Relacja z zajęć prowadzonych w czasie ferii w GBP w Suszcu

GBP w Suszcu dostosowała program zajęć feryjnych do wszystkich grup odbiorców. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Dlatego też uczestnikami byli: dzieci, młodzież oraz dorośli. Na zajęciach „Poznajemy karty dialogowe” uczestnicy mieli okazję uruchomić wyobraźnię oraz wykazać się swoją kreatywnością. Wykorzystano 5 zestawów kart: OH, SAGA, 1001, ECCO i MORENA. Było mnóstwo śmiechu i dobrej zabawy. Celem multimedialnych zajęć z tabletami było zapoznanie uczestników z ciekawymi aplikacjami. I tak dzięki MAGISTO - Magicznym Edytorem Video czyli narzędziem służącym do półautomatycznej obróbki wideo uczestnicy stworzyli obrazkową historię życia biblioteki. Powstały 3 filmy - każdy inny, oryginalny. Następnie uczestnicy zapoznali się z aplikacją do robienia zdjęć -  Photo Booth, posiadającą dwa zestawy efektów. Niepowtarzalne zdjęcia wykorzystano do stworzenia filmu w rozdzielczości HD dzięki aplikacji iMovie. Aby uniknąć nudy i monotonii zaproponowano uczestnikom przerwę w postaci zabaw ruchowych (m.in. z wykorzystaniem chusty Klanzy). W czasie pokazu retro - bajek kliszowych z rzutnika wyświetlono 19 bajek. Dzieci nie tylko oglądały, ale także zaangażowano je w przewijanie filmów i czytanie tekstu wyświetlanego na ekranie. Ponownie zajęcia plastyczne „Czary mary z origami” miały największą frekwencję. Uczestnicy bardzo aktywnie spędzili czas, czego efektem było wykonanie ponad 300 prac (m.in. zakładki do książek, czapki samuraja, ramki na zdjęcia, dinozaury i figurki wielu zwierzątek). W nagrodę dzieci otrzymały dodatkowe gotowe już prace (żabki, pieski, pudełka) wykonane przez bibliotekarki – p. Sabinę i Renatę. Bardzo ucieszył bibliotekarzy e-mail „Dziękuję za warsztaty origami. Dzieci wróciły zachwycone!”. Odbyły się też zajęcia edukacyjne dot. bezpieczeństwa w sieci. Na podstawie otrzymanego pakietu materiałów edukacyjnych i promocyjnych przygotowano wystawę "Dzień Bezpiecznego Internetu: tworzymy kulturę szacunku w sieci". Na spotkaniu omówiono z dziećmi ww. temat  oraz urządzono pogadankę nt. zagrożeń płynących z Internetu. Ponadto wyświetlono dzieciom wybrane kreskówki "Owce w sieci", pokazujące w jaki sposób można zapobiec negatywnym skutkom korzystania z nowoczesnych technologii (np. odcinek pt. „Bez kożuszka” związany z publikowaniem w Internecie roznegliżowanych zdjęć, „Nie tańcz z wilkami” poruszający temat bezprawnego wykorzystywania fotografii i nagrań wideo, "Tajemniczy przyjaciel” ostrzegający przed niemiłymi skutkami umawiania się na spotkania z nieznajomymi poznanymi na forum czy na czacie). Zagrano także w grę edukacyjno-planszową z wykorzystaniem quizu komputerowego „Sieciomat losujący”. Ponadto dzieci rozwiązywały krzyżówki, rebusy, łamigłówki, a także wykonały pracę plastyczną - robota Netrobi. Chętni skorzystali też z Przedwalentynkowych warsztatów decoupage, gdzie uczestnicy mieli do wykonania serca z wykorzystaniem szablonów, past strukturalnych oraz tradycyjnych serwetek. Ponadto skorzystano z oferty możliwości projekcji filmu „Adam Chmielowski – 7 obrazów z życia” (o Bracie Albercie) zrealizowanego w 2017 r. na zlecenie Muzeum Historii Polski przez firmę: Toproduction według scenariusza i w reżyserii: Grzegorza Sajöra, Tomasza Płuciennika i Marka Stremeckiego.
Dziękujemy uczestnikom zajęć za skorzystanie z naszej zimowej - bibliotecznej oferty,
Pracownicy GBP w Suszcu