Przejdź do treści
B25
Przejdź do stopki

Noc z Andersenem 2019

Treść

 

XI Noc z Andersenem/2019

 

 

Gminna Biblioteka Publiczna w Suszcu zaprasza chętne dzieci (w wieku 7 do 12 lat) – uczniów placówek oświatowych Gminy Suszec, do uczestnictwa w akcji  zainicjowanej przez czeski Klub bibliotek dziecięcych Związku Bibliotekarzy i Pracowników Informacji. Razem będziemy świętować Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, upamiętniający dzień urodzin duńskiego baśniopisarza H.Ch. Andersena. Zawitają do nas aktorzy ze spektaklem teatralnym oraz goście-pasjonaci. Dzieci zostaną ubezpieczone, a opiekować się nimi będą bibliotekarki i pielęgniarka. Wystarczy zabrać ze sobą śpiwór, poduszkę, kanapki i napoje. Zapisy prowadzone są w bibliotece w Suszcu i to tutaj należy dostarczyć zgodę rodzica na pobyt dziecka w dniach 29 marzec (w piątek, od 20,oo) do 30 marca (w sobotę, do 8,oo rano). Uwaga: liczy się kolejność zgłoszeń.

 

Biblioteka w Suszcu czynna jest od pon. do piątku w godz. od 9,oo-19,oo (tel. 32/4488692).
 
 
 
 
 

 

 

Informacja dla Rodziców

Informujemy, że w dniach 29 marca – 30 marca 2019 r. organizujemy po raz jedenasty "Noc z Andersenem".
Impreza ta przypomina o obchodzonym na całym świecie 2 kwietnia Międzynarodowym Dniu Książki dla Dzieci dla upamiętnienia dnia urodzenia duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Imprezę tę kilka lat temu zapoczątkowała Knihovna Bedricha Benese Buchlowana z Czeskiej Republiki.

W ubiegłym roku impreza odbyła się w 1690 miejscowościach naszego kraju. Również 50 dzieci z naszej Gminy
w wieku 7-12 lat miało okazję uczestniczyć w tej magicznej nocy
. Pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Suszcu ponownie chcą wziąć udział w tym międzynarodowym przedsięwzięciu [już dziewiętnastym], którego celem jest  rozbudzenie potrzeb czytelniczych oraz propagowanie idei głośnego czytania promowanego m.in. przez Fundację ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom, wspierającą zdrowie psychiczne, umysłowe i moralne dzieci i młodzieży.  

 

Rozpoczęcie: piątek 29 marca 2019 r. o godz. 20,oo
Zakończenie: sobota 30 marca 2019 r. o godz. 8,oo
Miejsce: Gminna Biblioteka Publiczna w Suszcu [w budynku Domu Kultury w Suszcu – I piętro]
Organizator:     GBP w Suszcu
                        43-267 Suszec, ul. Ogrodowa 22
                         tel.: (32) 44-88-692  
                          e-mail: gbp@suszec.pl

 

                          www.biblioteka.suszec.pl

 

 

Opiekunowie, organizatorzy i prowadzący zajęcia:

Gabriela Folek – dyrektor GBP [tel.: 32 / 4488692]
Kinga Sikora - kustosz
Sabina Nycz – bibliotekarz
Renata Chodura – bibliotekarz
Stefania Zembala – kustosz,
prac. Filii nr 4 w Radostowicach
Teresa Nierząd – st. Bibliotekarz, prac. Filii nr 2 w Kryrach
Dorota Chmiel – nauczyciel bibliotekarz w SP w Suszcu
Anita Kurzac – nauczyciel w SP w Kobielicach
Michalina Marcisz - wolontariuszka

 

 

W programie:

Aktorzy Teatru Maska ze spektaklem „OPOWIEŚCI Z TECZKI PROFESORA KSIĄŻECZKI”
Krzysztof Pławecki – spotkanie autorskie oraz WARSZTATY dot. szyfrowania i kodowania

 

 

Uczestnicy: uczniowie szkół podstawowych Gminy Suszec
 

 

Przewidziana ilość osób: ok.50 [w wieku od 7-12 lat / z klas I-VI]

 

- Każde dziecko zostanie ubezpieczone,
- Obiekt w wyznaczonych godz. zostanie zamknięty,
- Ranny odbiór dzieci przez rodziców z biblioteki o godz. 8.00.

 

 

Nasza działalność jest zgodna z zapisem w Statucie Gminnej Biblioteki Publicznej w Suszcu:
"Organizowanie różnego typu imprez i różnych form pracy z czytelnikiem,
popularyzujących wiedzę, kulturę, książkę i czytelnictwo".

 

Dziecko obowiązkowo należy zaopatrzyć w prowiant (kanapki, napoje)
i śpiwór (ewentualnie w materac, karimatę, koc, poduszkę).
Mile widziane pomysłowe piżamy czy inne dowcipne przebrania.

