III Konkurs Dziennikarski im. Agnieszki Wojtali

Zapraszamy do udziału w III Konkursie Dziennikarskim im. Agnieszki Wojtali

„Każdy ma swoją opowieść” - pod takim hasłem odbędzie się III Konkurs Dziennikarski im. Agnieszki Wojtali. Napisz tekst i wygraj 1 000 zł!

Ciekawe historie sprzed lat, wzruszające wspomnienia, wyjątkowe miejsca, niesamowite osoby i ich pasje – w ciągu dwóch poprzednich edycji konkursu uczestnicy napisali mnóstwo świetnych tekstów. Czas na kolejne! Ruszył bowiem III Konkurs Dziennikarski im. Agnieszki Wojtali!

Idea konkursu pojawiła się w 2013 r., krótko po tragicznej śmierci Agnieszki Wojtali, dziennikarki „Gazety Pszczyńskiej”. Redakcja postanowiła zorganizować konkurs, by uczcić jej pamięć. Jego celem jest także promocja powiatu pszczyńskiego oraz zachęcenie do stosowania form pisanych.

Organizatorami konkursu są: Grupa Terrabit, wydawca „Gazety Pszczyńskiej” i portalu pszczynska.pl, Starostwo Powiatowe w Pszczynie oraz Urząd Miejski w Pszczynie. Partnerami konkursu są: Pszczyńskie Centrum Kultury oraz Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie.

Konkursowe teksty dotyczyć powinny powiatu pszczyńskiego - jego tradycji, kultury, walorów, historii tego terenu lub ludzi go zamieszkujących, i odnosić się do hasła „Każdy ma swoją opowieść”. - Chcemy poprzez to hasło pokazać, że tematów, o których można napisać jest mnóstwo, są często blisko nas, wystarczy je dostrzec, zauważyć – mówi Jacek Bielenin, redaktor naczelny „Gazety Pszczyńskiej”.

Prace należy przesyłać do 15 lutego 2016 r. Szczegółowe wytyczne dotyczące prac znaleźć można w regulaminie.

Zwycięzca III Konkursu Dziennikarskiego im. Agnieszki Wojtali otrzyma nagrodę główną – 1 000 zł! Zdobywca drugiego miejsca otrzyma 500 zł, a trzeciego – 300 zł. Najlepsze prace opublikowane zostaną na łamach „Gazety Pszczyńskiej” i portalu pszczynska.pl.

Aby zachęcić do udziału w konkursie, zwłaszcza uczniów szkół ponadgimnazjalnych, w tym klas o profilu dziennikarskim, 18 listopada zorganizowane zostaną warsztaty dziennikarskie, które poprowadzi Marcin Pietraszewski, dziennikarz „Gazety Wyborczej”. Spotkanie odbędzie się w auli Liceum Ogólnokształcącego im. B. Chrobrego w Pszczynie, początek o godz. 12.00. Wstęp wolny. Udział w warsztatach należy potwierdzić telefonicznie (tel. 500 161 143).

Z regulaminu III Konkursu Dziennikarskiego im. Agnieszki Wojtali:

UCZESTNICY

W Konkursie udział wziąć mogą uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu pszczyńskiego, a także uczniowie, osoby dorosłe, zamieszkałe na terenie powiatu pszczyńskiego, niezajmujące się zawodowo dziennikarstwem.

TERMINY

Termin zgłaszania prac do Konkursu upływa 15 lutego 2016 r. Konkurs składa się z dwóch etapów: etap pierwszy - zakwalifikowanie przez jury do finału konkursu od sześciu do dziesięciu prac spośród wszystkich nadesłanych prac; etap drugi - wybór przez Kapitułę laureatów pierwszego, drugiego oraz trzeciego miejsca (możliwe jest także przyznanie maksymalnie pięciu wyróżnień).

Ogłoszenie wyników prac Kapituły oraz laureata konkursu, a także wręczenie nagród nastąpi podczas gali finałowej, która planowana jest na połowę marca 2016 r.

NAGRODY

Kapituła przyzna nagrodę główną konkursu dla autora, który otrzyma najwięcej punktów - nagrodę pieniężną w wysokości 1 000 zł, a także publikację nagrodzonego tekstu na łamach „Gazety Pszczyńskiej".

Dla zdobywcy drugiego miejsca przewidziano nagrodę pieniężną w wysokości 500 zł, a dla zdobywcy miejsca trzeciego – 300 zł. Kapituła może przyznać także pięć wyróżnień.

WYMAGANIA

Publikacja musi dotyczyć powiatu pszczyńskiego - jego tradycji, kultury, walorów, historii tego terenu lub ludzi go zamieszkujących. Do Konkursu mogą być zgłaszane wyłącznie publikacje w języku polskim, liczba znaków: 6-10 tysięcy (ze spacjami).

Nie będą przyjmowane: prace napisane niesamodzielnie (przez więcej niż jednego autora), prace wcześniej już opublikowane lub w inny sposób publicznie wykorzystane, prace, które nie dotyczą podanego tematu, prace, których objętość nie spełnia podanych w regulaminie kryteriów, prace, które naruszają prawa autorskie bądź zawierają treści niezgodne z prawem, prace osób, które zawodowo zajmują się lub w przeszłości zajmowały się dziennikarstwem.

Prace należy wysłać na adres mail: redakcja@pszczynska.pl lub pocztą: Gazeta Pszczyńska, ul. Wodzisławska 36B, 43-200 Pszczyna, z dopiskiem: Konkurs dziennikarski

Regulamin Konkursu do pobrania: Regulamin

Laureaci II Konkursu Dziennikarskiego