Przejdź do treści
B25
Przejdź do stopki

Kodowanie na dywanie

Treść

 

KODOWANIE NA DYWANIE”

14.12.2018 r. w GBP Filii Nr. 3 w Mizerowie po raz pierwszy odbyły się zajęcia dla dzieci dotyczące kodowania. Jak sam tytuł mówi „kodowanie na dywanie” nie miało ono nic wspólnego z komputerami, tabletami i komórkami. Dzieci miały do dyspozycji kartki, ołówek, kredki i wyobraźnię.

Na wstępie krótko porozmawialiśmy o tym z czym im się kojarzy kodowanie. Po teorii przyszła kolej na praktykę. W pierwszej zabawie dzieci miały rozpisany kod za pomocą strzałek, uczestnicy rozkodowywali go za pomocą kroków (np. strzałka w prawo - krok w prawo). Następnie do kodu doszły symbole np. kotek – musiały zamiauczeć. W kolejnym etapie dzieci miały wymyślić swój symbol kodu i go opisać. Oczywiście dzieci mają niesamowitą wyobraźnie trzeba było ryknąć jak lew, śmiać się, bić brawo, lizać lizaka, nie mówić przez 15 s. Te symbole zostały użyte w kodzie gdzie musieliśmy go rozkodować.

Kolejnym zadaniem było rozkodowanie labiryntu z uśmiechniętymi buźkami oraz znalezienie prawidłowego kodu dla myszki szukającej serek. Następnie uczestnicy podzielili się na grupy, każdy otrzymał planszę z obrazkami. Zadaniem było ułożyć obrazek zgodnie z strzałką – grupa dziewczyn wygrała:-) Brawo!

Zakończyliśmy świątecznie. Uczestnicy otrzymali jedną kartkę z tabelą (A-L, 1-20) i drugą z zaszyfrowaną choinką kodem binarnym.

Bardzo dziękuję uczestnikom za przybycie oraz rodzicom za dostarczenie pociech.