Biblioteczka dla Najmłodszych: worki sensoryczne

W 2013 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Suszcu rozszerzyła swoją działalność, wprowadzając nową ofertę dla naszych najmłodszych dzieci i ich rodziców - Grupy Zabawowe.W zajęciach w ramach Grup Zabawowych biorą udział dzieci w wieku od 2,5-4 lat wraz z rodzicami.  Grupa Zabawowa to spotkania dla małych dzieci i ich rodziców lub opiekunów pod merytoryczną opieką Animatora. W Grupie Zabawowej, w odróżnieniu od innych form opieki nad najmłodszymi, rodzice lub opiekunowie towarzyszą swoim dzieciom podczas zajęć. Służy to nie tylko dobremu samopoczuciu dzieci, ale także pozwala rodzicom rozwijać własne umiejętności wychowawcze i wzmacniać relacje z dziećmi. Rodzice mają szansę odkrywać wartość wspólnej zabawy i jej znaczenie dla rozwoju dziecka.
Grupy Zabawowe to doskonały sposób wspierania rozwoju najmłodszych dzieci. Szczególnie, kiedy dziecko jest za małe, by pójść do przedszkola albo kiedy w okolicy nie ma takiej placówki. Ponadto systematyczne spotkania rozwijają umiejętności organizacyjne i społeczne rodziców. Rodzice aktywnie uczestniczą w zajęciach – wspólnie z Animatorką opracowują zasady funkcjonowania Grupy, program pracy z dziećmi, harmonogram zajęć, proponują i samodzielnie prowadzą zabawy z dziećmi. Współorganizują materiały do zabaw, napoje, posiłki. Nawiązują przyjazne kontakty z innymi rodzicami, wspomagają się wzajemnie i wymieniają doświadczenia.

W 2018 r. Biblioteka utworzyła i prowadzi
Biblioteczkę dla Najmłodszych
zainicjowaną przez Fundację Rozwoju Dzieci.

Na czym polega Biblioteczka dla Najmłodszych?

To wypożyczalnia książek i zabawek/gier edukacyjnych dla najmłodszych dzieci (od urodzenia do 5 lat) wraz z prostą instrukcją obsługi dla rodziców zawierającą także informacje, jak dana zabawka stymuluje rozwój dziecka. W skład jednego zestawu wchodzą 3 przedmioty: książka, zabawka i gra edukacyjna. Do każdego zestawu dołączona jest prosta „instrukcja obsługi” zestawu, zawierająca informacje, jakie umiejętności u dzieci rozwijają przedmioty w danym zestawie i jak należy z niego korzystać podczas zabawy z dzieckiem. W zestawach znajdują się najlepsze pod względem edukacyjnym i estetycznym zabawki i książki dla dzieci dostępne na polskim rynku. O wyborze przedmiotów decydowali specjaliści – psycholodzy, pedagodzy pracujący z dziećmi i rodzicami. Z zestawów można korzystać na miejscu w bibliotece/instytucji lub wypożyczyć do domu.

Źródło:  http://www.frd.org.pl/programy/program-biblioteczka-dla-najmlodszych/

Dostępne zestawy (worki sensoryczne) zawierają:

Zestaw nr 1:

- książkę "Bardzo głodna gąsienica"

- grę "W ogrodzie"

- zabawkę - łowienie rybek

Zestaw nr 2:

- książkę "Elmer"

- grę "Kółko i krzyżyk"

- zabawkę - ringo

Zestaw nr 3::

- książkę "Podręczny Nieporadnik. Młotek"

- grę "Domino"

- zabawkę - piłeczki do żonglowania miękkie

Zestaw nr 4:

- książkę "Baltic. Pies, który płynął na krze"

- grę "Nawlekaj, nie czekaj"

- zabawkę - gumę do skakania

Zestaw nr 5:

- książkę "Marek i Mirek"

- grę "Super Farmer"

- zabawkę "Mini Boule"

Zestaw nr 6:

- książkę "Pettson na biwaku"

- grę "Co do czego Tato"

- zabawkę "Jenga kolorowa - mini"

Zestaw nr 7:

- książkę "Tato, a po co"

- grę "Memory

- zabawkę - pierścień zręcznościowy

Zestaw nr 8:

- książkę "Dawno temu w Mamoko"

- grę "Czytam wyrazy"

- zabawkę - jojo biedronkę

Zestaw nr 9:

- książkę "Gdzieżeś Ty bywał, czarny baranie?"

- grę "Tangram"

- zabawkę - wirujące bączki

Zestaw nr 10:

- książkę "Naciśnij mnie"

- grę "Opowiem Ci, mamo"

- zabawkę - skakankę

Zestaw nr 11:

- książkę "Tajemnica biblioteki"

- grę "Nowe zagadki Smoka Obiboka"

- zabawkę - szkło powiększające

Zestaw nr 12:

- książkę "Elmer i Wilbur"

- grę "Ludziki Akrobaci"

- zabawkę - drewniane puzzle "Twarze"

Regulamin korzystania z Biblioteczki dla Najmłodszych

1.      Jednorazowo można wypożyczyć 1 zestaw edukacyjny.

2.      Maksymalny okres wypożyczenia wynosi 1 tydzień.

3.      Zestawy mogą wypożyczyć osoby pełnoletnie (rodzic / opiekun dziecka).

4.      Wypożyczający zobowiązani są używać zestawów zgodnie z przeznaczeniem.

5.      W razie zagubienia lub zniszczenia któregoś elementu z zestawu, wypożyczający zobowiązuje się do pokrycia kosztów zniszczenia (lub samodzielnego odkupienia zagubionego/zniszczonego elementu).

Rodziców prosimy o pracę z dzieckiem wg załączonej instrukcji korzystania z zestawu, przygotowanej przez specjalistów z Instytutu Komeńskiego i Fundacji Rozwoju Dzieci.