego NIEspania.
O przyjęciu na NOC decyduje kolejność zgłoszeń
(oddanie zgody rodzica na pobyt dziecka w Bibliotece).

 

Rozpoczęcie:    piątek - 2 czerwca 2017 r. o godz. 20,oo
Zakończenie:   sobota - 3 kwietnia 2017 r. o godz. 8,oo
Miejsce: Gminna Biblioteka Publiczna w Suszcu [w budynku Domu Kultury w Suszcu – I piętro]
Organizator:    GBP w Suszcu
                          43-267 Suszec, ul. Ogrodowa 22
                           tel.: (32) 44-88-692  
                            e-mail: gbp@suszec.pl

                            www.biblioteka.suszec.pl

Opiekunowie, organizatorzy i prowadzący zajęcia:

Kolarczyk-Bestwina Dorota – bibliotekarz
Nycz Sabina – młodszy bibliotekarz
Renata Chodura – prac. GBP
Justyna Brdęk - stażysta
Dorota Chmiel – nauczyciel bibliotekarz
Anita Kurzac – nauczyciel w SP w Kobielicach
Tadeusz Paszek – sołtys Suszca

W programie:

Marcin Klęk „Mr Mario” – z pokazami iluzji
Aktorzy Teatru Maska ze spektaklem „NIE DO WIARY! W BIBLIOTECE KRYJĄ SIĘ CZARY”

Uczestnicy: uczniowie szkół podstawowych Gminy Suszec

Przewidziana ilość osób: 50-60 [w wieku od 7-12 lat / z klas I-VI]

- Każde dziecko zostanie ubezpieczone
- Obiekt w wyznaczonych godz. zostanie zamknięty
- Ranny odbiór dzieci przez rodziców z biblioteki od godz. 8,oo-8,3o.

 

Nasza działalność jest zgodna z zapisem w Statucie Gminnej Biblioteki Publicznej w Suszcu:
"Organizowanie różnego typu imprez i różnych form pracy z czytelnikiem,
popularyzujących wiedzę, kulturę, książkę i czytelnictwo".

 

Magicznie i edukacyjnie w Gminnej Bibliotece Publicznej w Suszcu

Gminna Biblioteka Publiczna w Suszcu po raz pierwszy uczestniczyła w ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek.  Na wydarzenie przybyło 52 dzieci - uczniowie szkół Gminy Suszec (w wieku 7-12 lat), nad którymi pieczę sprawowało 9 opiekunów. Tak samo, jak organizowana corocznie wiosenna Noc z Andersenem, tak i tę Noc rozpoczęto o 20,oo wieczorem, a zakończono o 8,oo rano kolejnego dnia.

Po uroczystym przywitaniu wspólnie opracowano regulamin Nocy. Oczywiście, dzieci wprowadzono w temat, opowiedziano o akcji mającej na celu promowanie czytelnictwo, a tym samym książkę i bibliotekę.

A cóż w czasie tej magicznej Nocy u nas się działo?

Już na początku zaciekawił wszystkich pokaz iluzjonisty MARIO . Uczono dzieci wiązania i ekspresowego rozplątywania sznurów, a poniektórzy mieli okazję spróbować swoich sił przy sztuczkach z kartami. Była też czarodziejska kostka i skrzynia, magiczne łączenie metalowych kół, przelewanie mleka do rulonu z gazety, wlewanie do szklanki wody ze złożonej gazety.

Zagościli też u nas aktorzy Teatru Edukacji i Profilaktyki „MASKA” ze spektaklem „Nie do wiary! W bibliotece kryją się czary”. Temat – oczywiście proczytelniczy. Przedstawili historię Zosi, która biorąc książkę z rąk bibliotekarki – pani Sowy, przeżyła przygodę swego życia. Poprzez tajemnicze zaklęcia w starej księdze poznaje Kangura z dziurą w brzuchu, sympatyczną Pszczółkę oraz krakowskiego Szewczyka, który chce się zatrudnić w bibliotece i jeszcze za etat dopłacić. Czary, magia… w tym pomagali Zosi uczestnicy Nocy. 

