Przejdź do treści
B25
Przejdź do stopki

NOC BIBLIOTEK 2019

Treść

 

 

Gminna Biblioteka Publiczna w Suszcu przyjmuje zgłoszenia chętnych do uczestnictwa w kolejnej Nocy Bibliotek. W tym roku, po raz pierwszy współtwórcy: Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej, Fundacja ABCXXI-Cała Polska czyta dzieciom i Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego pod honorowym patronatem Biblioteki Narodowej, zadecydowali, że odbędzie się jesienią -5 października. My rozpoczynamy już w piątek 4 października (o 20,oo), z zakończeniem w sobotę (o 8,oo rano). Program bogaty, całonocny, w tym warsztaty „Znajdźmy wspólny język” (realizowane w ramach projektu „DoMowy-rodzinne historie o słowach” i programu „Ojczysty-dodaj do ulubionych 2019”) i dlatego dzieci-śpiochy niech raczej pozostaną w domu.

Przyjmujemy dzieci z klas II-VII lokalnych szkół podstawowych, które nie uczestniczyły w wiosennej międzynarodowej akcji „Noc z Andersenem”. Jak zawsze konieczne jest zaopatrzenie dzieci w karimaty, śpiwory lub poduszki i koce oraz kanapki i napoje. Aby wziąć udział w Nocy, konieczne jest wcześniejsze wypełnienie zgody przez rodzica. Zgłoszenia przyjmowane są w bibliotece oraz emailowo gbp@suszec.pl i telefonicznie: 32/4488692.

 

                               

 

 

Informacja dla Rodziców

Gminna Biblioteka Publiczna w Suszcu po raz trzeci uczestniczy w ogólnopolskiej akcji
NOC BIBLIOTEK i organizuje dla dzieci z terenu Gminy Suszec wieczorno-nocne
(całkiem bezpłatne) spotkanie z książką i biblioteką.
To już V edycja krajowa, z przewodnim hasłem w 2019 r.

Znajdźmy wspólny język

Nabór na październikową „Noc bibliotek”, zorganizowany został przede wszystkim dla dzieci, którzy w 2019 r. nie skorzystali jeszcze z bibliotecznego NIEspania
oraz dla których zabrakło miejsca w organizowanej 29 marca br. „Nocy z Andersenem”.
O przyjęciu na NOC decyduje kolejność zgłoszeń
(oddanie zgody rodzica na pobyt dziecka w Bibliotece).

 

Rozpoczęcie:    piątek – 4 październik 2019 r. o godz. 20,oo
Zakończenie:   sobota - 5 październik 2019 r. o godz. 8,oo
Miejsce: Gminna Biblioteka Publiczna w Suszcu [w budynku Domu Kultury w Suszcu –        I piętro]
Organizator:    GBP w Suszcu
                           43-267 Suszec, ul. Ogrodowa 22
                           tel.: (32) 44-88-692  
                           e-mail:
gbp@suszec.pl

                           www.biblioteka.suszec.pl

Opiekunowie, organizatorzy i prowadzący zajęcia:

Gabriela Folek – dyrektor GBP
Kinga Sikora - kustosz
Nycz Sabina – bibliotekarz
Renata Chodura – bibliotekarz
Anita Kurzac- nauczyciel w SP w Kobielicach
Dorota Chmiel – nauczyciel bibliotekarz SP w Suszcu


 

W programie:

Aktorzy Teatru Maska ze spektaklem „OPOWIEŚCI Z TECZKI PROFESORA KSIĄŻECZKI”

Krzysztof Pławecki – spotkanie autorskie oraz WARSZTATY dot. szyfrowania i kodowania

Warsztaty „Znajdźmy wspólny język” (realizowane w ramach projektu „DoMowy-rodzinne historie
o słowach” i programu „Ojczysty-dodaj do ulubionych 2019”)

Projekcja filmu rodzinnego pt. „Ptyś i Bill” (opartego na książce-komiksie o przygodach małego chłopca Ptysia i jego ukochanego spaniela Billa)

 Uczestnicy: uczniowie szkół podstawowych Gminy Suszec

Przewidziana ilość osób: 50-60 [w wieku od 8-13 lat / z klas II-VII]

- Każde dziecko zostanie ubezpieczone
- Obiekt w wyznaczonych godz. zostanie zamknięty
- Ranny odbiór dzieci przez rodziców z biblioteki od godz. 8,oo-8,3o.

 

Nasza działalność jest zgodna z zapisem w Statucie Gminnej Biblioteki Publicznej w Suszcu:
"Organizowanie różnego typu imprez i różnych form pracy z czytelnikiem,
popularyzujących wiedzę, kulturę, książkę i czytelnictwo".


Dziecko obowiązkowo należy zaopatrzyć w prowiant (kanapki, napoje)
i śpiwór (ewentualnie w materac, karimatę, koc, poduszkę).
Mile widziane pomysłowe piżamy czy inne dowcipne przebrania.

 

 

 

 

3. NOC BIBLIOTEK w Gminnej Bibliotece Publicznej w Suszcu

 

GBP w Suszcu po raz kolejny zorganizowała NOC dla dzieci – uczniów klas II-VII szkół oświatowych Gminy Suszec. W tym roku zgłosiło się 49 dzieci wieku od 8-12 lat.
Przebieg NOC-y:
1. Przywitanie obecnych, zaznajomienie z programem (wydruk z informacją został przekazany rodzicom uczestników), wspólne spisanie regulaminu z zasadami zachowania i wywieszenie na flipcharcie.

