Przejdź do treści
B25
Przejdź do stopki

Piknik edukacyjny SIECIAKI NA WAKACJACH

Treść
Materiały edukacyjne, z których korzystali uczestnicy suszeckiego Pikniku "Sieciaki na wakacjach" / 2014
Suszeckie „Sieciaki na wakacjach” / 2014

 

   Tegoroczne wakacje i zorganizowany w Gminnej Bibliotece Publicznej w Suszcu „Biblio-Sierpień” tradycyjnie skierowany jest do najmłodszych mieszkańców Gminy Suszec poprzez zajęcia krzewiące tolerancję dla innych kultur oraz edukacyjne z wykorzystaniem komputerów, Internetu i co oczywiste - książki.

   Jak co roku – ponownie spotkaliśmy się też na  III Pikniku edukacyjnym „Sieciaki na wakacjach”.
  
Spotkanie miało charakter imprezy otwartej. Do uczestnictwa mieszkańców Suszca zachęcaliśmy
na żywo – poprzez bezpośrednie kontakty w Bibliotece, wpisy na Twitterze i Facebooku, materiały drukowane – plakaty, ulotki oraz w prasie – lokalnym miesięczniku „Nowiny Suszeckiej Gminy”.

   Ze względu na niepewną pogodę przenieśliśmy się do pomieszczeń Centrali GBP, gdzie  o godzinie 12.00 rozpoczęliśmy nasz wirtualny piknik. O dziwo, wśród 11 uczestników oprócz dzieci pojawili się także dorośli - mama z  trzyletnią córeczką i student informatyki.

   Na wstępie przeprowadzono kilka zabaw integrujących grupę, w czasie których uczestnicy poznawali swoje imiona i zainteresowania oraz chwalili się tym, co zwykle lubią robić przed komputerem. Zrealizowano dwugodzinny scenariusz III (wg „Przewodnika dla lokalnych organizatorów wakacyjnych pikników edukacyjnych” i innych materiałów nadesłanych przez Fundację Dzieci Niczyje), w czasie którego zaprezentowano materiały filmowe dotyczące bezpieczeństwa w sieci, m.in. podawania swoich danych, występujących problemów z komunikowaniem się w Sieci, a także zabezpieczaniem swojego komputera przed „nieproszonymi” gośćmi. Uczestnicy wraz z bohaterami przeżywali przygody grupy Sieciaków oraz zobaczyli część z przygotowanych materiałów multimedialnych – kreskówki „Owce
w Sieci”.

   Po każdym materiale filmowym, bibliotekarki sprawdzały poziom wiedzy swoich podopiecznych.  Pod okiem prowadzących wspólnie wykonywali zadania, rozwiązywali rebusy i krzyżówki na kartach-misjach, wzięli udział w grze „Misja Bezpieczny Internet”. W trakcie nabywali nową wiedzę oraz przypominali sobie wcześniej poznane wiadomości. Jako podpowiedzi służyły uczestnikom wystawione na stołach materiały nadesłane przez Fundację – czasopisma „NumaNuma”, „SieWie”, „Necio.pl”, „Zuźka i Tunio poznają Internet”, „Mój przyjaciel Necio”, książeczka „Poznaj bezpieczny Internet” i komiks „3… 2… 1… Internet”. W chwilach wątpliwości zaglądali do nich i pomagali - podpowiadali sobie nawzajem.

   Hitem pikniku okazał się „SiecioMat Losujący” – komputerowy program z quizami / maszyna losująca pytania dla uczestników w różnych grupach wiekowych. Z wiedzy dotyczącej swojego bezpieczeństwa jak i swojego sprzętu w Sieci odpytywani byli wszyscy bez wyjątku – z dorosłymi włącznie. Dzieci chętnie odpowiadały, a nawet podpowiadały dorosłym. Najpierw operatorem była bibliotekarka, ale kiedy na chwilę myszkę przejęli uczestnicy, to dopiero się działo! Śmiechu i uciechy co niemiara.       

   Nie wiadomo było kiedy minęły dwie godziny zajęć i po dzieci zaczęli schodzić się rodzice. Otrzymane materiały edukacyjne (zakładki do książek z podanym telefonem helpline.org.pl, kartonowy arkusz
z Robotem do wycięcia i sklejenia, gra planszowa  Sieci@ki.pl-Misja Bezpieczny Internet wraz z instrukcją, wydrukowane kolorowanki z „SiecioMazajek”)
nasi goście chętnie zabierali do domu. Uczestnicy mający więcej wolnego czasu obejrzeli i posłuchali jeszcze kilku piosenek ze „Sceny koncertowej”, a już przy stanowiskach komputerowych korzystali z prezentowanych gier z „Salonu gier”.

   Piknik spełnił swoją rolę: edukowano nt. zagrożeń związanych z korzystaniem przez dzieci z Internetu, telefonów komórkowych i innych nowych technologii, przypomniał dzieciom, jak mają reagować na zagrożenia i jak ich unikać, uczono Netykiety i zasad bezpiecznego surfowania w Sieci.

   Pakiet edukacyjny bardzo ułatwił prowadzenie zajęć i ponownie zostanie wykorzystany w czasie obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu, Tygodnia z Internetem i w czasie kolejnego spotkania
„Sieciaki na wakacjach”.

                                                                                                                       


Koniecznie zobacz:

http://fdn.pl/sieciaki-na-wakacjach-o-projekcie-i-konkursie

http://fdn.pl/o-fundacji

http://www.sieciaki.pl/