Przejdź do treści
B25
Przejdź do stopki
Przejdź do treści

Menu

Odjazdowy Bibliotekarz

Treść

W związku z kolejną edycją rajdu rowerowego "Odjazdowy Bibliotekarz", pracownicy GBP w Suszcu również zgłosili swój udział w ww. akcji, która została zainicjowana w Łodzi w 2010 r.
Cele akcji:
*
integracja środowiska bibliotekarskiego,
* walka ze stereotypowym postrzeganiem bibliotekarza i kreowanie pozytywnego wizerunku zawodu,
* promowanie bibliotek i czytelnictwa,
* propagowanie roweru jako środka lokomocji.
Zapraszamy do odwiedzin strony www.odjazdowybibliotekarz.pl.

Odjazdowy SUSZEC
Organizator: Gminna Biblioteka Publiczna w Suszcu
Termin akcji: 11.05.2012 r.
Start: Gminna Biblioteka Publiczna w Suszcu, godz.12,30
Meta: Ośrodek Rekreacyjno-Sportowy "Gwaruś" Gminnego Ośrodka Kultury w Suszcu
W związku z tym, że w takim rajdzie będziemy brać udział po raz pierwszy, w tym roku spędzimy tą wyprawę we własnym gronie bibliotekarzy.
Odwiedzimy Muzeum Etnograficzne "Kamojówka", dotrzemy do kapliczki "Maryjka" na Branicy w lasach dawnej Puszczy Pszczyńskiej i trasą rowerową dotrzemy do Ośrodka Rekreacyjno-Wypoczynkowego "Gwaruś" w Suszcu. W planie mamy do pokonania ok. 15 km.

Ruszamy w trasę!

Pokaz sprzętu i prac kuziennych

Tkania nauczymy się w przyszłym roku

U Maryjki Branickiej

Chwila odpoczynku

 

    W tym roku po raz pierwszy bibliotekarze z Gminnej Biblioteki Publicznej w Suszcu uczestniczyli w ogólnopolskiej akcji Odjazdowy Bibliotekarz. Wyruszyliśmy 11 maja 2012 roku, o godzinie 12.30. Pierwszym punktem docelowym naszego rajdu było Muzeum Regionalne „Kamojówka”, którego właścicielem jest pan Fryderyk Szendera. Od wielu zbiera on różne przedmioty stanowiące ongiś wyposażenie chłopskich chałup, warsztatów rzemieślniczych, jak również dawne narzędzia i sprzęt rolniczy. Na dzień dzisiejszy w muzeum znajduje się 2.000 eksponatów. Zwiedziliśmy też XIX-wieczną kuźnię z warsztatem kowola (wspólnymi siłami wraz z kowalem udało się nam ukuć nożyk!) oraz ośmioboczną stodołę zwaną też oktagonalną (jedną z takich stodół można zobaczyć w skansenie w Pszczynie, drugą właśnie w Suszcu). Następnie udaliśmy się w kierunku Kapliczki z figurą Matki Boskiej z Dzieciątkiem, zwaną też przez okolicznych mieszkańców „Branicką Panienką Maryją” albo "Maryjką", która znajduje się w lasach dawnej Puszczy Pszczyńskiej. Postawił ją w listopadzie 1807 r. Johan Lukas, leśniczy w lasach Książąt Anchalt Coeten w Pszczynie. Od momentu wzniesienia kapliczki, pod dzień dzisiejszy, ludzie przynoszą tu swoje radości i smutki, a Matka Boska daje im wytchnienie i odpoczynek oraz zrozumienie ich trosk. Odśpiewaliśmy wspólnie „Pod Twoją obronę” i po krótkim odpoczynku udaliśmy się dalej. Pogoda, jak i pozytywna energia, sprzyjała każdej z nas, także szybko pokonaliśmy kolejny odcinek trasy. Jako że, przejechanie prawie 15 km spowodowało spustoszenie w naszych żołądkach, postanowiliśmy urządzić sobie niemałą „ucztę dla ciała” w restauracji Sephia, żeby później mieć jeszcze siły, aby dojechać do mety - Ośrodka Rekreacyjnego „Gwaruś” w Suszcu. Udało się! Szczęśliwie, zadowoleni, w dobrym nastroju dotarliśmy do celu.

Finisz na "Gwarusiu"

  

RAPORT 2012 podsumowujący trzecią edycję akcji ODJAZDOWY BIBLIOTEKARZ
Paulina Milewska, na adres naszej Biblioteki, nadesłała RAPORT 2012 podsumowujący trzecią edycję ODJAZDOWEGO BIBLIOTEKARZA. Wg podanych danych, do akcji zgłosiło się 97 miejscowości z całego kraju z piętnastu województw. W woj. śląskim zarejestrowano 6 ODJAZDOWYCH MIEJSCOWOŚCI, w tym SUSZEC. We wszystkich rajdach w Polsce udział wzięło 3345 osób, a wśród nich 626 bibliotekarzy (7 z Gminnej Biblioteki Publicznej w Suszcu). Najliczniejsze rajdy odnotowano w dużych miejscowościach jak Łódź (119 osób), Zabrze, Sieradz, Olsztyn i Warszawa. W akcji aktywny udział wzięły dwa psiaki i specjalny gość „Kolorek”. Jak podano, trasy były zróżnicowane i wiodły miejskimi szlakami bibliotecznymi, wiejskimi drogami oraz leśnymi traktami. Uczestnicy łącznie pokonali 1729 km. Najdłuższą trasę pokonały miejscowości Bojadła i Zabór – 56 km. Przejazdom rowerowym towarzyszyło wiele atrakcji, jak: wspólne biesiadowanie w formie pikniku, przy grillu, ognisku (w 73 miejscowościach), od sponsorów ogólnopolskich i lokalnych firm uczestnicy otrzymali 1484 nagrody, wymieniano się książkami, organizowane były konkursy, zawody, zabawy integracyjne, pokazy ratownictwa i wspólne zwiedzanie (u nas Muzeum "Kamojówka"). W większości rajdów uczestnicy przebrani byli w pomarańczowe koszulki (Suszczanie także). Akcja koordynowana przez Stowarzyszenie Bibliosfera.org zakończyła się pełnym sukcesem.  
Potwierdzamy: Wszędzie było ODJAZDOWO!
Odwiedź: www.odjazdowybibliotekarz.pl