 

 

SPRAWOZDANIE Z MINIONEJ NOCY

 

{C}{C}{C}{C}

Jak wyglądałby świat, w którym biblioteki nie istnieją? Z pewnością byłby bardziej ubogi. Nie moglibyśmy za każdym razem z łatwością sięgnąć po kolejną, ciekawą lekturę. Być może na dobre pochłonąłby nas wszędobylski Internet. A co stałoby się wówczas z naszą wyobraźnią i kreatywnością? Biblioteka to miejsce, gdzie człowiek spotyka się z literaturą, ale nie tylko… to tutaj możemy uczestniczyć w ciekawych spotkaniach autorskich i wydarzeniach kulturalnych.

Już po raz jedenasty GBP w Suszcu zorganizowała dla uczniów lokalnych szkół oryginalną  „Noc z Andersenem”. Najwięcej uczestników zgłosiło się z ZSP w Mizerowie i z Rudziczki. Przeważały osoby z klas drugich i piątych. Wielu z obecnych „spało” już  z nami kolejny raz. Czy było nudno? Nie, bo jak zwykle przygotowano bogaty program. Wystąpili aktorzy z krakowskiego Teatru Maska ze bajką promującą czytelnictwo „Opowieści z teczki Profesora Książeczki”. Wspólnie sporządzono regulamin odpowiedniego zachowania i zaproszono „”na scenę” gościa wieczoru. Pan Krzysztof Pławecki z Radlina przedstawił swoją książkę autorską „Niekrólewska wyprawa” i wprowadził w tajniki świata wydawniczego. Młoda osoba, student, pisarz, animator kultury poprowadził także warsztaty związane z naszym udziałem w Programie „Zaprogramuj przyszłość” oraz  projektem „Kodowanie w Bibliotece”. Szyfry i zagadki zawładnęły naszą książnicą. Dalej, już same bibliotekarki kontynuowały temat: poszły w ruch kolorowe kubeczki i mnóstwo zadań do wykonania. Zajęcia tego typu rozpoczęto już jesienią, ale ta noc była świetną okazją, by je dalej kontynuować. Wielu zafantazjowało i przebrało w piżamowe stroje, za co otrzymali co nieco do czytania (oczywiście: książki!).  W tym roku Biblioteka czeska, w zamian okazjonalnych pocztówek, przekazała dla nie-śpiochów pamiątkowe nalepki. Nadeszła też pora na prezentację kart narracyjnych do teatrzyku kamishibai, a przy okazji przedstawiono wzruszające baśnie „Słowik” i „Brzydkie kaczątko” Hansa Christian Andersena . Wysłuchano audiobooka „Calineczkę” i przejrzano zdjęcia z wcześniej organizowanych Nocy. Czy wszyscy zasnęli? Jak zwykle kilkoro oparło się senności. Swoją nocną szkołę przetrwania zakończyli o 8,oo rano. Otrzymali kalendarzyki, foldery i zakładki do książek nadesłane z Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” oraz certyfikaty poświadczające „przeżycie”. W sumie 52. uczestników Nocy wraz z nami świętowało Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, upamiętniający dzień urodzin duńskiego baśniopisarza. Dziękujemy za okazaną pomoc p. Anicie Kurzac, Dorocie Chmiel i Michalinie Marcisz, a wszystkim obecnym za aktywny udział w tej międzynarodowej akcji. Natomiast kolejnych chętnych zapraszamy do udziału w 3. suszeckiej Nocy Bibliotek, która w tym roku odbędzie w dniach 4-5 października.

 

 

FOTO - RELACJA

 

 

Opowieści z teczki profesora Książeczki

(Bajka promująca czytelnictwo)

 

Jak wyglądałby świat, w którym biblioteki nie istnieją? Z pewnością byłby bardziej ubogi. Nie moglibyśmy za każdym razem z łatwością sięgnąć po kolejną, ciekawą lekturę. Być może na dobre pochłonąłby nas Internet. A co stałoby się wówczas z naszą wyobraźnią i kreatywnością? Biblioteka to miejsce, gdzie człowiek spotyka się z literaturą, ale nie tylko… to tutaj możemy uczestniczyć w ciekawych spotkaniach autorskich i wydarzeniach kulturalnych.
Profesor Książeczka uwielbia czytać, a w zaciszu jego leśnej pracowni powstają kolejne opowieści, które za każdym razem chowa do kolorowej teczki.
Szalony bohater przeprowadzi widownię przez świat wyobraźni, który okaże się być bardzo zaskakujący.

 

Każda myśl w jego głowie przeradza się w spotkanie z żywym bohaterem. W ten sposób poznamy osobiście Czerwonego Kapturka, czy Kopciuszka. Profesor Książeczka nie ma pojęcia, że bajki ukryte w jego teczce, mogłyby trafić do wydawnictwa, później na regały wielu bibliotek, a następnie do domów wszystkich dzieci. Gdyby mali widzowie opowiedzieli o takim miejscu jak biblioteka, to Profesor zrozumiałby wreszcie, że może jeszcze stać się znanym pisarzem. ..

 

 


 

 

2 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci