Przejdź do treści
B25
Przejdź do stopki

Udział w Międzynarodowej Akademii Młodych Bibliotekarzy na Łotwie

Treść

Relacja z pobytu w Międzynarodowej Akademii Młodych Bibliotekarzy

 

W dniach 27-30.08 2012 w Ventspils na Łotwie odbyła się Międzynarodowa Akademia Młodych Bibliotekarzy. Impreza ta skupiała wokół siebie młodych bibliotekarzy profesjonalistów z różnych krajów m.in. z Polski, Ukrainy, Rumunii czy Łotwy, którzy kształcili się pod okiem specjalistów z wymienionych krajów, a także z USA.

Wszystko zaczęło się od informacji, zamieszczonej w kwietniu, na stronie internetowej Programu Rozwoju Bibliotek. Była to szansa na wymianę doświadczeń dla młodych kreatywnych bibliotekarzy.
Za namową Pani Gabrieli Folek wysłałam aplikację jako pracownik GBP w Suszcu… i udało się! Każdy uczestnik miał kilka podstawowych warunków do spełnienia: wypełnić formularz po angielsku, wykazać się biegłą znajomością języka angielskiego (co było potwierdzone rozmową via Skype z nativespeakerem), zaprezentowaniem dotychczasowych projektów i innowacyjnej działalności w bibliotece, a także przedstawieniem własnej propozycja międzynarodowego projektu dla bibliotek. Ponadto ważna dla organizatorów była ciekawa argumentacja swojego uczestnictwa na Akademii.

Trochę statystyk…
Akademia miała miejsce 27.08-30.08 br. w Ventspils na Łotwie. Wzięło w niej udział 45 młodych bibliotekarzy profesjonalistów i studentów z Litwy, Łotwy, Ukrainy, Polski, Mołdawii, Rumunii i Bułgarii, a także z krajów nieco egzotycznych, bo po 1 uczestniku z Botswany i Wietnamu. Uczestniczyliśmy w całodziennych szkoleniach z różnych tematów (od ogólnego tworzenia wizerunku nowoczesnej biblioteki, po warsztaty obalania stereotypów o i wśród bibliotekarzy, pracy z użytkownikami w każdym wieku itd.)

Organizatorzy:
Global Libraies – fundacja Billa i Melindy Gates’ów przy współpracy z krajowymi oddziałami m.in. PRB, Bibliomist, IREX itd.

Prowadzące Akademię:
Olena Koroliuk (LV) i Yaroslawa Tytarenko (UA)

Trenerzy:
Mieliśmy możliwość uczestnictwa z zajęciach prowadzonych przez specjalistów i bibliotekarzy z całego świata. Niektórzy stali się dla nas mentorami.

Drużyna z Polski:
7 uczestniczek + 4 organizatorów i trenerów. Uczestniczki zostały wybrane spośród kandydatów z różnej części naszego kraju (Mediateka Wrocław, biblioteki z Warszawy, Brzegu, Cieszanowa i oczywiście Gminna Biblioteka Publiczna w Suszcu). Sama reprezentowałam województwo śląskie i naszą bibliotekę. Nasz skład tworzyły same zwariowane i kreatywne bibliotekarki lub przyszłe bibliotekarki i przyjaciel biblioteki, którzy zapewne pozostaną ze sobą w kontakcie.  

Kilka słów o goszczącym nas mieście - Ventspils – przepiękne miasto, przepiękne biblioteki…

     Ventspils – inaczej Windawa to portowe miasto nad Morzem Bałtyckim. Liczy około 40 tys. mieszkańców. Skutecznie korzysta ze środków unijnych. Efekt? Przepiękne miasteczko, czyste, zadbane, pełne kwiatów i z wszędobylskimi kolorowymi krowami, które mieliśmy możliwość podziwiania, w każdej części miasta.

Uczestników w czasie Akademii gościły Biblioteki Parvena, Venspils i Kuldiga położone niedaleko siebie.  To nowoczesne budynki, które albo powstały na starych fundamentach (m.in. po żydowskiej synagodze), jak i w nowych miejscach – przepełnione światłem, „otwarte” na czytelnika dosłownie i w przenośni. My, jako uczestnicy, korzystaliśmy w czasie zajęć ze specjalistycznych pracowni komputerowych, a także za pomocą prostego aparatu tworzyliśmy proste filmiki promujące biblioteki.

Zadanie domowe                               
W czasie Akademii wybraliśmy 6 międzynarodowych projektów, które mają nam posłużyć do kolejnych międzynarodowych prac i jednoczyć środowisko młodych bibliotekarzy. Prace te mają nas zjednoczyć i zintegrować na dalszą przyszłość, co ma skutkować różnymi akcjami i wydarzeniami wokół biblioteki, a które przede wszystkim będą organizowane na skalę międzynarodową. Pierwszy polski sukces z Akademii to ogromna popularność Odjazdowego Bibliotekarza, który niemal od razu był organizowany jako podobna impreza na Ukrainie.

Jako bibliotekarka Gminnej Biblioteki Publicznej w Suszcu jestem dumna, że mogłam reprezentować swoją bibliotekę. Ponadto miałam okazję pochwalić się naszymi sukcesami na arenie międzynarodowej, a także udowodnić sobie i innym, że wielkość biblioteki nie ma znaczenia, liczą się wielkie umysły, które w niej pracują. Pobyt w Akademii był dla mnie bardzo istotnym wydarzeniem. Udział w zajęciach pozwolił mi na doskonalenie swojej wiedzy i polepszenie swojej pracy w bibliotece, ale również stał się inspiracją do nowych działań.   

 
 


 

ABY ZOBACZYĆ PREZENTACJE KLIKNIJ TUTAJ (POCZEKAJ) 
Odwiedź strony:

http://www.facebook.com/biblioteki?v=wall

http://www.facebook.com/biblioteki?v=wall#!/photo.php?fbid=424195747616496&set=a.424195567616514.88649.107044942664913&type=1&theater

http://www.facebook.com/media/set/?set=a.424195567616514.88649.107044942664913&type=1

http://dominika.bibliosfera.net/2012/09/mlodzi-bibliotekarze-z-europy-i-nie-tylko-nadjezdzaja/

http://www.ksiazka.net.pl/?id=28&tx_ttnews%5Btt_news%5D=12167&cHash=716f204f57

http://www.sbp.pl/artykul/?cid=5195&prev=

http://www.biblioteki.org/pl/_biuletyn_?ctype=ogolny&cid=367

http://www.infopres.pl/show.php?ida=13886

 


Trenerzy
My!
Tak przełamywaliśmy lody - zajęcia integracyjne
Biblioteka w Ventspils


Biblioteka w Parvenie
Biblioteka w Kuldidze
Łotewskie wydanie "Zmierzchu"

Zapraszamy dzieci do bibliotekiVentspils - Krowy na mieście


Jak zostałam latarnikiem!
Zadanie domowe - wspólne projektyWarsztaty
Warunki udziału spełnione:
  • Organizatorom spotkania przesłano obszerne sprawozdanie z działalności Biblioteki 
    po uczestnictwie w Akademii i wykazano, że zdobyta wiedza i umięjętności
    zostały wykorzystane w praktyce

Na adres Biblioteki 29.03.2013 r. Ewa Pala otrzymała certyfikat 
od organizatorów Międzynarodowej Akademii Młodych Bibliotekarzy