Przejdź do treści
B25
Przejdź do stopki

Czytam w podróży... Herberta / 2014

Treść

                                                                                                                                                       

Informacja prasowa

Warszawa, 27 marca 2014 r.

 
 

„Czytam w podróży … Herberta” 2014

II edycja ogólnopolskiej akcji społecznej

Fundacji im. Zbigniewa Herberta

 

Jak tylko pociąg ruszył

zaczął wysoki brunet

I tak mówi do chłopca
z książką na kolanach

 

-kolega lubi czytać

 

-A lubię - odpowie tamten-

czas szybciej leci

w domu zawsze robota

tu w oczy nikogo nie kole

 
(…)
 

na białych marginesach

ślady palców i ziemi

znaczony twardym paznokciem

zachwyt i potępienie

 

Zbigniew Herbert „Podróż do Krakowa” z tomu Hermes, pies i gwiazda.

 

27 marca (czwartek) 2014 r.  odbędzie się druga edycja ogólnopolskiej akcji społecznej „Czytam
w podróży… Herberta”, która jest wspólnym projektem Fundacji im. Zbigniewa Herberta
oraz Klubu Herbertowskich Szkół. Partnerami akcji są Biblioteka Narodowa, Instytut Książki
oraz Instytut Adama Mickiewicza.  Partnerem strategicznym II edycji akcji jest Alior Bank. Projekt realizowany jest w ramach kampanii „Pan Cogito”.

 

27 marca (czwartek) już po raz drugi wolontariusze ze szkół noszących imię Zbigniewa Herberta, jak również przedstawiciele innych szkół niezrzeszonych w Klubie Herbertowskich Szkół, będą rozdawać osobom podróżującym zakładki do książek z fragmentami utworów Zbigniewa Herberta. Wolontariuszy spotkać będzie można w środkach transportu miejskiego oraz na przystankach autobusowych. Tego dnia zakładki dystrybuowane będą również w wybranych bibliotekach księgarnio-kawiarniach, a także w ponad 200 oddziałach Alior Banku.  

 
 

„Cieszymy się z tak dużego zainteresowania naszą akcją. W tym roku zgłosiło się
ponad 20 szkół i ponad 450 bibliotek, gotowych do włączenia się w nasz projekt - to naprawdę imponujące liczby
mówi Maria Dzieduszycka, Prezes Fundacji im. Zbigniewa Herberta.Naszym celem jest nie tylko upowszechnienie twórczości Zbigniewa Herberta, ale także popularyzacja czytelnictwa w ogóle. Przekonujemy, że podróż, nawet krótką, można spędzić miło i pożytecznie” – dodaje.

 

Najnowszy raport o stanie bibliotek publicznych w Polsce wskazuje, ze w 2012 roku wypożyczono
o 1.500.000  więcej książek niż w roku poprzedzającym. Oznacza to, że zahamowano trwający od 9 lat spadek wypożyczeń
. „Bardzo nasz cieszy fakt, że biblioteki chętnie angażują się w akcje promujące czytelnictwo, które niewątpliwie przyczyniają się do coraz częstszego sięgania po książki. Mamy nadzieję, że rok 2014, ogłoszony Rokiem Czytelnictwa, pozwoli zanotować jeszcze większe zainteresowanie literaturą” – mówi Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.

 

Cieszymy się, że również w tym roku uczniowie z ogromnym entuzjazmem zdecydowali się uczestniczyć w drugiej odsłonie akcji. To bardzo budujące, że młodzi ludzie pasjonują się poezją i tą pasją chcą zarażać innych” – dodaje Wojciech Kalicki, prezes Klubu Herbertowskich Szkół.

