Przejdź do treści
B25
Przejdź do stopki

2014 r.

Treść

Tydzień Zakazanych Książek 2014 w Bibliotece!

W tym roku Tydzień Zakazanych Książek zawita w polskich bibliotekach już po raz czwarty! W dniach 21-27 września będziemy w rozmaity sposób podsuwać i przypominać użytkownikom literaturę, która bywała lub nadal bywa zakazywana, wycufywana z bibliotek lub kontrowersyjna. To też dobra okazja, aby porozmawiać z czytelnikami o cenzurze i wolności słowa.

Tydzień Zakazanych Książek (Banned Books Week) wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i jest ściśle związany z pierwszą poprawką do amerykańskiej Konstytucji, która mówi o wolności słowa. Jest to jedno z tych praw, do których Amerykanie przywiązują duże znaczenie. Prawo do wolności słowa traktują bardzo poważnie, jako prawo podstawowe, w pewien sposób są z niego dumni - jako z uosobienia ich wolności.

Chcemy, aby Tydzień Zakazanych Książek był nie tylko akcją uświadamiającą, ale żeby był okazją do zainteresowania ciekawymi przypadkami z historii literatury, zachęcił do czytania, także książek, którym przypięto łatkę niepoprawności politycznej, obyczajowej etc.


Czym skuteczniej zaintrygujemy czytelnika niż aurą tajemniczości, skandalu i etykietką zakazanego owocu? ;-) Poniżej znajdziecie wiele inspirujących pomysłów do realizacji w Waszych bibliotekach. Część z nich to Wasze realizacje z poprzednich lat, a część wymyśliśmy wspólnie w Stowarzyszeniu Bibliosfera.org. W panelu po prawej stronie znajdziecie natomiast pliki do pobrania, które możecie wykorzystać podczas Tygodnia Zakazanych Książek organizowanego w bibliotece.


Źródło: http://bibliosfera.net/zakazane-ksiazki-2014/


GBP w Suszcu już po raz trzeci przyłączyła się do obchodów Tygodnia Zakazanych Książek. Zapraszamy do obejrzenia wystawy!