Przejdź do treści
B25
Przejdź do stopki

Wielokulturowość - jestem na tak!

Treść


„Wielokulturowość - jestem na tak!”
GBP w Suszcu, wraz 60. innymi bibliotekami wzięła udział w Akcji „Wielokulturowość – jestem na tak”. Akcję zainicjowała Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Wydawnictwo Widnokrąg. Biblioteka otrzymała  10 wartościowych książek i mogła przeprowadzić ciekawe zajęcia. Te zorganizowano w ramach wakacyjnego „Biblio-Sierpnia”. W dniach 18-22.08.2014r. zaproszono dzieci i młodzież do uczestnictwa w spotkaniach, w czasie których promowano wielokulturowość, uwrażliwiano na trudną sytuację emigrantów i uchodźców, uczono tolerancji i zrozumienia dla różnych kultur i obyczajów. Przygotowane scenariusze bardzo ułatwiły prowadzenie ww. W czasie zajęć wspomagano się zbiorami bibliotecznymi – atlasami, słownikami geograficznymi, udostępnionymi prezentacjami multimedialnymi i kolorowankami oraz użyto materiały papiernicze do wykonania prac plastycznych – „walizek” zabieranych na wakacje czy dłuższy wyjazd za granicę. Dodatkowo przygotowano prezentacje multimedialne dot. tematu emigracji i nt. pojazdów oraz książki ze zdjęciami „odwiedzanych” przez uczestników miejsc. Akcja promowana była w mediach poprzez www Biblioteki, portale społecznościowe Facebook i Twitter, lokalny miesięcznik „Nowiny Suszeckiej Gminy”, a w wersji drukowanej za pomocą plakatów i ulotek. Dzięki akcji dzieci poznawały nowe miejsca na świecie, starano się o przybliżenie ich specyfiki, zwracano uwagę na różnorodność świata i kultur, poruszono temat tolerancji i zrozumienia wobec różnych religii, obyczajów i tradycji. Pomysł przeprowadzenia tego typu akcji oraz polecone książki, które wprowadzały w tak trudne, ale jakże ciekawe tematy, jak najbardziej słuszny i pożądany. Zaproponowany udział w akcji z pewnością ośmieli bibliotekarzy m.in. w poruszaniu tego typu tematów i będzie inspiracją do kolejnych – dla wielu jednak innowacyjnych - działań.
18.08.2014 r.


19.08.2014 r.We wtorek 19 sierpnia 2014 r. dzieci odwiedzające Bibliotekę wzięły udział w spotkaniu o Meksyku. Trójka dziewczyn i trzech nieco starszych kolegów i koleżanek wspólnie wysłuchało opowieści o Anie i Antonio z książki „Apetyt na Meksyk” Katarzyny Węglerek (Wydawnictwo Widnokrąg). Wspólnie pozyskiwaliśmy skarbów Meksyku w prezentacji i w atlasie. Pamięć i zdobytą wiedzę sprawdzaliśmy poprzez wykonywanie papierowych walizek z pamiątkami z tego egzotycznego państwa oraz z prezentami dla naszych nowych gości. Dzieci chętnie dopisywały lub dorysowywały swoje pomysły. Niespodzianką dla naszych  uczestniczek było zmaganie się z piniatą wypełnioną smakołykami. Jak się bawiliśmy? Chyba dobrze, o czym świadczą zdjęcia.20.08.2014 r.

20 sierpnia 2014 r. zorganizowano zajęcia dla dzieci na podstawie książki "Z notatnika młodego podróżnika: pojazdy i nie tylko". Opowiedziano o podróżach Tomka, który w przyszłości chce zostać konstruktorem i dlatego udając się w podróż po Azji, Ameryce, Afryce i Europie z wielką starannością opisuje wszelkie pojazdy (i nie tylko) napotykane "po drodze". Wyświetlono prezentację, dzięki której dzieci dowiedziały się m.in. co to jest ngalawa, jak wygląda chcicken bus, co charakteryzuje rzekę Mekong i dlaczego ludzie ozdabiają łodzie oczami. Następnie uczestnicy zajęć wykonali prace plastyczne (tekturowe łodzie). A oto efekty:
23.08.2014 r.23.08.2014 r.