Przejdź do treści
B25
Przejdź do stopki

31.03 - 1.04.2017

Treść

                                                                

9. NOC z ANDERSENEM w Suszcu

Gminna Biblioteka Publiczna po raz kolejny zaprasza na Noc  z Andersenem, która w tym roku odbędzie się 31 marca.

Tradycyjnie rozpoczynamy w piątek o 20,oo. Dzieci „oddajemy” po godz. 8,oo w sobotę 1 kwietnia.
Zapisy w bibliotece (z pobraniem formularza zgody uczestnictwa dziecka w imprezie bibliotecznej) od poniedziałku do piątku w godz. 9,oo-19,oo. Dla dzieci w wieku od 7 – 12 lat przygotowujemy ciekawy program. Mamy nadzieję, że nocna przygoda będzie niezapomniana. Organizatorzy, czeski Klub bibliotek dziecięcych Związku Bibliotekarzy i Pracowników Informacji [zob. http://www.nocsandersenem.cz/], chcą przypomnieć święto książki dziecięcej, które obchodzone jest w wielu krajach świata w dniu urodzin najsławniejszego autora baśni, Hansa Christiana Andersena. A my także w Suszcu będziemy świętować Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci i włączymy się do akcji nocnego czytania książek.
Dzieci będą ubezpieczone, pod opieką pielęgniarki i dorosłych, obiekt zamknięty. Obecnym nie potrzeba wiele: śpiwór/karimata, poduszka, napoje i kanapki.
Kontakt: gbp@suszec.pl, 32/4488692.


                                                      
 

Informacja dla Rodziców

Informujemy, że w dniach 31 marca - 1 kwietnia 2017 r. organizujemy po raz dziewiąty "Noc z Andersenem".
    Impreza ta przypomina o obchodzonym na całym świecie 2 kwietnia Międzynarodowym Dniu Książki dla Dzieci dla upamiętnienia dnia urodzenia duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Imprezę tę kilka lat temu zapoczątkowała Knihovna Bedricha Benese Buchlowana z Czeskiej Republiki.
   W 2016 r. w „Noci s Andersenem” uczestniczyło prawie 96 tys. dzieci z 1633 miejscowości. Wśród polskich 39 miejscowości znalazł się i Suszec. 60 dzieci z Gminy Suszec, Pszczyna i Żory w wieku 7-12 lat miało okazję uczestniczyć w tej magicznej nocy. Pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Suszcu ponownie chcą wziąć udział w tym międzynarodowym przedsięwzięciu [już szesnastym], którego celem jest  rozbudzenie potrzeb czytelniczych oraz propagowanie idei głośnego czytania promowanego m.in. przez Fundację ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom, wspierającą zdrowie psychiczne, umysłowe i moralne dzieci i młodzieży.  

Rozpoczęcie: piątek 31 marca 2017 r. o godz. 20,oo
Zakończenie: sobota 1 kwietnia 2017 r. o godz. 8,oo
Miejsce: Gminna Biblioteka Publiczna w Suszcu [w budynku Domu Kultury w Suszcu – I piętro]
Organizator:     GBP w Suszcu
                        43-267 Suszec, ul. Ogrodowa 22
                         tel.: (32) 44-88-692  
                          e-mail: gbp@suszec.pl

                          www.biblioteka.suszec.pl

Opiekunowie, organizatorzy i prowadzący zajęcia:

Gabriela Folek – dyrektor GBP [tel.: 32 / 4488692]
Kolarczyk-Bestwina Dorota – bibliotekarz
Nycz Sabina – młodszy bibliotekarz
Renata Chodura – prac. GBP
Anita Kurzac – nauczyciel w SP w Kobielicach
Piasek Maria – pielęgniarka szkolna, pracownik NZOZ "Remedium"
W programie:
Aktorzy Teatru Maska ze spektaklem „NIE DO WIARY! W BIBLIOTECE KRYJĄ SIĘ CZARY”
Marcin Klęk „Mr Mario” – z pokazami iluzji
Tomasz Gruszczyk i Marzena Kocurek – prowadzący warsztaty filmowe

Uczestnicy: uczniowie szkół podstawowych Gminy Suszec

Przewidziana ilość osób: ok.50 [w wieku od 7-12 lat / z klas I-VI]

- Każde dziecko zostanie ubezpieczone,
- Obiekt w wyznaczonych godz. zostanie zamknięty,
- Ranny odbiór dzieci przez rodziców z biblioteki od godz. 8,oo-8,3o.

 

Nasza działalność jest zgodna z zapisem w Statucie Gminnej Biblioteki Publicznej w Suszcu:
"Organizowanie różnego typu imprez i różnych form pracy z czytelnikiem,
popularyzujących wiedzę, kulturę, książkę i czytelnictwo".

