Przejdź do treści
B25
Przejdź do stopki

2014 r. - Ferie w Bibliotece

TreśćFun English - wspólnie uczymy się angielskiego


Tegoroczne ferie w Bibliotece obfitowały w liczne zajęcia artystyczne i rękodzielnicze, które pozwalały na nabycie nowych umiejętności i sprawdzenie swojej cierpliwości w czasie prac manualnych.
Dzieci i młodzież miały możliwość stworzenia własnych zakładek do książek wykonanych z kolorowego filcu.
Bibliotekarka - Ewa Pala przygotowała kilka szablonów i własnoręcznie wykonała kilka zakładek,
a potem pomagała uczestniczkom w szyciu.

Koraliki są znane dzieciom i dorosłym. Trudno zliczyć pomysły ich wykorzystania. Tak też było tym razem.
Zachęciliśmy dzieci do zabawy aby dosłownie poprasowały swoje zwierzątka.
Do zwierzątek wykorzystaliśmy tęczowe koraliki Pyssla, które najpierw układaliśmy z szablonów na specjalnych foremkach,
a potem pod okiem bibliotekarza prasowaliśmy żelazkiem przez pergamin.
Praca bardzo żmudna, bo żeby stworzyć swoje małe arcydzieło potrzeba było dużo 4 mm koralików.
Niektórym bardzo przydał się dziadek - zwłaszcza do wybierania konkretnych kolorów ze słoika ;)

Podobają się Wam efekty naszych warsztatów? Spróbujcie sami tej świetnej zabawy.
Koraliki i foremki dostępne są w sklepie IKEA.
Dzięki udziałowi GBP w Suszcu w programie ORANGE DLA BIBLIOTEK
było możliwe zorganizowanie zajęć w ramach obchodów Tygodnia z Internetem/2014.Obchody DBI / 2014 w Filii nr 4 w Radostowicach

Gminna Biblioteka Publiczna w Suszcu po raz piąty uczestniczyła w obchodach Dnia Bezpiecznego Internetu.
Z uwagi na umiejscowienie Filii nr 4 GBP w Radostowicach w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy, zaplanowano zrealizowanie zajęć edukacyjnych właśnie w tym miejscu.
27 lutego 2014 r. jedna z pracownic centrali GBP– Ewa Pala została oddelegowana do przeprowadzenia zajęć dla klas II, V i VI. Nauczyciel bibliotekarz z SP i bibliotekarz z GBP przygotowali z materiałów dostępnych na stronie Safer Internet oraz Sieciaki.pl gazetkę promującą rozważne korzystanie z Internetu, scenariusz zajęć, ekran, laptop oraz rzutnik.
Na wstępie panie bibliotekarki przywitały uczniów, przypomniały jakie dokumenty gromadzone są w Bibliotece, zwracając szczególną uwagę na dostępne tu multimedia. Pani Ewa przeprowadziła krótką pogadankę z dziećmi, aby dopasować dalszy przebieg zajęć do wieku i umiejętności naszych milusińskich.
Okazało się, że większość dzieci posiada swój własny komputer, z czego mało które korzysta z niego pod opieką osoby dorosłej, zaś uczniowie klas IV i VI mają już założone konta na Facebooku. Po zwróceniu uwagi na fakt, że aktywnym użytkownikiem tego portalu społecznościowego może być osoba w wieku 13 lat, wiele dzieci tym bardziej skupiło się na tematyce zajęć.
Uczniowie obejrzeli krótki filmik „Nie ujawniaj swoich danych”, po emisji którego wspólnie konstruowali zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. Bibliotekarz zadawał dzieciom pytania, często odwoływał się do rzeczywistych sytuacji prosząc ich, aby zastanowili się co należy zrobić, by bezpiecznie samodzielnie korzystać z Sieci.
 Punktem kulminacyjnym i zarazem sposobem na sprawdzenie wiedzy wszystkich uczestników był quiz komputerowy „Sieciomat losujący”. W sumie w Fili nr 4 przeprowadzono 3 zajęcia po 45 minut oraz edukowano uczniów pozostałych klas na przerwach od godz. 9.30 do 15.00
W ciągu całego dnia w zajęciach uczestniczyła setka dzieci zarówno ze szkoły podstawowej jak i młodzieży gimnazjalnej, która chętnie włączała się w zabawy organizowane w bibliotece, często przejmując rolę prowadzącego, edukując tym samym swoich młodszych kolegów. Zajęcia doskonale usystematyzowały dotychczas poznaną wiedzę i umiejętności korzystania oraz samodzielnego poruszania się w sieci. Sukces przeprowadzonych zajęć można podsumować powtarzającym się pytaniem uczniów: „Mam odpowiedzieć, tak jakbym ja to zrobił czy tak jak należy?”
O obchodach DBI informowano ponadto przez materiały wizualne – gazetki ścienne we wszystkich placówkach bibliotecznych Gminy Suszec, w sołectwach: Suszec, Rudziczka, Kryry, Mizerów i Radostowice, wyłożono ulotki, rozdano kolorowanki i materiały edukacyjne dla dzieci. Mieszkańcy Gminy mogli dowiedzieć się o akcji ze strony www Biblioteki www.biblioteka.suszec.pl oraz szkoły podstawowej http://radostowicesp.edupage.org/text/?text=text/text18&subpage=2&.

Dziękujemy wszystkim uiczestnikom i zapraszamy za rok do wspólnych obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu