Przejdź do treści
B25
Przejdź do stopki

Książkowa gra planszowa TROPICIELE

Treść


12.04.2018 - zajęcia dla uczniów kl. I ZSP w Mizerowie

Na wstępie uczniowie wysłuchali treści książki pt. "Maja na tropie jaja" Rafała Witke, a następnie zagrali w grę planszową "Tropiciele".

  

 

  
18.04.2018 - zajęcia dla uczniów Szkoły Podstawowej w Chorzowie
I spotkanie

 
II spotkanie

  
25.04.2018 r. - zajęcia dla uczniów kl. III a,b ZSP w Mizerowie (26 osób)
I spotkanie


     

 

II spotkanie

 

 „TROPICIELE” gra dydaktyczno-czytelnicza dla dzieci


W ostatnim czasie można zaobserwować spore zainteresowanie grami planszowymi. Biblioteki wychodząc naprzeciw oczekiwaniom organizują spotkania miłośników gier planszowych, powstają kluby. Zbiory powiększają się w przeróżne gry logiczne, strategiczne, karciane, przygodowe, edukacyjne lub spostrzegawcze. Wybór jest duży, zarówno dla młodszych, młodzieży jak i starszych.

Gra „Tropiciele” stworzona jest na podstawie książki „Maja na tropie jaja” Rafała Witka. Łączy ona dobrą zabawę z czytaniem książki. Gra została przeprowadzona w ZSP w Mizerowie w kl. I, kl. IIIa i kl. IIIb łącznie w grze wzięło udział 46 dzieci. Dzieci po przywitaniu i pokrótce zapoznaniu z przebiegiem zajęć miały za zadanie wysłuchania treści książki. Oczywiści musiały bardzo uważnie słuchać ponieważ na podstawie książki stworzone były pytania do gry. W wszystkich klasach dzieci odpowiadały bezbłędnie, były nawet głosy, że są bardzo łatwe pytania, ale świadczy to tylko o tym, że dzieci bardzo uważnie słuchały. Dużą atrakcją gry była gigantyczna plansza (wym 2,80x3,00). Dzieci podzieliły się na cztery grupy. Z każdej grupy jedna osoba była ,,żywym pionkiem” na planszy. Druga osoba, która została wybrana przez grupę miała za zadanie rzucać gigantyczną kostką (wym. 30x30x30). Pozostałe osoby odpowiadały na pytania. Dzieci ze sobą współpracowały, naradzały się, dopingowały tej, która miała „los w swoich rękach”. Bardzo zaangażowały się w grę, można było to zauważyć gdy dobrze odpowiadały na pytania i zdobywały punkty. Bardzo wiele emocji, radości okazywały przy dotarciu na linię mety.

Po ogłoszeniu wyników każdy z uczestników otrzymał zakładkę Fundacji ABCXXI Cała Polska Czyta Dzieciom. Zakładki otrzymane od fundacji ABCXXI w ramach promocji czytelnictwa.

W ramach współpracy gra również została zaprezentowana w SP nr 2 w Chorzowie podczas pikniku szkolnego. Podczas dwóch spotkań wzięło udział ok. 20 dzieci. Uczniowie chętnie wysłuchali treści książki, a następnie z wielkim zaangażowaniem zagrali w grę. Uczestnikami jednego ze spotkań były młodsze dzieci, gdzie towarzyszyli im rodzice. Bardzo im dopingowali i kibicowali. Oczywiście były nagrody byli wygrani i przegrani, ale po uśmiechniętych minach można było zauważyć , że nikt nie czół się przegranym bo najważniejsze to była dobra zabawa.

Plusem tej gry jest to, że można w nią grać w formie pierwotnej oraz można nią modyfikować. Zmodyfikowana gra „Tropiciele” została zaprezentowana tym razem w plenerze podczas Dnia Dziecka (Dzień Zbira) pod Gminny Ośrodkiem Kultury w Suszcu. Zainteresowanie grą było bardzo duże. Tym razem dzieci musiały odpowiadać na zgadywanko-rymowanki na temat bajek, zwierząt.

Celem stworzonej gry jest promocja książki, wspieranie czytelnictwa, a przy okazji dobra zabawa. Dzieciom bardzo podobała się gra. Nauczyciele również pozytywnie wypowiadali się o pomyśle połączenia książki z grą planszową i to w gigantycznych rozmiarach. Pomysł można dowolnie modyfikować. Więc gra „Tropiciele” oczywiście jeszcze posłuży wiele razy do dobrej zabawy.