 

Dziecko obowiązkowo należy zaopatrzyć w prowiant (kanapki, napoje) i śpiwór
(ewentualnie w materac, karimatę, koc, poduszkę) oraz lampkę z przedłużaczem
lub latarkę do nocnego czytania. Wskazane i mile widziane pomysłowe piżamy
czy inne dowcipne przebrania.
Knihovna B.Beneše Buchlovana - biblioteka, która jest inicjatorem baśniowego wieczoru "Noc z Andersenem" przesłała informację, która poniekąd jest zaproszeniem do wzięcia udziału w imprezie:

"Drodzy przyjaciele Andersen, 
W tym roku będzie to 180 lat, gdy bajka Císařovy Nové sukienki (Kejserens nye Klæder) 
- Nowe szaty króla wydrukowany po raz pierwszy w Kopenhadze (1837, kwiecień, 7).
A ta bajka będzie tematem tegorocznego Noc z Andersenem na całym świecie.
Czekamy z niecierpliwością Piątek 31 marca 2017 roku, w 17. rocznicę sleepovers bajki.
Jeśli chcesz być z nami wirtualnie, jeśli przygotowanie czytanie i spanie w bibliotece lub w szkole, 
można zarejestrować się na adres:
http://nocsandersenem.cz/registrace.htm?lang=en
(Pamiętaj tylko, trzeba na nowo zarejestrować za każdy rok, można wykorzystać istniejące hasło lub zdecydować się na nowy, jeśli wolisz). 
Wszystkie bajki-best, cieszymy się, byś dołączyć do nas na 2017 Noc z Andersenem! Hana i Mirka"
 


Magiczna Noc

Jak podaje czeska Knihovna w Uherském Hradišti, od wielu lat koordynująca międzynarodową „Noc z Andersenem”, w 2017 imprezę biblioteczną zorganizowało 1678 placówek, w tym 39 polskich, a uczestniczyło w nich aż 98 tysięcy dzieci.

Tegoroczną Noc można zaliczyć do najspokojniejszych ze wszystkich 9. dotychczasowych Nocy.
Wśród obecnych przeważały dzieci z klas II-IV. Po raz pierwszy tak wielu uczniów, bo aż 18., zgłosiło się z Kryr. Nie dla wszystkich starczyło miejsca (ci będą zaproszeni na Noc Bibliotek).
Wielu uczestniczyło w Nocy po raz pierwszy, ale były też stałe bywalczynie. Wiktoria Olma i Emilia Piasek to rekordzistki:  już po raz 5-ty nocowały w bibliotece! Emilii odśpiewano chóralne „Sto lat” z okazji jej kolejnych urodzin (zawsze obchodzi je w czasie Nocy). Pierwszą biblioteczną Noc przetrwały też najmłodsze dwie pierwszoklasistki: Magdalena Malcharek i Natalia Przontka.

A cóż w czasie tej magicznej Nocy się działo?
Już na początku rozruszali obecnych aktorzy Teatru Edukacji i Profilaktyki „MASKA”  spektaklem „Nie do wiary! W bibliotece kryją się czary”. Temat – oczywiście proczytelniczy.
Przedstawili historię Zosi, która biorąc książkę z rąk bibliotekarki – pani Sowy, przeżyła przygodę swego życia. Poprzez tajemnicze zaklęcia w starej księdze poznaje Kangura z dziurą w brzuchu, sympatyczną Pszczółkę oraz krakowskiego Szewczyka, który chce się zatrudnić w bibliotece i jeszcze za etat dopłacić. Czary, magia… w tym pomagali Zosi uczestnicy Nocy.  

Po raz kolejny odwiedzili Suszec Marzena Kocurek i Tomasz Gruszczyk – pomysłodawca projektu edukacyjnego „Czytelnia Kultury”. Nasi goście przygotowali prezentację multimedialną i wprowadzili obecnych w świat historii pisma i książki. Zobaczono przedziwna książkę (nie do przeczytania w ciągu całego życia!), dziwną - w formie tekturowego pudełka i tajemniczą książkę-butelkę. Próbowano gry na bębnie afrykańskim, porozumiewania się językiem migowym, pisano na maszynie do pisania i każdemu udało się podpisać pismem klinowym. Każde dziecko tworzyło obraz składający się ze słów, a w efekcie po złożeniu powstała wspólna praca – książka (do przeglądnięcia w bibliotece). Mimo, że były poruszane trudne tematy, obecni słuchali z ogromną powagą. Zadziwił też starszych,  9-letni  Ignacy Pogoda z Kryr, który wykazał się wiedzą  nt. literatury starożytnej.

Po północy uczono dzieci wiązania i ekspresowego rozplątywania sznurów, a poniektórzy mieli okazję spróbować swoich sił przy sztuczkach z kartami. Była też czarodziejska kostka i skrzynia, magiczne łączenie metalowych kół, przelewanie mleka do rulonu z gazety, wlewanie do szklanki wody ze złożonej gazety… To wszystko obecni mieli okazję zobaczyć dzięki pokazom iluzjonisty MARIO - p. Marcina Klęka.

Nad ranem  wspólne zdjęcie, „primaaprilisowa” prezentacja, quizy i sprawdzian wiedzy znajomości baśni Andersena oraz trochę filmowych wspomnień z poprzednich Nocy. I dopiero po wypisaniu jedynych w swoim rodzaju pocztówek można się było rozkładać na matach i pogawędzić.
Renata Chodura przeczytała „Księżniczkę na ziarnku grochu”, a Anita Kurzac  „Cisarovy Nove Sukienki”. Właśnie ta, wydrukowana po raz pierwszy 180 lat temu, była wyznaczona jako temat tegorocznej Nocy. Przez całą noc pielęgniarską pieczę nad dziećmi sprawowała p. Maria Piasek.
16. osób nie zdrzemnęło się ani na chwilę. Ranem, po herbatce i spałaszowaniu bułek maślanych, wręczono wszystkim uczestnikom pamiątkowe dyplomy. Dzieci niewyspane, ale całe oddano (stęsknionym?) rodzicom. Gratulujemy wytrwałości i zapraszamy niezrażonych niespaniem za rok.