Przejdź do treści
B25
Przejdź do stopki

Z BIBLIOTEKĄ KU EDUKACJI: OFLAJNOWO

Treść


"ZALOGOWANY" - spektakl dla uczniów SP w Suszcu - 8 maj 2013 r.
"ZALOGOWANY"

Spektakl ukierunkowany na weryfikację potencjalnych zagrożeń płynących z Internetu

Internet jest wspaniałym narzędziem do zdobywania informacji, wymiany poglądów, porozumiewania się, wspomaga w nauce, itp. Jest kopalnią wiedzy. Jednocześnie jednak ma wielkie możliwości rozpowszechniania np. treści kultywujących używanie narkotyków, samobójstwa czy modę na odchudzanie, prowadzącą do anoreksji. Koniecznością zatem jest, aby rozmawiać z dziećmi i młodzieżą również o zagrożeniach płynących z Internetu. Trzeba uświadomić młodym ludziom, by korzystając z tego medium wykazywali zawsze najwyższą ostrożność. Świadomość zagrożeń i odpowiedzialne zachowanie w ogromnym stopniu może ograniczyć ryzyko zabrnięcia w pułapkę hakerów czy osób propagujących zło.

Zarówno nauczyciele, jak i rodzice powinni uczyć dzieci krytycyzmu i umiejętności korzystania z tej zaawansowanej technologii, jaką jest Internet. Jednym słowem zadbać o prawidłową edukację naszych młodych internautów.

Jeden z braci bliźniaków nazywany Pierwszym jest załamany po przegranej w internetowych zakładach bukmacherskich. Jego najbliższy kolega tłumaczy mu, że żaden hazard jeszcze nikomu na zdrowie nie wyszedł. W dodatku Pierwszy grając w grę internetową, robiąc tzw. karierę, pokusił się o zakup wirtualnej postaci. Niestety za ten zakup trzeba było zapłacić prawdziwymi, realnymi pieniędzmi. Pierwszy wykonał przelew z konta taty. Niestety nie była to zbyt fortunna decyzja. Został oszukany, wirtualną postać kupił za prawdziwe pieniądze ale wirtualnie była wadliwa. Stracił pieniądze i postać. Pula nieszczęść Pierwszego jeszcze się nie wyczerpała. Pierwszy dostał wiadomość e-mail, że wygrał nagrodę pieniężną i na życzenie autora wiadomości podał wszystkie dane konta ojca. Dodatkowo ściągnął niebezpieczny plik, który pozwolił hakerom włamać się na konto i wyczyścić je.
Nagle konto bankowe Taty okazało się... puste.
Całość nieprzyjemnej, gęstej atmosfery dopełnia fakt, że siostra jednego z kolegów bliźniaków popadła w anoreksję i wycieńczona trafiła do szpitala. Okazuje się, że uczestniczyła w internetowym rankingu spadków masy ciała, rozpowszechnianym na internetowych portalach.
Ojciec poucza Pierwszego, że Internet to nie tylko skarbnica wiedzy czy niewinna zabawka, ale również potencjalne zagrożenie. Przy nieumiejętnym korzystaniu z Internetu tworzy z niego groźnego przeciwnika, przed którym zawsze trzeba się mieć na baczności. Internet jest jak drzewo złego i dobrego – zależy po co się sięga.

Spektakl kierowany do uczniów klas 1-6 Szkół Podstawowych oraz uczniów Szkół Gimnazjalnych, a także do rodziców podczas zebrań i wywiadówek.

Czas trwania spektaklu: 45 – 60 min

 

Zobacz: http://www.teatr-moralitet.pl/


"OFLAJNOWO" - spektakl dla uczniów GP w Suszcu - 13 maj 2013 r.


Zainteresowani? Tak!


"OFLAJNOWO" - spektakl dla uczniów GP w Kryrach - 13 maj 2013 r.


I autografy... na rękach?"OFLAJNOWO" - spektakl dla uczniów GP w Radostowicach - 13 maj 2013 r.
Po 3 spektaklach pora na chwilę odpoczynku i kawę w radostowickiej bibliotece

„Oflajnowo”

Internet stwarza możliwości stałego dostępu do szybkiej i świeżej informacji, prezentując ją w bardzo atrakcyjnej, multimedialnej formie. Jak w tym wirtualnym świecie ma się odnaleźć młody człowiek, u którego nie wykształcił się jeszcze system wartości? Czy będzie umiał ustrzec się przed zagrożeniami płynącymi z nieumiejętnego korzystania z tego Internetu? Czy będzie rozumiał zagrożenia związane z wirtualnymi znajomościami, a także publikowaniem treści na portalach społecznościowych? Czy będzie również potrafił umiejętnie korzystać z dobrodziejstw Internetu?

Akcja spektaklu rozgrywa się w dzielnicy letniskowego miasta Oflajnowo. Mieszkańcy dzielnicy nie słyszeli nigdy o Internecie, portalach społecznościowych, itp. Pewnego dnia do miasteczka przyjeżdża dziewczyna z bezprzewodowym Internetem. Pojawienie się przyjezdnej szybko powoduje zamieszanie wśród mieszkańców. Dziewczyna poznaje miejscowego chłopaka, który jest pod wrażeniem Internetu, którego możliwości pokazuje mu dziewczyna. Chłopaka fascynuje Facebook, poczta elektroniczna i możliwość anonimowości. Młody entuzjasta próbuje odwzorować wirtualną rzeczywistość w realnym świecie. Szybko przekonuje się jednak, że świat wirtualny to nie rzeczywisty, a anonimowość, którą się zafascynował, jest tylko pozorna. Czy chłopak odnajdzie się w sytuacji i zrozumie swoje błędy? 

Widowisko przeznaczone jest dla uczniów klas I–VI szkoły podstawowej, dla klas gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Czas trwania spektaklu: ok. 45 min. Bierze udział dwóch aktorów.

Zobacz: http://teatrmaska.krakow.pl