Przejdź do treści
B25
Przejdź do stopki
Przejdź do treści

Menu

ŚLĄSKIE BOJKI BABCI ANY - spotkanie z regionalistką

Treść

 

 

Pani Anna Stronczek to znana rybniczanka z twórczości artystycznej, a zwłaszcza z folkloru śląskiego. Szczególnie bliski jest jej folklor słowny i wokalny. Posiada autentyczną skłonność do opowiadania historyjek, którymi potrafi zaciekawić i wzbudzić zachwyt. Znana jest z bajek i gawęd dla dzieci i dorosłych oraz z humorystyczego przekazu zwyczajów i obrzędów Górnego Śląska mając nadzieję, że uchroni je od zapomnienia. Ujawniła również swój talent malarski, ilustrując własne książki.

Swoją działalność artystyczną rozpoczęła od prowadzenia Koła Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Rybniku - Kłokocinie. Na spotkania pisała piosenki, przygotowywała różne konkursy, zagadki, kotyliony itp. Jak pisze w swoich wspomnieniach: ,,A wszystko tylko dlatego,żeby przez to nieść ludziom radość".

      W 1987 r. wraz z mężem założyła,,Kapelę Nasi'', w której działalność zaangażowała również własną rodzinę - śpiewała i gawędziła m.in. w ,,Konkursach Kapel Podwórkowych'', rozsławiając miasto Rybnik. Występowała z ,,Kapelą Nasi'' w Łaziskach, Skoczowie, Chorzowie,Zebrzydowicach, Suszcu, Wodzisławiu itd.

Trudno zliczyć, ile razy występowała z ,,Kapelą Nasi'' m.in.: w niedzielne
koncerty w Rybniku ,,Pod Wierzbą''; kilkakrotnie na festynach dla powodzian w Kończycach; kilkakrotnie na festynach w Mysłowicach; kilkakrotnie w różnych dzielnicach Rudy Śląskiej; dwukrotnie prezentowała miasto Rybnik na ,,Śląskich Godach'' w Chorzowie; kilkanaście razy dla rybnickich jubilatów  na "złotych godach" w Urzędzie Miasta Rybnika; dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej; kilkakrotnie na różnych biesiadach i festynach we wszystkich dzięlnicach miasta Rybnika.

W dzielnicy Rybnika - Kłokocinie, żadna uroczystość nie odbędzie się bez jej udziału, czy to otwarcie przedszkola czy poświęcenie kościoła. Również ,,śpiewająco'' żegnała stary kościół w chorzowskim skansenie.

Od 1993 r.przez 10 lat prowadziła Zespół Ludowy Pieśni i Tańca ,,Osiny" w
Żorach rozsławiając Górny Śląsk w całej Polsce i zagranicą. Zespół występował m.in.: w 80-te urodziny ojca Świętego Jana Pawła II na Placu św. Piotra w Watykanie, w Asyżu, w Wenecji i Florencji, na Węgrzech, we Lwowie, na Litwie.

Niezwykle oddana jest współpracy ze Szkołą Podstawową nr 19 w Rybniku - Kłokocinie, w dzielnicy, w której mieszka. Była współtwórcą zespołu regionalnego ,,Kokotki'' działającego przy tej szkole. Uważa to za swoje największe osiągnięcie, bo jak twierdzi "udało się jej zarazić najmłodsze pokolenie śląskimi zwyczajami i obrzędami, pieśniczkami, które chętnie w scenkach przemieniają się w ,,starziki i starki'', występują w biesiadach szkolnych oraz konkursach o zasięgu lokalnym, jak i wojewódzkim, osiągając liczne sukcesy.

