30-31 marzec 2012 r.
Treść
Informujemy, że w dniach 30-31 marca 2012 r. organizujemy po raz czwarty "Noc z Andersenem". Impreza ta przypomina o obchodzonym na całym świecie 2 kwietnia Międzynarodowym Dniu Książki dla Dzieci dla upamiętnienia dnia urodzenia duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Imprezę tę kilka lat temu zapoczątkowała Knihovna Bedricha Benese Buchlowana z Czeskiej Republiki. W ubiegłym roku impreza ta odbyła się w 929 miejscowościach Czech, Moraw, Słowacji, Słowenii i Polski. Pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Suszcu ponownie chcą wziąć udział w tym międzynarodowym przedsięwzięciu [już dwunastym], którego celem jest rozbudzenie potrzeb czytelniczych oraz idei głośnego czytania promowanego m.in. przez Fundację ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom, wspierającą zdrowie psychiczne, umysłowe i moralne dzieci i młodzieży. Akcja ta wspierana jest także przez pracowników Działu Instrukcyjno-Metodycznego Biblioteki Śląskiej w Katowicach.
Rozpoczęcie: piątek 30 marca 2012 r. o godz. 20,oo
Zakończenie: sobota 31 marca 2012 r. o godz. 9,oo
Miejsce: Gminna Biblioteka Publiczna w Suszcu
Organizator: GBP w Suszcu [w budynku Domu Kultury w Suszcu]
43-267 Suszec, ul. Ogrodowa 22
NIP: 6381735344
tel.: (32) 44-88-692
e-mail: gbp@suszec.pl
www.biblioteka.suszec.pl
Przewidziana ilość osób: max. do 70 [w wieku od 7-14 lat]
- Każde dziecko zostanie ubezpieczone,
- Obiekt w wyznaczonych godz. zostanie zamknięty,
- Ranny odbiór dzieci przez rodziców z biblioteki od godz. 8,oo do 9,oo.
Współpraca: Komenda Powiatowa Policji w Pszczynie oraz Rewir Dzielnicowych w Suszcu, Stowarzyszenie Odnowy Wsi Suszec
Nasza działalność jest zgodna z zapisem w Statucie Gminnej Biblioteki Publicznej w Suszcu: "Organizowanie różnego typu imprez i różnych form pracy z czytelnikiem, popularyzujących wiedzę, kulturę, książkę i czytelnictwo".
Dziecko należy zaopatrzyć w prowiant (kanapki, napoje) i śpiwór (ewentualnie w materac, karimatę, koc, poduszkę) oraz lampkę z przedłużaczem lub latarkę do nocnego czytania.
Wskazane i mile widziane pomysłowe piżamy oraz przebrania/kostiumy
postaci z andersenowskich bajek.
Pracownicy czeskiej Biblioteki poinformowali nas, że w tegorocznej NOCY z książkami i bajkami bierze udział 61.767 osób, w tym 44.067 dzieci i 17.701 dorosłych-organizatorów. Dziękują za udział i życzą nam miłego i bajecznie spędzonego czasu oraz nie mogą się doczekać wiadomości i kilku zdjęć z tej jedynej NOCY. A oto krótka relacja.
Spotkanie edukacyjne z Karoliną Błaszczyk - rzecznikiem prasowym Komendy Powiatowej w Pszczynie.
"My przepisy dobrze znamy" - tańczymy wg płyty z materiałem edukacyjnym dla dzieci "SZNUPEK RADZI JAK BYĆ BEZPIECZNYM NA DRODZE".
W końcu odwiedził nas sam SZNUPEK - maskotka śląskiej Policji. O jego powstaniu i działalności można się więcej dowiedzieć odwiedzając strony http://www.slaska.policja.gov.pl/dla-dzieci/, http://www.um.katowice.pl/strony/sznupek/.
Możemy się z nim bawić, uczyć, napisać e-mail, a nawet zadzwonić.
Oblężenie SZNUPKA.
Okazało się, że SZNUPEK świetnie tańczy!
A to nasza grupa.
Dziękujemy Pani Karolino!
Na pożegnanie uczestnicy otrzymali "Kodeks dla Ciebie" z abecadłem ruchu drogowego.
Pora na długo oczekiwane zajęcia. Instrukcji udzielają: Karolina Zioło i Ewa Pala. Tym razem: zakładki z filcu.
Fakt: bez pracy nie ma kołaczy.
Gotowe!
Krystian Szczęsny, pedagog, pracownik Działu Integracyjno-Biblioterapeutycznego Biblioteki Śląskiej w Katowicach, wielki entuzjasta Tatr i Podhala przedstawił swój autorski program "Moje Tatry" - multimedialną prezentację tatrzańskich krajobrazów do muzyki Wojciecha Kilara, wzbogaconej fragmentami Tryptyku rzymskiego Jana Pawła II w interpretacji Krzysztofa Globisza.
