Przejdź do treści
B25
Przejdź do stopki

26 marzec 2010 r.

Treść

 

 

Informacja dla Rodziców

 

   Informujemy, że w dniach 26-27 marca 2010 r. organizujemy po raz drugi "Noc z Andersenem". Impreza ta przypomina o obchodzonym na całym świecie 2 kwietnia Międzynarodowym Dniu Książki dla Dzieci dla upamiętnienia dnia urodzenia duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Imprezę tę kilka lat temu zapoczątkowała Knihovna Bedricha Benese Buchlowana z Czeskiej Republiki. W ubiegłym roku impreza ta odbyła się w 840 miejscowościach Czech, Moraw, Słowacji, Słowenii i Polski. Pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Suszcu ponownie chcą wziąć udział w tym międzynarodowym przedsięwzięciu [już dziesiątym], którego celem jest rozbudzenie potrzeb czytelniczych oraz idei głośnego czytania promowanego m.in. przez Fundację ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom, wspierającą zdrowie psychiczne, umysłowe i moralne dzieci i młodzieży. Akcja ta wspierana jest także przez pracowników Działu Instrukcyjno-Metodycznego Biblioteki Śląskiej w Katowicach.

Rozpoczęcie: piątek 26 marca 2010 r. o godz. 20,oo

Zakończenie: sobota 27 marca 2010 r. o godz. 10,oo

Miejsce: Gminna Biblioteka Publiczna w Suszcu

Organizator: GBP w Suszcu [w budynku Domu Kultury w Suszcu]

                      43-267 Suszec    ul. Ogrodowa 22

                      REGON: 240881718      

                      NIP: 6381735344

                      tel.: (0-32) 44-88-692     

                      e-mail: gbp@suszec.pl

                      www.biblioteka.suszec.pl

Opiekunowie:

Folek Gabriela - dyr. GBP w Suszcu [tel.: 697534735], organizator, osoba odpowiedzialna

Szymoszek Ilona - pielęgniarka / opieka medyczna, prac. NZOZ „Remedium” w Suszcu

[Weideman Marcin – nauczyciel Szkoły Podstawowej w Suszcu – ok. 23,oo zapozna uczestników m.in. z instrukcją udzielania pierwszej pomocy (przy użyciu fantomu)]

Kuś Renata - nauczyciel, prac. Szkoły Podstawowej w Suszcu

Chmiel Dorota – nauczyciel bibliotekarz, prac. Szkoły Podstawowej w Suszcu

Sikora Kinga - starszy bibliotekarz GBP w Suszcu

Szymik Alina - prac. Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mizerowie

Paszek Tadeusz – sołtys sołectwa Suszec ok. 9,30-10,oo zakończy „Noc z Andersenem” rozdaniem zaświadczeń uczestnictwa na XX Jarmarku Przedświątecznym

Uczestnicy: grupa dzieci i młodzieży zwana Brygadą Rekreacyjno-Roboczą działającą pod egidą Stowarzyszenia Odnowy Wsi Suszec oraz uczniowie szkół podstawowych Gminy Suszec

Przewidziana ilość osób: ok. 50-stu [w wieku od 7-14 lat]

- Każde dziecko zostanie ubezpieczone.

- Obiekt w wyznaczonych godz. zostanie zamknięty.

- Ranny odbiór dzieci przez rodziców na Placu Odnowy przed Szkołą Podstawową w Suszcu.

- Zawiadomiono Komendę Powiatową Policji w Pszczynie (przeprowadzona zostanie edukacyjno-oświatowa pogadanka nt. bezpiecznego serfowania w Internecie (akcja rozpropagowana przez pracowników Policji w Pszczynie i Bibliotekę Śląską, w której wzięliśmy udział poprzez przeprowadzenie zajęć edukacyjnych w czasie ferii zimowych z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu).

   Nasza działalność jest zgodna z zapisem w Statucie Gminnej Biblioteki Publicznej w Suszcu: "Organizowanie różnego typu imprez i różnych form pracy z czytelnikiem, popularyzujących wiedzę, kulturę, książkę i czytelnictwo".

 

Dziecko należy zaopatrzyć w prowiant (kanapki, napoje) i śpiwór (ewentualnie w materac, karimatę, koc, poduszkę) oraz lampkę z przedłużaczem lub latarkę do nocnego czytania.

Mile widziane pomysłowe pidżamy.

