Przejdź do treści
B25
Przejdź do stopki

NARODOWE CZYTANIE 2019

Treść

 

 

Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania  Nowele polskie. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta. 

 

 

Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie >>>

  1. Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;
  2. Dym – Maria Konopnicka
  3. Katarynka – Bolesław Prus
  4. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
  5. Orka – Władysław Stanisław Reymont
  6. Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
  7. Sachem – Henryk Sienkiewicz
  8. Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

{C}{C}{C}{C}

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. W całej Polsce i za granicą dramat ten przeczytano w ponad 2000 miejsc. 

 

 

 

List Prezydenta RP Andrzeja Dudy

Szanowni Państwo! Drodzy Rodacy!

Już po raz ósmy w ramach akcji Narodowe Czytanie będziemy czytać w całej Polsce wybitne utwory należące do kanonu naszej literatury. W tym roku będzie to zbiór zatytułowany Nowele polskie.  

Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. Takie właśnie są zaproponowane w tym roku do Narodowego Czytania utwory Marii Konopnickiej, Elizy Orzeszkowej, Bolesława Prusa, Władysława Stanisława Reymonta, Henryka Rzewuskiego, Brunona Schulza, Henryka Sienkiewicza i Stefana Żeromskiego. Towarzyszyły one naszym rodakom, kiedy pod zaborami walczyli o suwerenność naszej Ojczyzny i szukali odpowiedzi na wyzwania swoich czasów. Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii. Znajdziemy w nich udane portrety psychologiczne, mistrzowskie opisy i celne diagnozy społeczne, a nade wszystko znakomicie zbudowane fabuły i wyrazistych bohaterów. To dzieła niepowtarzalne i – mimo niewielkich rozmiarów – doniosłe.  

Szanowni Państwo,  

w ubiegłorocznym Narodowym Czytaniu, które odbyło się w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, wzięła udział rekordowa liczba osób. Wierzę, że i tym razem w tak samo licznym gronie przeżyjemy niezapomniane chwile głębokiego namysłu i doświadczymy radości, jaką daje wspólne czytanie. Spotkajmy się wszyscy w sobotę 7 września 2019 roku, by razem odkryć piękno i aktualność Nowel polskich. Jestem przekonany, że ich bogactwo pozwoli każdemu włączyć się i współtworzyć naszą akcję, która popularyzując czytelnictwo, niezmiennie udowadnia, że piękno polskiej literatury ma moc, aby nas jednoczyć i zespalać wokół wspólnych celów i wspólnych wartości.

 

Z wyrazami szacunku i sympatii
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzej Duda

 
 

Narodowe Czytanie 2019 - relacja

GBP w Suszcu po raz kolejny przyłączyła się do apelu apelu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - Andrzeja Dudy,  aby 7 września br. przyłączyć się do akcji mającej na celu popularyzowanie  wybitych dzieł literatury polskiej. W tym roku, w czasie 8. edycji Narodowego Czytania, lekturą zostały NOWELE POLSKIE. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.  Wśród nich znalazły się utwory E. Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza, Bruno Schulza, W.St. Reymonta i Henryka Rzewuskiego. Utwory krótkie, niewielkich rozmiarów, ale dzieła niepowtarzalne i niosące doniosłe treści. Do dziś teksty te są nadal aktualne. Mówią o solidarności, uczą, by kierować się szlachetnością, że nie należy być obojętnym na krzywdę ludzką, ale przede wszystkim, by nie zapominać o naszych korzeniach, tradycji i historii. Potwierdzamy słowa Prezydenta RP, że wybrane nowele naszych klasyków łączy polskość, treści uniwersalne, refleksja nad człowiekiem i mistrzowski styl pisarki, a „Piękno polskiej literatury ma moc, aby nas jednoczyć i zespalać wokół wspólnych celów i wartości”.

Tegoroczną ogólnopolską akcję rozpoczęto w warszawskim Ogrodzie Saskim, a w Gminie Suszec - w czasie obchodów Dożynek Sołecko-Gminnych w Rudziczce. W naszej lokalnej akcji wzięło udział 87 osób. W związku z tym, że słuchaczami byli głównie uczniowie szkół podstawowych i wychowankowie placówek przedszkolnych, wybrano jeden utwór („Katarzynka” B. Prusa), a jego treść przekazano inaczej - w formie opowiadania. Każdy uczestnik otrzymał  pamiątkowy dyplom, który samodzielnie mógł ostemplować pieczęcią nadesłaną z Kancelarii Prezydenta. Wszystkim uczestniczącym w akcji dziękujemy i zapraszamy do korzystania z naszych bogatych bibliotecznych księgozbiorów.
 

    

    

 

Po sobotnim Narodowym Czytaniu
- w GBP w Suszcu oraz w Filii nr 1 w Rudziczce
nadal trwa promocja ww. akcji / w formie wystaw wraz z ekspozycją książek