Po części artystycznej, przyszedł czas na dawkę informacji i ciekawostek związanych z bibliotekami. Z bogatej w zdjęcia prezentacji  pt. „Najpiękniejsze biblioteki w Polsce i na świecie”, dzieci nie tylko dowiedziały się o najwspanialszych książnicach globu, ale i poznały pojęcie „biblioteczny design”.
Po prezentacji dzieci otrzymały karteczki, na których wypisały swoje marzenia związane z urządzeniem biblioteki. Zaś po Nocy Bibliotek przygotowana została wystawa prezentująca wszystkie marzenia dzieci, a z nich wyłoniła się  nowoczesna biblioteka, nasycona elektroniką i niezwykłym wyposażeniem, takim jak fantazyjne fotele, podświetlane regały, czy książki podwieszone pod sufitem. Dla pracowników GBP w Suszcu najmilszym zapisem były  komplement: „Biblioteka w Suszcu jest fajna”.

Książka Anity Graboś „Wyspy” była pretekstem do  kontynuowania tematu marzeń. Uczestnicy mieli okazję szaroburym obrazkom nadać kolory i stworzyć fantazyjne „wyspy-marzenia”.
W  ramach sprawdzenia  swojej wiedzy i siły wyobraźni, dzieci zmierzyły się z „Magicznymi skrzyniami”. Każdy losował po trzy tajemnicze przedmioty i odgadywał ich nazwę lub przeznaczenie, a dodatkowo „musiał” skojarzyć go z tytułem książki.
Kolejna część - ponownie edukacyjna, ale nawiązująca do Nocy: prezentacja „Zwierzęta nocy” oraz wysłuchanie nocnych odgłosów lasu.
Dalej: wszyscy, którzy dysponowali jeszcze siłami, mogli potańczyć do najbardziej skocznych dziecięcych przebojów. Po sporej rozgrzewce, tańcach i podskokach, uczestnicy mogli się nieco wyciszyć i odprężyć oglądając przygotowaną prezentację pt. „Niebo nocą”. Wprowadzeni w nastrój zadumy i już wyciszeni mogli się w końcu położyć na karimatach i zagnieździć w swoich śpiworach.
W późnych godzinach nocnych wyświetlono film „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Stella Nostra”, a do snu (nawiązując do filmu) przeczytano książkę „Tajemnica pociągu” Martina Widmark’a.

Po pobudce jeszcze raz  głośne czytanie, tym razem opowieści o pięknej przyjaźni pt. „Szary domek” autorstwa Katarzyny Szestak. Zaproponowano do wypożyczenia (nadesłane przez Organizatora Nocy) książki, m.in. „Nowe przygody Kubusia Puchatka” (z przekładem Michała Rusinka) oraz „Franek i miotła motorowa” Agnieszki Frączek z serii „Czytam sobie”. Jeszcze tylko dyplomy z podziękowaniem za wytrwałość (niespanie!) i dzieci całe i zdrowe oddano (stęsknionym?) rodzicom.

Każdy z uczestników Nocy otrzymał nadesłane zakładki do książek, nalepki z exlibrisem, kalendarzyki otrzymane z Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, foldery promujące nasz region otrzymane z Biura Informacji Turystycznej w Pszczynie oraz ulotki  dot. programu „Rabka Festiwal” zachęcające do zainteresowania się grami edukacyjnymi Granna, a tym samym zorganizowanie zajęć z grami planszowymi (do czego się przymierzamy).

Uczestniczono w webinarium, skorzystano z podpowiedzi zamieszczonych w „Półce z pomysłami”, wykorzystano porady zamieszczone w „Małej książce na Noc Bibliotek”, rozreklamowano Noc we wszystkich placówkach oświatowych Gminy oraz rozwieszono nadesłane plakaty promujące akcję.

Jesteśmy bardzo zadowoleni, że zdecydowaliśmy się wziąć udział w ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek. Do zobaczenia ponownie w 2018 roku.

2.06.2017 r.


  

  

  

   

  

   

3.06.2017 r.