Przejdź do treści
B25
Przejdź do stopki

Warsztaty etnologiczne: Święta, święta...

Treść

 
 
 

 

Anna Czapek i Piotr Mojżyszek opowiadają o świecie. Tak to sobie wymyślili i z zapałem realizują. Od zawsze fascynowało ich, jak żyją ludzie w Polsce i innych zakątkach świata - co robią, co jedzą, jakiej muzyki słuchają. Jeżdżą, fotografują, filmują, przywożą co się da (i co się zmieści do plecaka), a potem wybierają najciekawsze tematy, którymi chcą się podzielić.

Wyruszają na wyprawy, szukają najdziwniejszych tematów i interesujących ludzi, docierają w trudno dostępne miejsca, badają mniejszości etniczne i pogranicza kulturowe. Podróżując zbierają informacje na wszelkie możliwe sposoby - nagrywają dźwięki, rozmawiają, smakują, słuchają i fotografują.

Gdy wracają, starają się o tym wszystkim opowiedzieć - piszą, prowadzą warsztaty etnologiczne, przygotowują reportaże fotograficzne i redagują witrynę internetową www.opowiadamyoswiecie.pl

Podróżując starają się jak najwięcej przywieźć do domu - fotografie, filmy, muzyka, ciekawe rzeczy i oczywiście wspomnienia. Dzielą się tym co zobaczyli i co przeżyli. Zachęcają też do podróżowania, bo tylko wtedy można zobaczyć prawdziwy świat. „Opowiadamy o świecie” to ich sposób na życie i podróżowanie.

Wszystko to pokazują na różne sposoby:

· prezentacje multimedialne, podczas których zobaczyć można ciekawe zdjęcia, unikatowe filmy i posłuchać etnicznej muzyki,

· prezentacje połączone z degustacją tradycyjnych potraw, z dotknięciem autentycznych przedmiotów i z zapachami różnych krajów,

· warsztaty – zapraszają do działania poprzez gotowanie tradycyjnych dań, parzenie herbat, malowanie...

· festiwale – to połączenie prezentacji, warsztatów, koncertów, filmów, by jak najlepiej przybliżyć dany kraj, daną kulturę. Taki festiwal trwać może 1-2 dni.

Prowadzą warsztaty i spotkania, a te podzielili na dwie kategorie wiekowe:

  • DZIECI – z propozycją warsztatów skierowanych do przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych,
  • MŁODZIEŻ I DOROŚLI - dla szerokiej grupy: od młodzieży gimnazjalnej, poprzez młodzież licealną do dorosłych.

Oferują:

· autorskie programy pełne ciekawych tematów i zagadnień,

· prezentacje multimedialne, a w nich ich fotografie, filmy zrealizowane podczas podróży i oczywiście muzyka,

· aktywny udział wszystkich uczestników,

· przekaz najważniejszych wartości – tolerancji, zrozumienia innych kultur, drugiego człowieka i uświadomienie sobie własnej wartości.

GBP w Suszcu od lat współpracuje z tym duetem etnologów. W odpowiedzi na monity czytelników dot. zorganizowania kolejnego spotkania, pracownicy biblioteki ponownie zaprosili podróżników do Suszca. Tym razem warsztaty będą miały charakter świąteczny.

 

 

Święta, święta...

 

 

Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas dla wszystkich. To także czas wyczekiwania – szczególnie na Mikołaja, Dzieciątko, Aniołka czy Gwiazdora.

Za pomocą nowinek technologicznych połączą się z Mikołajem, który opowie o swoim życiu i o świętach na całym świecie.

W CZASIE WARSZTATÓW:

  • Na wielkim ekranie zobaczymy dom Mikołaja.
  • Dzięki połączeniu TELEMOSTEM Mikołaj, osobiście, opowie nam o swoim życiu.
  • Dowiemy się kto naprawdę rozdaje prezenty i co Mikołaj robi przez cały rok?
  • Jak to jest z niegrzecznymi dziećmi? Czy Mikołaj wszystko widzi?
  • Nie zawsze starcza cierpliwości w wyczekiwaniu na święta i prezenty – my umilimy ten czas i zaprosimy wszystkie dzieci do WŁASNORĘCZNEGO WYROBU PIERNICZKÓW! Dzieci będą wycinały pierniczki, zdobiły swoje wypieki i same zdecydują - czy pierniczki wylądują w brzuchach, czy może na choince.

     

Faktem jest, że im starsze dzieci, tym wiara w świętego Mikołaja jest coraz słabsza. Jednak w Suszcu z pewnością nie będziemy sceptycznie podchodzić do osoby Mikołaja, z zaciekawieniem wysłuchamy jego historii, a do pieczenia pierniczków, mały czy duży, każdy z wielką przyjemnością się przyłoży.

 

 ŹRÓDŁO: http://opowiadamyoswiecie.pl/

 

 

 FOTOGALERIA

 

 

 Jak zwykle warsztaty prowadzone przez duet z Chybia - Annę Czapek i Piotra Mojżyszka, miały powodzenie. Poświadcza to fakt wzięcia w nich udziału aż 70-ciu osób.

 

 

 

 

Przygotowanie ciasta do wypieku.

 

 

Do wałkowania ciasta potrzebne są silne i sprawne dłonie.

 

 

Produkty jeszcze przed użyciem

 

 

Ciasteczka już upieczone.

 

 

 

 

Pora na przyozdobienie wypieków

 

 

 

Niektóre uczestniczki solidnie się przygotowały do pracy.

 

 

Smacznego!

 

 

Łączymy się z Mikołajem

 

 

Na zakończenie zajęć, każdy uczestnik warsztatów - mały czy duży - otrzymał dyplom i przepis na PYSZNE ŚWIĄTECZNE PIERNICZKI.