2. Przedstawienie w wykonaniu aktorów Teatru Edukacji i Profilaktyki „Maska” z Krakowa spektaklu „Opowieści z teczki profesora Książeczki”, którego tematem była opowieść o wielkiej mocy wyobraźni, którą kształtujemy dzięki czytaniu książek.
Cele dydaktyczne: promowanie czytelnictwa wśród dzieci, zachęcanie najmłodszych do regularnego odwiedzania biblioteki oraz wypożyczania książek, rozwijanie wyobraźni, kształtowanie szacunku wobec książek, ukazanie, jak ważną rolę w życiu każdego człowieka pełni czytanie, które też nam może dostarczać rozrywki rozrywki.
Dzieci poznały prof. Książeczkę, a dzięki swojej wyobraźni miały możliwość zobaczenia Czerwonego Kapturka, Kopciuszka i Misia Chrapcio. Wywołani z publiczności pełnili role tj. asystent, pomocnik profesora czy księcia.

3. W czasie przerwy zaproszono dzieci do wspólnej zabawy w kole przy „Onse madonse flore”.

4. Spotkanie z Krzysztofem Pławeckim, autorek książki „Niekrólewska wyprawa”, w tym przedstawienie pracy pisarza od pomysłu / tematu książki prowadzącego do wersji drukowanej oraz wymyślanie rymowanek do wyrażeń tj. korona, armata, księga (nawiązujących do wcześniej prezentowanej książki). W finale spotkania każdy otrzymał kolorowanki przedstawiające bohaterów książki (z zadaniem uzupełnienia obrazka) i zakładkę z pamiątkowym autografem autora.

5. Warsztaty edukacyjne związane z kodowaniem i szyfrowaniem - dot. kryptografii i kryptoanalizy jako kontynuacja zajęć realizowanych w ramach uczestnictwa w projekcie „Kodowanie w Bibliotece” i programie „Zaprogramuj przyszłość”.

6. Przedstawienie kilku prezentacji multimedialnych, w tym historia bibliotek, pisma i  książki, „Naj… Biblioteki”, aby pokazać, że biblioteki działają na niwie kultury i edukacji, są otwarte dla wszystkich i łączą ludzi. Przy okazji ww. zaproszono do korzystania z zasobów bibliotek, także szkolnych – z przypomnieniem o świętowaniu miesiąca bibliotek szkolnych.

7. W czasie kolejnej przerwy wykonano pamiątkowe zbiorcze zdjęcie oraz udekorowano uczestników naklejkami z ekslibrisem. Rozdano też nadesłane okazjonalne zakładki oraz kalendarzyki zamówione w Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom.

8. Posiłkując się przygotowaną prezentacją, skupiono się na zadaniu wykonania warsztatu DoMowy – Rodzinne historie o słowach 2019. W temat wprowadzono poprzez:
- zaprezentowanie nadesłanych książek (tj. komiks „Ptyś i Bill. Psi nos”, z serii o Basi „Wielka księga słów" Zofii Staneckiej, „Piąte przez dziewiąte”);
- odczytanie kilkunastu wierszy, rymowanek i wyliczanek z „Pan Pierdziołka spadł ze stołka”, „Nowe fikołki pana Pierdziołki. Powtarzanki i śpiewanki”, wspomnienie dzieła Doroty Simonides „Ele mele dudki. Rymowanki dzieci śląskich”, podanie kilku przykładów z książek Michała Rusinka „Jak robić przekręty. Poradnik dla dzieci” oraz „Jak przeklinać”;
- uczestnicy, jak się okazało obeznani w temacie, sami zademonstrowali (do mikrofonu) znane im na pamięć prawie 30. rymowanek, wyliczanek i przezywanek;
- przekazano dzieciom wydruki delikatnych przekleństw i polecono wykonać zadanie wykonania próby stworzenia oryginalnych, niepowtarzanych, dziwnych składniowo nowych słów, nazw i wyrażeń. Najbardziej pomysłowi twórcy otrzymali w nagrodę książki, smycze i notesy.

9. Ze względu na późną porę ułożono dzieci na matach i z nadzieją na ich zaśnięcie wyświetlono udostępniony film fabularny „Ptyś i Bill” w reż. A. Charolta i F. Magniera.

10. Dopiero nad ranem kontynuowano zajęcia odczytując im książkę „Gdy pada deszcz. Wizyta goblinów” Z. Staneckiej oraz rozdano do rozwiązania krzyżówki „Co wiesz o książkach i bibliotekach”(z Serwisu Nowoczesnego Bibliotekarza).

11. Kończąc nocny survival podziękowano obecnym za aktywne uczestnictwo i rozdano pamiątkowe dyplomy potwierdzające przeżycie bibliotecznej szkoły przetrwania.

NOC w bibliotece suszeckiej jak zawsze z bogatym programem (nie starczyło już miejsca na warsztaty quilligowe), a wszystko po to, by przekonać (nie tylko młodych mieszkańców Gminy Suszec), że biblioteka jest miejscem przyjaznym, gdzie można ciekawie i wartościowo spędzić czas.
Bibliotekarze są bardzo zadowoleni z otrzymanych materiałów, przygotowanych scenariuszy i pomocy (choćby w formie webinarium). Ze względu na zbyt krótką noc, podpowiedzi zostaną wykorzystane przy okazji innych zajęć, w innym terminie.