Pani Anna w 1995 roku otrzymała tytuł ,,Wice-Ślązaka Roku''. Zdobyła
ll-miejsce w prestiżowym Konkursie Radia Katowice "Pogodomy po Naszymu, czyli po śląsku'' za ,,Gawędę ło handlowaniu'', pokonując 160 uczestników. A jury składało się z takich znakomitości jak: Dorota Simonides, Jan Miodek czy Stanisław Kuc.
Po konkursie Pani Anna w swoich wspomnieniach pisze cyt.: "I otworzył się nowy rozdział w moim życiu - gymba mi sie jeszcze bardzi rozgodała, boch dostała tyn ''glyjt" na godani i nie musiałach sie już nikaj gąńbować tej naszej śloński godki".
  
Siedmiokrotnie została laureatem konkursów gawędziarzy organizowanych przez różne instytucje i urzędy np. Rybnickie Centrum Kultury, Miejski Ośrodek Kultury w Wodzisławiu Śląskim, Urząd Miasta w Rybniku, Urząd Miasta w Wodzisławiu Śląskim, Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim. W 1996 r. zajęła I miejsce w Konkursie Humoru Śląskiego zorganizowanego przez Miejski ośrodek Kultury w Rudzie Śląskiej.

Inne działania Pani Anny, które zasługują też na szczególną uwagę to:
dwukrotnie występowała w programie ,,Sobota w Bytkowie'', wzięła udział w filmie ,,Popiełuszko''; na rybnickim rynku w 2001r. witała ,,Lato z Radiem''; systematycznie brała udział w konkursach gawędziarzy, w których odnosi sukcesy; niejednokrotnie pomagała studentom wyższych uczelni w pisaniu prac licencjackich i magisterskich dotyczących tradycji śląskich.

Jest honorowym członkiem Stowarzyszenia Korzenie.pl działającym w
Rybniku -Boguszowicach Osiedlu. Dwie rybnickie szkoły: Szkoła Podstawowa nr 18 im. Jana Brzechwy i Szkoła Podstawowa nr 19 w Rybniku, uhonorowały ją zaszczytnymi tytułami ,,Przyjaciela Szkoły''.


 Pani Anna Stronczek jest autorem dwóch publikacji książkowych:

Śląskie Bojki Babci Any,
Wydawca: INFOMAX, Katowice 2006, (książka 80-stronicowa),

Bajki Ślonskie. Wydawca: Narodowa Oficyna Śląska, Zabrze 2010, (ksiązka 80-stronicowa).

 

                                 

Spisała w nich prostym językiem w gwarze Śląskiej, bajki zapamiętane z jej dzieciństwa. Poruszają one odwieczne problemy ludzkiej egzystencji w sposób obrazowy i symboliczny. Żyją w nich pragnienia, radości oraz wyobrażenia o świecie, w którym spełniają się życzenia, wymagania i oczekiwania.

Kolejne kilkaset stron (również ilustrowanych przez nią) czeka na wydanie.

Jest wielkim ambasadorem kultury miasta Rybnika i Górnego Śląska,
autorytetem w propagowaniu wartości rodzinnych wśród młodego
pokolenia. Oprócz wielu osiągnięć Pani Anny, wielkim atutem jest jej życzliwość i bezinteresowność.

W Rybniku dzieci i młodzież nazywają ją Babcią Aną, uwielbiają
jej słuchać. Uczennica jednej z rybnickich szkół po występie Pani Anny, Trybunie Śląskiej zwierzyła się: ,,Pani Anna jest wspaniała. Mówi po śląsku w taki sposób, jak moja babcia: nawet jeśli nie wszystko rozumiem, to czuję o co jej chodzi".

 

  Źródło: http://www.klokocin.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=73:cuze-chwalicieswego-nie-znacie

 

13 maj 2011 r. - kl. II, III, IV ZSP w Mizerowie

W spotkaniu autorskim wzięło udział 57 dzieci wraz z nauczycielami: Beatą Kuklą, Anetą Okularczyk.

 

 

 

13 maj 2011 r. - kl. I-IV ZSP w Rudziczce

W spotkaniu udział wzięło 84 uczniów.

 

 

W drugim spotkaniu, zorganizowanym w Rudziczce, wzięło udział 20 przedszkolaków z klasy "0" (z opiekunami: Renata Kuś, Mariola Zyzańska, Róża Smorzik).