Przejdź do treści
B25
Przejdź do stopki

t

Treść

 

 

Z GBP w świat

Pracownicy naszej Biblioteki są znani coraz szerzej na całym świecie. Tak jest i tym razem. Nasza pracownica – Ewa Pala od 1 września 2013 r. bierze udział w międzynarodowym projekcie bibliotekarskim - The International Librarians Network (ILN). 
To bezpłatny program mentorski umożliwiający bibliotekarzom stworzenie międzynarodowej sieci kontaktów zawodowych oraz wymianę doświadczeń. Skierowany jest do bibliotekarzy z różnych typów placówek oraz studentów bibliotekoznawstwa. Projekt polega na łączeniu w pary uczestników pochodzących z różnych krajów świata pod względem zainteresowań zawodowych. Komunikacja z wyznaczoną osobą odbywa się drogą elektroniczną (np. e-mail, Twitter, Facebook, skype’a) przez okres 6 miesięcy.
Pani Ewa zgłosiła się do programu pod koniec sierpnia tego roku. Przydzielono jej pracownicę archiwum HBO – Kimberly Iacucci. W ramach uczestnictwa w ILN obie Panie wysyłają do siebie długie maile, ponieważ kontakt przez Skype jest niemożliwy z powodu różnicy czasu (+8h w Polsce). Uczestniczki porozumiewają się w języku angielskim- oficjalnym języku uczestników. W ramach wymiany, opisują swoją pracę, wymieniają się doświadczeniami i pomysłami ale również prowadzą dyskusje na miesięczne tematy przewodnie, które otrzymują od koordynatorów programu ILN.

Mamy nadzieję, że podjęta współpraca będzie ciekawym doświadczeniem dla całej Biblioteki, a nabyte znajomości i nowe kontakty utrzymamy długo po zakończeniu projektu.

Więcej o przedsięwzięciu możecie przeczytać na stronie http://ilnetwork.wordpress.com/ lub na Facebooku - International Librarians Network

Pierwsza edycja International Librarians Network trwała od września 2013 do lutego 2014 roku. Poniżej możemy pochwalić się certyfikatem uczestnictwa naszej pracownicy

Od marca do czerwca Pani Ewa wzięła udział w kolejnej edycji wymiany doświadczeń wśród bibliotekarzy z całego świata.

W II edycji International Librarians Network pracownica GBP korespondowała z Bibliotekarką ze Szwecji - Elisabeth Mueller Nylander.
Pani Elisabeth pracuje w małej szkole w małym miasteczku w Szwecji w części zwanej  Małą Ziemią (Småland). Miasto jest godzinę drogi od miejsca, gdzie mieszka, więc spędzam dużo czasu w pociągu. Szkoła ma tylko około 500 studentów. Z tej liczby 1/3 to  dorośli,  1/3 to imigranci uczący się języka szwedzkiego, a 1/3 to licealiści.

 

W szkole, w której pracuje ma małą bibliotekę, która ma tylko około 20 regałów. Istnieje (stary) komputer i dostęp do trzech baz danych. Księgozbiór jest dość ubogi, dlatego jeśli studenci chcą wypożyczyć powieści czy fantastykę są odsyłani do biblioteki publicznej   (około 20 minut spacerem od szkoły)

 
Jak sama mówiła o sobie pani Elisabeth, dopiero nabiera doświadczenia w tym zawodzie i jeszcze nie czuje się w pełni bibliotekarzem, mimo iż posiada ponad 20 letnie doświadczenie w pracy zawodowej. Zanim została bibliotekarką, pracowała jako nauczyciel angielskiego w szkole dla emigrantów, wykładała też antropologię kulturową a nawet zaczęła uczyć się chińskiego. Z językiem nie miała problemów, ponieważ pochodzi z Texasu (USA) a ze Szwecją połączył ją mąż - Szwed.
W trakcie wymiany Elisabeth pisała dwoją pracę dyplomową z bibliotekoznawstwa. Bardzo interesowała się tym co dzieje się w polskich bibliotekach oraz dopytywała o formy aktywizacji młodych czytelników, ponieważ narzekała na spadek czytelnictwa wśród młodzieży  i dorosłych.

Ogólnie mówiąc, obie panie byłyb bardzi zadowolone ze swojego partnerstwa, a Pani Ewa już tradycyjnie weźmie udział w kolejnej edycji, od września.
 

Już wcześniej pani Ewa Pala uczestniczyła w zagranicznym spotkaniu bibliotekarzy – Międzynarodowa Akademia Młodych Bibliotekarzy (Łotwa 2012). Jako jedna z siedmiu osób w Polsce, a jedyna ze Śląska miała możliwość spotkania się i skorzystania z wiedzy i doświadczenia wykładowców z całego świata. Zobacz relację i zdjęcia z pobytu naszej pracownicy na http://biblioteka.suszec.pl/pl/3151/0/udzial-w-miedzynarodowej-akademii-mlodych-bibliotekarzy-na-lotwie.html