Przejdź do treści
B25
Przejdź do stopki

Dzień Bezpiecznego Internetu: tworzymy kulturę szacunku w sieci - zajęcia edukacyjne dot. bezpieczeństwa w sieci

Treść


Proponujemy skorzystać z kursów e-learningowych dostępnych na: http://www.saferinternet.pl/materialy-edukacyjne/kursy-e-learning.html (w ofercie m.in. kurs dot. podstawowych zasad korzystania z nowych mediów i społeczności online, kurs wyposażający w wiedzę nt. zagrożenia wynikającego z kontaktów z osobami poznanymi w sieci itp.). Kursy podzielone są wg kategorii wiekowych.
Rodzicom proponujemy:
1. Filmy edukacyjne "Nadużywanie Internetu przez dzieci i młodzież", "Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży online": http://www.saferinternet.pl/materialy-edukacyjne/materialy-multimedialne.html.
2. Broszurę informacyjną "Zostań znajomym swojego dziecka" z radami jak postępować w codziennych sytuacjach związanych z korzystaniem przez dzieci z internetu czy urządzeń mobilnych.3. Kompendium "Bezpieczeństwo dzieci online" dla rodziców i profesjonalistów dotyczące najbardziej aktualnych zagadnień związanych z bezpieczeństwem dzieci online.
4. Publikację "Pomyśl zanim kupisz", w której  zawarte są porady dla dorosłych na temat tego, jak dokonać rozważnego zakupu sprzętu elektronicznego dla dzieci. Znajdziemy tu także opis zagrożeń internetowych, wskazówki jak uchronić przed nimi najmłodszych oraz gdzie się zwrócić o pomoc.

  

6.02.2018 r. - 7 uczestników
    

    


Na podstawie otrzymanego pakietu materiałów edukacyjnych i promocyjnych przygotowano wystawę "Dzień Bezpiecznego Internetu: tworzymy kulturę szacunku w sieci". Na spotkaniu omówiono z dziećmi temat "szacunku w sieci" oraz urządzono pogadankę nt. zagrożeń płynących z Internetu. Ponadto skorzystano z bezpłatnych materiałów dostępnych w sekcji "Materiały edukacyjne" i wyświetlono dzieciom wybrane kreskówki "Owce w sieci", pokazujące w jaki sposób można zapobiec negatywnym skutkom korzystania z nowoczesnych technologii (np. odcinek pt. „Bez kożuszka” związany z publikowaniem w Internecie roznegliżowanych zdjęć, „Nie tańcz z wilkami” poruszający temat bezprawnego wykorzystywania fotografii i nagrań wideo, "Tajemniczy przyjaciel” ostrzegający przed niemiłymi skutkami umawiania się na spotkania z nieznajomymi poznanymi na forum czy na czacie). Zagrano także w grę edukacyjną- planszową z wykorzystaniem quizu komputerowego „Sieciomat losujący”, będącego doskonałym sposobem na sprawdzenie wiedzy uczestników z zakresu bezpiecznego korzystania z Internetu. Ponadto dzieci rozwiązywały krzyżówki, rebusy, łamigłówki, a także wykonały pracę plastyczną - robota Netrobi.