 

 

Po raz drugi GBP w Suszcu wzięła udział w międzynarodowym przedsięwzięciu organizowanym z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci oraz w celu upamiętnienia urodzin najsławniejszego autora baśni – Hansa Christiana Andersena. W akcji tej biorą udział biblioteki Czech, Słowacji, Słowenii i Polski. To już X edycja organizowana przez Knihovna Bredricha Benese Buchlowana i Związek Bibliotekarzy i Pracowników Informacji. Tegoroczna
"Noc z Andersenem" w Suszcu przebiegła pod hasłem "Z Chaplinem na ty".

Do udziału zostali zaproszeni członkowie Grupy Rekreacyjno-Roboczej działającej pod egidą Stowarzyszenia Odnowy Wsi Suszec oraz dzieci i młodzież w wieku od 7-14 lat z terenu Gminy Suszec. Ogromnym zaskoczeniem była duża liczba chętnych chcących wziąć udział w tym niecodziennym maratonie. Ostatecznie wieczorem 26 marca do biblioteki  zgłosiło się 63 dzieci (oczywiście za zgodą swoich rodziców). Dzieci zostały ubezpieczone, miały zapewnioną opiekę pedagogów i pomoc medyczną, a nocą obiekt kontrolowany był przez funkcjonariuszy policji.  

 

 

 

Atrakcji było wiele... Pierwszym gościem tej "Nocy..." była autorka baśni dla dzieci, scenariuszy teatralnych i słuchowisk radiowych – p. Wioletta Piasecka, która rzyjechała do Suszca aż z Elbląga. Pani Wioletta, ubrana w barwny strój wróżki, w bardzo ciekawy sposób przybliżyła nam prawdziwą historię życia duńskiego bajkopisarza          - Hansa Christiana Andersena. Nie brakowało także rozrywki i śmiechu - autorka przeprowadziła również liczne zabawy i konkursy, opowiedziała dzieciom ciekawe historyjki związane z pisaniem książek i oczywiście trochę o sobie. W trakcie spotkania dzieci mogły dotknąć jej prześlicznego, czarodziejskiego pierścienia, który spełnia życzenia. Na pamiątkę każdy słuchacz otrzymał książkę „W poszukiwaniu  szczęścia” z dedykacją autorki.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tuż przed północą p. Marcin Weideman wraz z p. Iloną Szymoszek i Renatą Kuś  przeszkolił wszystkich obecnych w zakresie udzielania I pomocy. Bandażowano, „ratowano” poszkodowanych, ćwiczono właściwe ułożenie „nieprzytomnych” i sztuczne oddychanie. Każda chwila jest dobra na pozyskanie tych jakże potrzebnych umiejętności.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Atrakcyjne okazały się warsztaty filmowe prowadzone przez p. Tomasza Gruszczyka i p. Marzenę Kocurek, którzy dotarli do nas z Rybarzowic / k. Szczyrku z programem pt. „Melonik i wąsik, czyli co nas śmieszy w kinie… Opowieść o Chaplinie”. Celem tych zajęć było zwrócenie uwagi na śmiech i jego źródło, rozmawiano o rodzajach komizmu, czym jest komedia, przedstawiono bogaty materiał filmowy, a przy pomocy kamery nakręcono film z pierwszymi próbami pantomimicznymi uczestników „Nocy".

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przed świtem p. Dorota Chmiel przeczytała kilka baśni bohatera tej nocy. Wielu sięgało po swoje ulubione lektury. Nad ranem poniektórych pidżamowców pokonał sen, ale wielu buszowało do pierwszego brzasku.  Ci pobudzili „wykończonych” i trzeba było wcześniej niż zaplanowano zaprosić do śniadania. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przyjemną gitarową muzyką Małgorzata Kuśnierz i Natalia Losa rozpoczęły nasz kolejny dzień. Rozwiązywano  quizy, p. Alina Szymik przedstawiła obecnym czeską literaturę dziecięcą oraz zapoznano się z zalecanymi bezpiecznymi stronami internetowymi, i jak tradycja nakazuje, wspólnie zasadzono pamiątkowe              „Drzewko Andersena”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zmęczeni, ale zadowoleni z podołania nocnemu maratonowi, udano się na XX Suszecki Jarmark Przedświąteczny , gdzie podziękował wszystkim wytrwałym (a tylko tacy byli) sam sołtys Suszca p. T. Paszek.