Przejdź do treści
B25
Przejdź do stopki

Podsumowanie TB / 2014

Treść

 Czytanie zbliża pokolenia

Pod takim  hasłem w Gminie Suszec obchodzono kolejny – XI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek 8-15 maja 2014 r. W tych dniach biblioteka suszecka wraz z sołeckimi Filiami, przy współpracy i pomocy placówek oświatowych Gminy Suszec zorganizowała cykl spotkań promujących książkę i biblioteki.

Wychowankowie suszeckiego przedszkola mieli okazję poznać kamishibai - wywodzący się z Japonii teatrzyk ilustracji. ZSP w Rudziczce i SP w Radostowicach odwiedzili aktorzy z krakowskiego Teatru Edukacji i Profilaktyki „Maska” ze spektaklem „Tajemnica zaginionych liter”. Mamy nadzieję, że baśniowe postaci i atrakcyjna fabuła pomogą uwrażliwić dzieci na potrzebę czytania oraz przybliżą funkcjonowanie biblioteki i pokażą, że książki też mają duszę.
Gminę ponownie odwiedził Wiesław Drabik, autor książeczek dla dzieci [zob. http://bajeczki.net/]. W tym roku odwiedził dzieci w ZSP w Mizerowie i w Kryrach. Ponownie zaproszono rybniczankę Annę Stronczek - Wice-Ślązaczkę 1995 (tym razem do Kobielic i Kryr), która  potrafi w bardzo przystępny sposób uczyć młodych poszanowania dla tradycji i kultury śląskiej [książki autorstwa p. Ani, dostępne w każdej bibliotece!] . Kontynuowano prowadzenie lekcji edukacyjnych „Pszczelarstwo nam nieobce”. Na edukację dzieci z Mizerowa i Radostowic poświęcił swój czas Prezes Koła Suszec Śląskiego Związku Pszczelarzy p. Józef Kołodziejczyk.

Część spotkań odbyło się w bibliotekach szkolnych, część – ze względu na dużą ilość słuchaczy – na korytarzach lub w salach gimnastycznych. W bibliotece suszeckiej powitano pierwszoklasistów i tradycyjnie pasowano na czytelnika oraz goszczono autora książki „Krioterapia. To warto wiedzieć” p. Zbigniewa Kołbę. Spotkanie przeznaczone było głównie dla ludzi w średnim i starszym wieku, którzy ze względu na swój już niezbyt dobry stan zdrowotny więcej czasu poświęcają na leczenie i szukają porad i pomocy w zwalczaniu doskwierających chorób oraz towarzyszących im objawów. Udzielił wielu porad dot. prowadzenia zdrowego trybu życia, a dla nieobecnych mamy już przygotowane - zakupione książki. 

W radostowickiej bibliotece zorganizowano także spotkanie z pszczynianką Marią Słomak-Sojką, bibliotekarką i poetką, której 16 maja br. przyznano odznaczenie „Klejnot Ziemi Pszczyńskiej” w kategorii Kobieta Kultury i Sztuki. Odznaczenie to przyznawane jest kobietom wyjątkowym, za szczególne osiągnięcia, które poprzez swoją codzienną pracę inspirują i mogą być wzorem do naśladowania dla innych kobiet. Tutaj też, w Radostowicach, bliotekarka suszecka Ewa Pala poprowadziła warsztaty tworzenia zakładek filcowych do książek i prac wykonanych z koralików Pyssla. W tych dniach nadal prowadzono tzw. grupy zabawowe, zorganizowane dla maluchów i ich rodziców.
W ciągu tygodnia przeszło 20 imprez, uczestników ponad 1000. Plan bogatszy, ale tydzień za krótki. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólne świętowanie Tygodnia Bibliotek i ROKU CZYTELNIKA/2014.
Tegoroczne hasło „Czytanie zbliża pokolenia” jest spójne z dotychczasową całoroczną działalnością Biblioteki i nawiązuje także do ogłoszonego przez MKiDzN Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2014-2020, którego celem jest rozwój i promocja czytelnictwa oraz poprawienie społecznego wizerunku książki. To już się dzieje. Zapraszamy do bibliotek.


 

Czy chcesz, czy nie chcesz - ZOBACZ!