 

Sponsorem akcji jest Alior Bank, który 27 marca również aktywnie włącza się w ogólnopolską akcję społeczną „Czytam w podróży … Herberta”. Tego dnia, w 200 oddziałach własnych Alior Banku, zlokalizowanych w 95 miastach w Polsce, dystrybuowane będą zakładki wśród Klientów banku. „Alior Bank od początku swojej działalności aktywnie wspiera projekty kulturalne, dlatego chętnie włączyliśmy się w działania realizowane przez Fundację im. Zbigniewa Herberta. Spodobała nam się idea projektu <<Czytam w podróży…Herberta>>, która nie tylko promuje twórczość wielkiego polskiego poety, ale również czytelnictwo - mówi Julian Krzyżanowski, rzecznik Alior Banku. Cieszymy się, że w niebanalny sposób możemy zachęcić ludzi do urozmaicenia codziennej podróży do szkoły
 i pracy czytaniem”
– dodaje przedstawiciel Alior Banku.

 
 
Szczegółowe informacje na temat akcji „Czytam w podróży … Herberta”, w tym lista miejsc, gdzie można będzie otrzymać zakładkę, znajduje się na stroniewww.fundacjaherberta.com. Dodatkowo, w ramach akcji, Fundacja udostępnia na stronie do pobrania wybrane wiersze, fragmenty esejów i dramatu Poety.
 

Zapraszamy na nasze profile na Facebooku:

·         www.facebook.fundacjaherberta.com

·         www.facebook.com/Herbert.Pan.Cogito

 
***
 

Fundacja im. Zbigniewa Herberta powstała w 2010 roku z inicjatywy wdowy po Poecie, pani Katarzyny Herbertowej. Misją Fundacji jest ochrona i upowszechnianie twórczości Zbigniewa Herberta, będącej częścią polskiego, europejskiego i światowego dziedzictwa literatury i kultury.

 
 
Kontakt dla mediów:

Ewa Zachariasz, PRIMUM PR, e.zachariasz@primum.pl, (22) 690 67 50,  501 227 695

Iwona Buks, PRIMUM PR, i.buks@primum.pl, (22) 690 67 50,  506 428 201


Zobacz także:

http://www.fundacjaherberta.com/aktualnosci/item/245-%E2%80%9Eczytam-w-podr%C3%B3%C5%BCy%E2%80%9D-og%C3%B3lnopolska-akcja-fundacji-im-zbigniewa-herberta

http://www.rp.pl/artykul/984523.html

http://www.rozswietlamykulture.pl/reflektor/2013/02/23/akcja-czytam-w-podrozy-herberta/


Wystawa na korytarzu SP w SuszcuPlansza informacyjna w bibliotece szkolnejKsiążki - z poezją Herberta - wystawione także dla korzystających z "Biblioteki Czytającego Przyjaciela"

9 maja 2014 r. GBP w Suszcu otrzymała podziękowania
 i informację dot. przebiegu tegorocznej akcji
„Czytam w podróży... Herberta”

 

Szanowni Państwo,

w imieniu Fundacji im. Zbigniewa Herberta oraz organizatorów akcji „Czytam w podróży... Herberta” pragniemy serdecznie podziękować za zaangażowanie i aktywne włączenie się Państwa Biblioteki w drugą edycję tego projektu.

 

27 marca 2014 r. udało nam się wspólnie (ponad 20 szkół i ponad 450 bibliotek) przekazać podróżującym, przechodniom i czytelnikom bibliotek ponad 100 000 zakładek do książek z fragmentami utworów Poety. Tego dnia zakładki dystrybuowane były również w wybranych bibliotekach i księgarnio-kawiarniach, a także w ponad 200 oddziałach Alior Banku w 95 miastach w całej Polsce. Informacje o akcji odbiły się szerokim echem w licznych relacjach, w tym w najważniejszych ogólnopolskich mediach.

 

Cieszymy się, że wspólnie z Klubem Herbertowskich Szkół możemy realizować naszą misję, którą jest upowszechnianie spuścizny twórczej oraz wartości, jakie w swoim dziele przekazał nam Poeta.

 

Z serdecznymi pozdrowieniami,

 

Katarzyna Herbert i Maria Dzieduszycka, Prezes Fundacji im. Zbigniewa Herberta

oraz

Iwona Buks i Ewa Zachariasz,

PRIMUM PR, Ogólnopolskie Koordynatorki Akcji „Czytam w podróży... Herberta”