Informujemy, że Dział Integracyjno-Biblioterapeutyczny, mieści się w Katowicach przy ul. Ligonia 7, pełni rolę ośrodka metodycznego dla bibliotek samorządowych województwa śląskiego w zakresie czytelnictwa osób chorych i niepełnosprawnych oraz biblioterapii. Pracuje na rzecz wyrównywania szans osób niepełnosprawnych w dostępie do informacji i integracji kulturalnej.
Na miejscu można skorzystać z księgozbioru obejmującego różnorodne dziedziny, m.in. biblioterapię oraz kilkadziesiąt tytułów prasy o treści ogólnej i regionalnej oraz czasopisma omawiające problemy środowiska osób niepełnosprawnych.
Prowadzona jest yakże „Mała Galeria”, gdzie promowana i prezentowana jest twórczość artystów niepełnosprawnych, a w Twórcowni „FORMA-T” realizowany jest (w formie spotkań warsztatowych) program rozwoju osobowości uczestników w oparciu o różne formy arteterapii.
Zapraszamy do odwiedzin stron: http://polskabezbarier.pl/news.php?i=213,
http://www.bs.katowice.pl/pl/dla_czytelnikow/integracja_i_biblioterapia.
Nagrody tylko dla przygotowanych do NOCY - "pidżamowcom". Tym razem, z okazji obchodzonego w 2012 ROKU KORCZAKA, książka Beaty Ostrowickiej "Jest taka historia opowieść o Januszu Korczaku". Z autorką spotkamy się 11 maja w czasie IX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. W spotkaniu autorskim wezmą udział uczniowie Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Suszcu, a kolejne zorganizowane jest dla gimnazjalistów Gimnazjum Publicznego w Suszcu.
Pora na niespodziankę i losowanie - płyty "Alicja w Krainie Czarów".
I mamy zwycięzcę. Gratulacje!
Wynosimy krzesla i stoły, rozłkładamy śpiwory... 2,00 godz., ale czas na koncert.
Nasi kolejni goście: Aleksandra Kalus i Sylwia Szpiech z Gimnazjum Publicznego nr 4 w Żorach.
Sylwio i Olu, dziękujemy za podzielenie się Waszą pasją - zamiłowaniem do muzyki. To, że koncert się podobał, świadczyła kolejka słuchaczy po autografy.
Bawimy się! Wśród obecnych wybrano chętnych do mini-przedstawienia. Na podstawie bajki szkockiej "Studnia na końcu świata"
I tak "dziewczyna, która poszła po wodę do studni na końcu świata została księżniczką". Brawo mlodym aktorom!
"Komu, komu, bo idę do domu". Znowu zakładki - gwoli przypomnienia przysięgi związanej z pasowaniem na czytelnika i słów Jana Huszczy w wierszu "Skarga książki": "Pozaginał Jaś mi rogi...".
Nocna przytulanka?
Kolejka do nocnego serfowania.
Nasi kursanci.
GBP kontynuuje udział w kampanii "Biblioteka - miejsce bezpiecznego Internetu". Każdy, kto zglosi się do Biblioteki lub jej Filii w Rudziczce, Kryrach. Mizerowie czy w Radostowicach, może wziąć udział w kursach "3...2...1 Internet" dla uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej i "W Sieci" dla uczniów gimnazjum i szkół ponagimnazjalnych. Uczestnik szkolenia otrzymuje poświadczenie ukończenia kursu.
Tradycyjnie, czytamy baśnie Andersena.
Uśpieni?
Już 7,00. Uczestnicy NOCY wypisują pozdrowienia na pocztówkach nadesłanych z Knihovna Bedricha Benese Buchlowana z Czeskiej Republiki. Później będą też mieli okazję do zajrzenia na stronę http://www.nocsandersenom.cz/, gdzie podano już, że w NOCY w 2012 r. zgłosiło swój udział w akcji 1182 placówki:
381 škol v ČR
491 knihoven v ČR
54 ostatních v ČR
7 ve Slovinsku
46 ve Polsku
(w tym GBP w Suszcu zarejestrowana pod adresem http://www.nocsandersenem.cz/verejny-profil.htm?user=suszec)
193 na Slovensku
10 v ostatních zemích.
Udokumentowanie "przeżycia" NOCY.
Znowu losy?
Podsumowanie.
Pan Sołtys, Tadeusz Paszek, dziękuje obecnym za akltywne uczestnictwo, a przede wszystkim za wytrwałość.
Kolejne drzewko andersenowskie.
Jeszcze tylko konkurs na "Bladą Twarz".
Do widzenia i miłego zobaczenia w kolejnej Nocy z Andersenem w 2013 r.